Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Kediler Nasıl Yıkanmalı? Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ana Sayfa » Kedi » Kediler Nasıl Yıkanmalı? Dikkat Edilmesi Gerekenler
Kediler Nasıl Yıkanmalı? Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kediler suyu sevmeyen hayvanlar olduğu için genellikle banyo yaptırması sorunlu olmaktadır. Bu yüzden kedi sahipleri banyo yaptırmaktan kaçınmayı tercih edebilir ancak kedinizi belirli periyotlar arasında yıkamanız gerekmektedir. Aksi halde cilt sorunları, parazit gibi problemler ortaya çıkabilir.

Kedilerin su ile olan ilişkisini daha iyi anlamak için Kediler Suyu Sever mi? isimli makalemizi okuyabilirsiniz.

Şimdi gelelim kedilerin banyo serüvenine… Kedinize banyo yaptırmadan önce hazırlık yapmanız gerekir ve bu süreç biraz sancılı olabilir. Hazırlık işlemleri tamamlandıktan sonra kedinizi yıkayabilirsiniz. Şimdi kediler nasıl yıkanır? sorusunun cevabını sizlerle paylaşalım.

Kedinizi Banyo İçin Hazırlayın

Banyo sırasında daha sorun yaşanması için ve tam anlamıyla kedinizin temizlenmesi için aşağıdaki adımları uygulayınız.

Kedinin Tırnaklarını Kesin

Banyoya girmeden önce kedinizin tırnaklarını kesin. Çünkü banyo sırasında kediniz heyecanlanabilir, korkabilir veya saldırganlaşabilir. Böyle bir durumda size zarar vermesini engellemiş olursunuz. Banyodan ortalama bir saat önce tırnaklarınızı kesmeniz kedinizin sakinleşmesi için yeterli olacaktır. Ayrıca tırnaklarını kestikten sonra ödül maması verip sakinleşmesine yardımcı olabilirsiniz.

Kedinizi Tarayın

Kedinizin bazı tüyleri birbirine girmiş ve düğümlenmiş olabilir. Bu düğümler banyodan sonra kedinizin canını yakabilir. Bu yüzden banyodan önce kedinizi tarayarak tüylerindeki düğümlerden kurtulabilirsiniz.

Uygun Şampuan Seçimi

Kedinizi yıkarken muhakkak kedilere özel üretilmiş olan şampuanları tercih etmelisiniz. Kesinlikle sabun, insanlar için üretilmiş şampuan veya başka hayvanlar için üretilmiş olan şampuanları kullanmamalısınız. Aksi halde kedinizin cildinde sorunlar oluşabilir, hatta zehirleyebilir.

En uygun şampuanlara buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kedinizle Vakit Geçirin

kedilerde diş bakımı

Banyodan önce kedinizle oyunlar oynayarak onun yorulmasını ve sakinleşmesini sağlayabilirsiniz. Böylece tırmalama, ısırma gibi reaksiyonlar gösterme ihtimali daha düşük olacaktır. Ayrıca banyodan önce kedinizin karnını muhakkak doyurun. Genellikle kediler karınları tok olduğu zamanlarda daha sakin davranışlar sergilemektedir. Kediniz ne kadar sakin olursa banyo serüveni o kadar kolay olacaktır.

Banyoyu Hazırlayın

Bir diğer önemli unsur ise banyonun hazırlanmış olmasıdır. Bu aşamada hem güvenlik önlemleri alacaksınız hem de kedinizin daha sakin ve korkusuz olmasını sağlayacaksınız. Bunun için aşağıdaki adımları inceleyebilirsiniz.

Banyonun Kapısını Kapatın

Banyoya girdikten sonra banyo kapınızı kapatarak kedinizin dışarı kaçmasını engelleyebilirsiniz. Aynı zamanda eğer başka kedileriniz de bulunuyorsa bunların içeri girmesini engelleyebilirsiniz. Çünkü kediniz banyo yaparken başka bir kedinin sesini duyması onu ürkütebilir.

Eğer kedinizi ilk kez yıkayacaksanız kediniz ürkek davranabilir ve kaçmaya çalışabilir. Ayrıca panikle farklı yerlere saldırabilir. Bu yüzden klozet kapağı, tuvalet camı gibi yerleri de kapatmanız faydalı olacaktır.

Yıkanacağı Yeri Hazırlayın

Kedinizin yıkanacağı yer bir küvet veya büyük bir leğen olabilir. Kedinizi yıkayacağınız yerin tabanına kauçuk bir malzeme veya havlu gibi bir nesne sererek kedinizin ayakta durmasını kolaylaştırabilirsiniz. Aynı zamanda banyonuzun kuru kalmasını sağlamak için banyo zeminine de havlu veya bir bez sermenizi tavsiye ederiz.

Kedinizi banyonun içerisine sokmadan önce küvetinizi bir karış yükseklikte ılık su ile doldurun. Bazen kediler akan suya karşı tepki göstererek korkabilir. Bu yüzden kedinizi durulamak için de hazırda bir miktar su bulundurmanızda fayda var. Çünkü suyu açtığınız zaman kediniz korkarak kaçabilir. Ayrıca duş başlığı kullanmaktan kaçının. Duş başlığından akacak tazyikli su kedinizi rahatsız edebilir.

Kendinizi Koruyun

erkek kedilerde kısırlaştırma

Vücudunuzu kapatacak kıyafetler giymeye özen gösterin. Bu sayede hafif tırmalamalardan korunmuş olursunuz. Özellikle kedinizin kafasını ve karnını yıkarken dikkatli olmalısınız, çünkü kedilerin en hassas bölgeleri genellikle buralardır.

Kedinizi Yıkayın

Kediniz suyu gördüğü zaman korkup kaçmaya çalışacaktır. Bunun için kedinizi sakinleştirin ve alçak sesle konuşun. Kedinizi sabit tutarak yavaşça suyun içerisine bırakmayı deneyebilirsiniz. Yada ilk başta sadece arka ayaklarını suyun içerisine sokmayı deneyebilirsiniz. Bu durumda kediniz çırpınabilir ancak siz mümkün olduğunca sabit kalmasını sağlamaya çalışın.

Kedinizi sabit tutmak için göğüs tasması kullanabilirsiniz. Böylece hem kedinizden gelme ihtimali olan darbelerden korunursunuz hem de kedinizin canını yakmazsınız. Ayrıca kedinizi iki kişi yıkamak daha kolay olacaktır. Bunun için bir kişi kediyi sabit tutmayı sağlarken diğer kişi kediyi kolayca yıkayabilir. Kedinizi tutarken kolay nefes almasını da sağlayın.

Eğer kedinizi yıkayamayacak kadar zor durumda kalırsanız, ilk gün sadece patilerini ıslatın, ikinci gün ayaklarını, üçüncü gün vücudunu ıslatmayı deneyin. Böylece giderek suya alışmaya başlayacaktır. Ancak unutmayın ki kediniz her zaman için telaşlı olacaktır.

Kedinizi yıkarken boynundan aşağısı ıslatın ve elinize şampuan alarak kedinizi köpürtmeye başlayın. Kedinizi şampuanlarken tüylerinin çıkış yönünde ve masaj yaparak köpürtmelisiniz. Bunu yaparken de kedinize hissettirmeden sanki her şey olağanmış gibi yapın ve normalde sevdiğiniz gibi davranın.

Kedinizi yıkarken gözlerine, burnuna, kulaklarına ve ağzına su kaçmasını engelleyin. Özellikle kulağına su kaçtığında kulak enfeksiyonu geçirme ihtimali artacaktır. Bu yüzden kulak içlerine pamuk tıkmayı deneyebilirsiniz.

Artık kediniz yeteri kadar yıkandı. Şimdi şampuanı durulamalısınız. Bunun için küvetteki suyu akıtın ve daha önceden hazırladığınız su ile kedinizi durulamaya başlayın. Durulama işlemine önem verin. Aksi halde kedinizde cilt sorunları oluşabilir.

Kedinizin yüz kısmına şampuan sürmek yerine temiz bir ıslak lif yardımıyla yüzünü silebilirsiniz. Bu işinizi çok daha kolaylaştıracaktır. Hatta kedinizi hiçbir şekilde yıkayamıyorsanız ıslak bir lif kullanarak üzerindeki kirleri bir nebze de olsa arındırabilirsiniz.

Kedinizi Kurulayın

Yıkama işlemi oldukça zahmetli olduğu için bu aşama bir nebze daha kolay olacaktır. İlk olarak kedinizin üzerindeki fazla suyu süzmek için kuru havlu ile sarın ve masaj yapar gibi ovalayın. Kuru havluyu kullanmadan önce kurutma makinesiyle ısıtırsanız kedinizin daha çok hoşuna gidecektir.

Suyun kabasını aldıktan sonra kediniz kurulama işleminin devamını kendisi sağlayabilir. bunun için banyonun içerisinde elektrikli ısıtıcı çalıştırabilirsiniz. Eğer kediniz saç kurutma makinesinden korkmuyorsa uzak mesafeden makineyi tutarak kurumasına yardımcı olabilirsiniz. Ancak bu aşamada makinenin sıcaklık ayarına dikkat edin.

Kedinizin tüyleri normalden uzunsa kurutma işlemi sırasında sürekli olarak taramanız faydalı olacaktır. Böylece muhtemel düğümlerin önüne geçmiş olursunuz.

Tüm banyo işlemi bu kadar artık kedinizi tertemiz oldu. Şimdi ona ödül maması vererek sakinleşmesine yardımcı olabilirsiniz. Bu zorlu sürecin ardından onu biraz da olsa mutlu edecektir.

Kediler için en uygun havlulara buradan ulaşabilirsiniz.

Kedileri Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

kedilerde gençlik hastalığı

  • Eğer kedilerin ensesinden tutmayı uygun olarak bilmiyorsanız bu işe kalkışmamanızda fayda var. Aksi halde kedinizin nefes almasını zorlaştırabilirsiniz.
  • Kedinize banyo yaptıracaksanız dışarıda havanın 20 derecenin altında olmadığına ve nemin az olduğuna dikkat edin.
  • Yavru, çok yaşlı ve çok zayıf kedileri yıkadıktan sonra hızlı bir şekilde kurutmanız gerekmektedir. Çünkü bu kediler vücut sıcaklığını uygun şekilde ayarlayamaz ve büyük sorunlara yol açabilir.
  • Kedinizi 2 haftadan daha sık kesinlikle yıkamayın. Çünkü sürekli olarak yıkanması tüylerinde bulunan özel yağların gitmesine sebep olur ve kedinizin sağlığını olumsuz yönde etkiler. Aynı zamanda tüylerinin parlaklığı da kaybolacaktır.
Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

Kediler Nasıl Yıkanmalı? Dikkat Edilmesi Gerekenler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz. - zooplus türkiye

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır