GenelKedi

Kediler Nasıl Ödüllendirilmeli? En İyi 5 Kedi Ödül Maması

Kedilerde Ödüllendirme ve Ödül Maması

Kedileri eğitmek, sevginizi göstermek ve motive etmek için en iyi seçeneklerden bir tanesi kedi ödül mamalarıdır. Kedilere verilen ödüller onlara yeni davranışlar öğretmenin yanı sıra, kedinizle aranızdaki bağın kuvvetlenmesini sağlayacaktır.

Kedilere yeni davranışlar öğretmek için de en iyi seçeneklerden bir tanesi kedi ödülleridir. Kediniz olumlu bir davranış gerçekleştirdiğinde onu ödüllendirmek hızlı öğrenmesine yardımcı olacaktır. Böylece kediniz, sizin beklentilerinizi daha kolay anlayacaktır.

Kediler Nasıl Ödüllendirilir?

 

Kedileri ödüllendirmek için sadece ödül maması vermek doğru değildir. Bunun yanı sıra kedinize ilginizi ve sevginizi de göstermelisiniz.

Ödül Mamaları

Ödül mamaları özellikle kedilerin eğitimi için önemli rol oynamaktadır. Bunun için eğitim sürecinde, kedinin yaptığı olumlu hareketler için kediye ödül maması verilebilir.

Örneğin, kediniz koltukları tırmaladığı için ona kedi tırmalama tahtası aldıysanız ve bunu kullanmak istemiyorsa, kullandığı zamanlarda ödül maması verin. Aynı şekilde kedinizle oyun oynarken sizi ısırıyorsa, ısırmadığı zamanlar için ona ödül maması verebilirsiniz.

Kedi ödül mamalarının dozajı iyi ayarlanmalıdır. Aksi halde kedilerde obezite durumu görülebilir. Ödül mamasının yanı sıra kedi otu (catnip) gibi diğer cezbedici ürünlerde kullanılabilir. Böylece hem kediyi ödüllendirmiş olursunuz, hem de kedinin kilo almasını sınırlandırırsınız.

Kediyle Oyun Oynamak

Kedileri ödüllendirmek için en iyi seçeneklerden bir tanesi de onunla oyun oynayarak zaman geçirmektir. Bu sayede kedinin egzersiz ihtiyacını karşılarsınız ve aranızdaki bağın kuvvetlenmesini sağlarsınız. Özellikle ev içerisinde yaşayan kedilerin avcılık içgüdülerinin törpülenmesi için oyun oynamak önemlidir.

Kedinin avcılık içgüdüsünü karşılamak için, elinizdeki tüylü oyuncağı kullanarak kedinizin yakalamasını sağlayabilirsiniz. Bunun yerine oyuncak fare, top, lazer ışını gibi farklı seçenekler de kullanabilirsiniz.

Kediler için catnipli oyuncaklar vazgeçilmezlerden bir tanesidir. Kedinizin oynaması için bu tarz oyuncakları seçebilirsiniz. Kedilerle oyun oynamanın yanı sıra ona sevginizi göstermeniz de önemlidir. Bunun için sürekli kucağınıza alıp kedinizi sevebilirsiniz.

Kediye Sevgi Göstermek

Kedileri ödüllendirirken sürekli olarak kullanılan ödül mamaları kedinizin sağlığını tehlikeye atar ve buna bağlı olarak obeziteye yol açabilir. Dolayısıyla, farklı şekillerde ödüllendirmeniz de gereklidir. Bu yöntemler arasında en geçerlilerinden bir tanesi de kedinize sevginizi göstermenizdir.

Sevginizi gösterirken ona sözlü olarak iltifatlar edebilirsiniz. Bununla beraber başını, çenesini, sırtını okşamak da hoşuna gidecektir. Bu davranışları iyi bir şey yaptıktan sonra gösterebileceğiniz gibi zaman zaman da gösterebilirsiniz.

İlgini Çekebilir:  Matatabi: Kedileriniz İçin En Güzel Hediye — Matatabi Nedir?

Kedileri Eğitmek İçin Ödül Maması Kullanımı

Kedilerin eğitimi için ödül mamalarının önemi büyüktür. Genel olarak kedi eğitiminde beklenen şey kedinin olumlu davranışlarını tekrarlamasıdır. Bunun sonucunda bu davranışın sürekliliğe kavuşmasıdır.

Kedileri eğitirken yaptığı olumlu davranışların doğru olduğunu anlatmanız gerekir. Bunun için kediye pozitif geri dönüşler bildirmeniz gerekir. Ayrıca bu süreç içerisinde tutarlı olmanız da önemlidir.

Olumlu Davranış Ardından Hemen Ödüllendirme

Kediye öğretmek istediğiniz davranışı kazanması için, davranışın ardından hemen ödüllendirmek önemlidir. Aksi halde aldığı ödülün yaptığı davranış ile alakalı olduğunu düşünmeyecektir. Örneğin, kediniz mobilyalarınızı tırmalamak yerine yeni aldığınız kedi tırmalama tahtasını kullanıyorsa onu hemen ödüllendirin. Eğer bir davranışı olması gibi sergilemediyse ödüllendirmeyin ve tekrarlamasını bekleyin.

Sabır

Kedilerin yeni bir davranışı bir gecede öğrenmesi mümkün olmayabilir. Bu yüzden sabırlı davranmanız gerekir. Bu süreç içerisinde kedinizi zorlamanız strese yol açacaktır. Eğer bir davranışı beklediğiniz süre içerisinde sinirlenmeyin ve bu davranışı kazanması için çalışmaya devam edin.

Örneğin, kedi tırmalama tahtasını kullanması için veya yeni aldığınız oyuncakla oynaması için onu zorlarsanız kediniz korkabilir. Bu süreç içerisinde kedinin yeni eşyalarını kendisinin bulmasını sağlayın. Bunun için kedi otu (catnip) kullanmak size yardımcı olabilir.

İyi Bir Ödül Maması Nasıl Olur?

Kediler için ödül maması ek bir besin olarak görülse bile kedinizle aranızda olan sevgiyi arttıracak bir besindir. Dolayısıyla iyi bir ödül maması seçmek önemlidir. Kedinizle aranızdaki bağı kuvvetlendirdiğinizde kediniz sürekli olarak kucağınıza gelebilir veya eve geldiğinizde sizi kapıda karşılayabilir.

Ödül maması seçerken kedinin kilosu, yaşı, hastalıkları, cinsi ve sevdiği besinleri göz önünde bulundurmak gerekir. Aşırı kilolu kediler için ödül maması kullanımı sınırlandırılmalıdır. Bunun yanında her kedinin sevdiği besinler farklı olduğu için, bir kedinin bayılarak tükettiği kedi mamasını başka bir kedi yemeyebilir. Bu yüzden kedinizi iyi tanımak ve farklı ödül mamaları deneyerek doğru sonuca ulaşabilirsiniz.

Ödül Maması Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Aşırı Tüketim: Çoğu ödül mamasının paketi üzerinde günlük maksimum kullanım miktarları yer almaktadır. Sağlıklı ve normal kilodaki bir kedi için bu miktar geçilmemelidir.
  • Kilolu Kediler İçin Ödül Maması: Eğer kedinizin kilosu normalden fazlaysa, daha az miktarda ödül maması vermelisiniz.
  • Fiziksel Aktivite: Eğer kedinizle oyun oynarken veya bir şeyle uğraşırken ödül maması verirseniz o işe olan odağı artacaktır.
  • Kedinizi Yalvartmayın: Kediler ödül mamasını gördüklerinde hatta sesini duyduklarında hızlı bir şekilde yanınıza gelir. Bu aşamadayken kedinizi bekletmeden ödül maması vermeniz gerekir.

En İyi 5 Kedi Ödül Maması

Kediler için ödül mamaları farklı biçimlerde bulunabilir. Klasik kuru mama biçiminde olanları olduğu gibi çorba, malt gibi farklı çeşitleri de bulunmaktadır. Aşağıdaki kedi ödül mamalarını incelemenizi tavsiye ederiz.

Miamor Vitaldrink Ton Balıklı Kedi Çorbası

Miamor markasının kediler için hazırlamış olduğu kedi çorbasıdır. En çok yemek seçen kediler bile kedi çorbasını bayılarak tüketir. Kediler tarafından en beğenilen gıdalardan biri olmasının yanı sıra besleyici özelliğe sahiptir. Ton balıklı olduğu gibi farklı içerikli olanları da bulunmaktadır.

İlgini Çekebilir:  Kedilerin Tırnağı Nasıl Kesilir? Kedilerde Tırnak Kesimi

Kedi çorbası, kedilere ilaç içirmek için en iyi seçeneklerden bir tanesidir. Eğer kediniz ilaç içmemek için direniyorsa ilacını kedi çorbasının içerisine karıştırabilirsiniz. Bu sayede, kedi çorbasını severek içerken ilacı da tüketmiş olacaktır.

Miamor ödül mamasını incelemek ve satın almak için buraya tıklayın!

Dreamies İçi Dolgulu Peynirli Kıtır Kedi Ödülü

Kediler için en uygun ödül mamalarından bir tanesidir. Kediler genel olarak süt ve süt ürünlerini severek tükettiği için peynirli ödüllere asla hayır diyemeyecektir. Bu ürünler arasından en iyi seçeneklerden bir tanesi ise Dreamies markasının sunmuş olduğu ödül mamalarıdır.

Bu mamalar ödül olarak kullanılmasının yanı sıra besleyici özelliğe de sahiptir. İçerisinde A, B1, B2, B6, D3 ve E vitamini bulunmaktadır. Bunun yanı sıra kedilerin bağışıklık sistemine yardımcı olan mineraller içermektedir.

Dreamies ödül mamasını incelemek ve satın almak için buraya tıklayın!

Flamingo Chick’n Naturel Kedi Ödülü

Flamingo markasının hazırlamış olduğu bu ödül maması lezzetli olmasının yanı sıra protein bakımından zengindir. Küçük parçalardan oluşan mama, kedinizin gereksiz kalori almasına sebep olmaz ve düşük yağ oranına sahiptir. Bu özelliği sayesinde kilolu kediler için tercih edilebilir.

Mamanın içeriğinin %90’ı tavuk etinden oluşmaktadır. Aynı zamanda deniz ürünleri de barındırmaktadır. Zengin içeriği sayesinde %55 oranında proteine sahiptir. Yağ oranı ise sadece %1.20 ile sınırlandırılmıştır.

Flamingo ödül mamasını incelemek ve satın almak için buraya tıklayın!

GimCat Crispy Bits Tüy Yumağı Önleyen Çimenli Kedi Ödülü

Kedi ödül mamaları özel amaçları desteklemek için de üretilmektedir. Bilindiği gibi kedilerde yaşanan en büyük sorunlardan bir tanesi tüy yumağıdır. Bu sorunu hafifletmek için GimCat markasının hazırlamış olduğu kedi ödül mamaları tercih edilebilir. Bu mamanın içeriğinde yüksek lif oranı ve çimen mevcuttur. Bu sayede sindirilmesi de kolaydır. Ayrıca içerisinde buluna taurin sayesinde kalp ve göz sağlığını korur.

GimCat maması %21 protein, %7 yağ oranına sahiptir. Mamanın nem oranı %11,5 olmasıyla beraber içerisinde A, D3 ve E vitamini bulunmaktadır. Kediler için lezzetli bir seçenek olmasının yanı sıra besleyici yapıya sahiptir.

GimCat ödül mamasını incelemek ve satın almak için buraya tıklayın!

Beaphar Rouletties Karidesli Kedi Ödülü

Beaphar markasının hazırlamış olduğu kedi ödül mamasının içerisinde karides bulunmaktadır. Bu sayede kediler için vazgeçilmez bir lezzete sahiptir. Yuvarlak toplar biçiminde bulunan bu mamalar özel fermuarlı paketi sayesinde günlerce taze kalabilir.

Mama içeriğinde %8.8 ham protein, %2.8 ham yağ, ham lif % 7,4, ham kül % 12,8, nem % 4,7, kalsiyum % 1,8, fosfor % 1,3, sodyum % 0,2 bulunmaktadır.

Beaphar ödül mamasını incelemek ve satın almak için buraya tıklayın!

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu