Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Dişi kedi kısırlaştırma

Ana Sayfa » Kedi » Dişi kedi kısırlaştırma
Dişi kedi kısırlaştırma

Evcil hayvanlar arasında en çok beslenen minik kediler, ilerleyen dönemlerde rahatsızlıklara kapılmamaları ve ürememeleri için kısırlaştırılmalıdırlar.

Hem dişi hem de erkek kedilerin kısırlaştırma işlemleri gerekli bir durum olmakla birlikte dişi kedilerin kısırlaştırılmasında biraz daha dikkatli davranmak ve kedinin sağlığının bozulmamasına özen göstermek gerekiyor. Dişi kedi kısırlaştırma işlemini kesinlikle veteriner uzmanın yapması gerekmekte olup bundan sonraki beslenme ve bakım işlemlerine dikkat edilmesi gerekiyor. Peki, dişi kedi kısırlaştırma nasıl yapılır?

Dişi kedi kısırlaştırma

Uzman veterinerlerin görüşüne göre dişi kediler kısırlaştırılmadan 12 saat öncesinden itibaren mamadan kesilmeleri gerekiyor. Bunun nedeni ise gerekli kan tahlillerinin yapılabilmesi ve kedinin ameliyata hazırlanması içindir. Kedilerin kısırlaştırılması halk arasında zararlı bir şeymiş gibi görünse de aslında doğru zamanda kısırlaştırmak tam da aksine kedi için daha faydalıdır. Önemli olan tek kural; doğru zamanda, emin ellerle kısırlaştırılmış olmasıdır.

Dişi kedi kısırlaştırma

Kedilerin mamadan 12 saat öncesinden kesilmesi gerekiyorsa da su için aynı zamana ihtiyaç yoktur. Sudan kesmek için ameliyattan 2-3 saat öncesinde sudan uzak tutmak yeterlidir bu da yine kedinin kan değerlerini ölçmek, ameliyata hazır hale getirmek için önemli bir adımdır. Kedilere ameliyat öncesi gıda vermenin zararları hakkında konuşan uzmanlar; bu tip durumlarda kedilerin zehirlenebileceklerini bildirmektedirler. Kusma veya daha farklı şekilde kendini gösteren bu belirtiler, bazen de soluk borusunun tıkanmasına neden olabildiğinden, uzmanlar bu konuda kedi sahiplerini uyarmaktadırlar.

Dişi kedi kısırlaştırma

Ameliyattan sonra

Dişi kedi kısırlaştırma işlemi tamamlandıktan sonra da yine ameliyat öncesi olduğu gibi hemen mama verilmemesi uzmanların tavsiye ettikleri önemli bir diğer konudur. Yine bu tip durumlarda kedilerde kusma meydana gelir ve buna bağlı olarak sağlıkları ciddi anlamda zarar görebilir. Kedilerin kısırlaştırılması işlemi bittikten 12 saat sonrasına kadar kediler veteriner hekimin gözetimi altında tutulmalıdır. Sağlıklı bir şekilde büyümeleri veya herhangi bir aksi durum karşısında müdahale edilmesi çok daha rahat olur.

Dişi kedi kısırlaştırma

Kısır kedi maması

Kediler kısırlaştırıldıktan sonra tükettikleri mamalar değişir. Kısır kediler için mama seçeneklerini inceleyerek kedinizin daha rahat tüketebileceği ve sağlıklarına herhangi bir olumsuz etki etmeyeceği mamaların tercih edilmesi daha uygun olacaktır. Tabi tüm bunları yaparken kaliteli kedi maması almak da kedi sahiplerinin önemli görevlerinin başında geliyor.

Dişi kedi kısırlaştırma - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Muhabbet kuşları evde en çok ne kadar süre yalnız bırakılabilir? Kediniz aslında sizi çok seviyor Kedilerde Gençlik Hastalığı Sibirya Kurdu Kediler günlük ne kadar su tüketmelidir? Evcil Sürüngen Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz.

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır