Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Kedilere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Ana Sayfa » Genel » Kedilere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?
Kedilere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Kedilerde tuvalet eğitimi hem yavrular hemde yetişin kediler için evimize aldığımız anda başlar. Yavru kedileri kum kabına ve kuma alıştırmak gerekir. Büyük kedilerde de aynı şekilde tuvalet yapacağı yeri ayırmak gerekir.

Kum kabının mama ve su kabının bulunduğu yerlerden daha uzakta olması hijyenik açıdan önemlidir. Kedilerle kum kabını tanıştırdıktan sonra içgüdüsel olarak tuvaletlerini oraya yapmak isteyecektir. Sonuç olarak kedilerde tuvalet eğitimi vermek için bir yaş kriteri yoktur ve istenilen zamanda tuvalet eğitimi verilebilir.

 

Kedilere tuvalet eğitimi nasıl verilir?

kedilerde tuvalet eğitimiKedilerde tuvalet eğitimi yavru kedinin eve gelmesiyle başlamaktadır. Kedilerde tuvalet eğitimi köpeklerde olduğu gibi kapsamlı değildir. Kedilere tuvaletini nereye yapmasını göstermeniz yeterli olacaktır.

Tuvalet yerini tanıtmak için öncelikle kedinizin boyutuna uygun bir kum kabı seçmeniz gerekmektedir. Yavru kediler için alçak kaplar kullanmak daha doğru olacaktır. Kum olarak pet shoplarda satılan ince kumlar tercih edilmelidir.

Kedilerin tuvaleti için kullanılan kumlar inşaat kumlarından farklıdır. Kedilerin tuvalet kumları farklı özelliklere sahiptir. Örneğin bazı kumlar idrarı emen bir yapıya sahiptir. Böylece tuvalet temizliği daha kolay olacaktır. Bu kumlar hem kokuyu engelleyecektir hem de daha hijyenik olacaktır.

Kediniz için gerekli tuvalet malzemelerini sağladıktan sonra kedinize burayı tanıtmanız yeterli olacaktır. Daha sonra kediniz içgüdüsel olarak tuvaletinin tuvalet kabına yapacaktır.

 

Kedilerin tuvaleti nasıl düzenlenmelidir?

kedilerde tuvalet eğitimi

Evinizin durumuna göre kedi tuvaletinizin konumunu belirleyebilirsiniz. En uygun yerler kuytu köşeler olacaktır. Örneğin bir odanın köşesinde, evinizin kullanmadığınız tuvaleti varsa burası tercih edilebilir. Bununla beraber banyolarda, kapalı veya açık balkonlarda kullanılabilir.

Bu tarz yerlerin tercih edilmesindeki temel sebep evin içerisine koku yayılmasını engellemek ve aynı zamanda kedinin tuvaletini yaptığı sırada rahatsız edilmemesidir. Dolayısıyla kedi tuvaletinin yeri seçilirken hem kedinize hem de size uygun bir yer seçmeniz faydalı olacaktır.

 

Kedi kumu nasıl kullanılır?

Kedi kumu, kum kabının içerisinde bir miktar derinlik oluşturacak şekilde koyulmalıdır. Çünkü kediler idrarını ve dışkısını yaptıktan sonra gömmek isteyecektir. Ortalama olarak 3-4 parmak yüksekliğinde bir derinlik yeterli olacaktır.

Kedi kumlarının farklı çeşitleri bulunmaktadır. Örneğin; kristal yapıda, silikon bazlı, bentonit bazlı kumlar bulunmaktadır. Yavrular için bentonit kum kullanmak daha yerinde bir karar olacaktır. Çünkü yavru kediler kristal kumları benimseyemiyor ve dolayısıyla dışkısını gömme içgüdüsüne sahip olmuyor. Kediniz erişkin olduğu zaman kristal kum tercih edilebilir.

Tuvaletin temizliğinde idrarın ve dışkının kum kabından uzaklaştırılması gerekir. Kediniz dışkıladığı zaman bunu bir kürek yardımıyla almanız gerekmektedir. İdrardan arındırmak içinse; bazı kum türleri idrarla temas ettiği zaman topaklaşmaktadır, eğer topaklaşan bir kuma sahipseniz yine kürek yardımıyla bu topakları almanız gerekir. Eğer emen bir kum yapısına sahipseniz (kristal kum gibi) kediniz idrarını yaptıktan sonra kumu karıştırıp eşit bir şekilde yayılmasını sağlamanız gerekmektedir.

 

Kedilere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Köpeklerin yeni mekanlara adaptasyon süreci Kedimin Ağız Kokusu Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir? Köpeklerde vücut dili Kedi Parazit Türleri ? Dış Parazit Tedavisi Kuş Sağlığı ve Hastalıkları Yavru Kediler İçin Süt Tozu Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz.

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır