Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Kedilerde Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Ana Sayfa » Kedi » Kedilerde Diş Bakımı Nasıl Yapılır?
Kedilerde Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Evcil hayvanların en yaramaz ve en şirinlik yapanları kedilerdir. Kediler, kendi temizliklerini başkasına yaptırmayı sevmeden gururlu ve titiz hayvanlardır ama yine de her evcil hayvanda olduğu gibi kedilerde de diş sağlığı önemlidir. Bunun için de tabi ki diş bakımı gereklidir.

Kedilerde diş bakımı; temel konulardan değildir. Çünkü sevecen varlıklar sahiplerinin ağızlarına dokunmasını sevmezler, bunu bir tehlike olarak kabul edip saldırganlık bile yapabilirler. Bu nedenle kedilerde diş bakımı konusunun temel konulardan olmadığını söylemek gerekiyor fakat gereksiz bir bakım olmadığının da altını çizmekte fayda vardır. Peki, kedilerde diş bakımı nasıl yapılır, hangi aşamaları aşarak kedilerin bu duruma alışması sağlanabilir? İşte adım adım kedilerde diş bakımı…

Adım Adım Kedilerde Diş Bakımı

kedilerde diş bakımı

  • Kediler, kendilerine dokunulmasından pek hoşlanmazlar, boyunlarını ve vücut tüylerini hariç elletmeyi sevmezler. Özellikle de ağız bölgesi için buna karşı koyarlar bu yüzden diş bakımı yapmaya başlamadan önce bu sürecin uzun olabileceğini düşünerek hareket etmek en doğrusu olacaktır.
  • Kedilerin dişlerini fırçalamaya geçmeden önce, kedinizin parmağınıza alışması gerekiyor, bunun için kedinizin sevdiği bir yiyeceğe parmağınızı bandırarak ağzına doğru götürün, zamanla kediniz bu durumu kabullenecek ve tehlikeli bir şey olmadığını anlayacaktır. Bu da ilk aşamayı başarıyla geçtiğinizi gösterecektir.
  • Yukarıdaki aşamayı bitirdikten sonra bu defa bir sargı bezine veya kedinizin ağzına zarar vermeyecek bir malzeme ile parmağınızı sarın ve yine kedinizin sevdiği yiyeceğe bandırarak ağzına doğru götürün, bu aşamada diş etlerine de değdirmeyi ihmal etmeyin. Buna alışması da biraz zaman alsa da imkânsız değil.
  • Kediniz üçüncü aşamayı da başarıyla tamamladıktan sonra pet shop mağazalarından ve internet sitelerinden kediler için özel olarak üretilmiş kedi diş fırçası edinin ve aynı şekilde kedi diş macunu satın alın. Bundan sonraki aşamada aynı şeyleri diş macunu ile tekrar etmeye çalışın.

Kedilerde Diş Fırçası Seçimi

kedilerde diş bakımı

Kedinizin dişini fırçalamaya karar verdiğiniz andan itibaren hemen diş fırçası edinmenize gerek yoktur, çünkü kedinizin ilk olarak parmağınıza alışması gerekir.

Kediniz parmağınıza alıştıktan sonra parmak fırçası tercih etmenizi tavsiye ederiz. Seçeceğiniz parmak fırça silikon veya kıllı olabilir. Silikon olanlara alışması daha kolay olabilir. Bu aşamadan sonra isterseniz kediniz için özel bir diş fırçası alabilirsiniz, isterseniz parmak fırçasıyla diş bakımı yapabilirsiniz.

Kedilerde Diş Macunu Seçimi

kedilerde diş bakımı

Kedileri için özel diş macunu temin etmek gereklidir. Çünkü insanlar için üretilmiş olanlar kedilerin sağlığını tehlikeye atmaktadır. Ayrıca kediler için özel hazırlanmış diş macunlarının tadı da kedilere güzel gelmektedir. Bu yüzden alışması daha kolay olacaktır. Bu yüzden kediler için üretilmiş olan diş macunlarını tercih etmeniz gerekmektedir. Özel bir tavsiye almak için de veterinerinize başvurabilirsiniz.

Sonuç

kedilerde diş bakımı

Kedilerde ağız ve diş sağlığı önemli bir konudur. Zor olsa da ilerleyen zamanlarda kedinizin sağlığının kötüye gitmemesi ve dişlerinin çürümemesi için zor olan bu adımları uygulayarak kedinizin daha sağlıklı yaşamasını sağlayın. Her ne kadar uzun süre alsa da bunu başardığınızda kedinizle aranızdaki ilişkinin daha iyi olacağını da unutmayın.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

Kedilerde Diş Bakımı Nasıl Yapılır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz. - zooplus türkiye

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır