Kedi

Dişi kedi kısırlaştırma

Evcil hayvanlar arasında en çok beslenen minik kediler, ilerleyen dönemlerde rahatsızlıklara kapılmamaları ve ürememeleri için kısırlaştırılmalıdırlar.

Hem dişi hem de erkek kedilerin kısırlaştırma işlemleri gerekli bir durum olmakla birlikte dişi kedilerin kısırlaştırılmasında biraz daha dikkatli davranmak ve kedinin sağlığının bozulmamasına özen göstermek gerekiyor. Dişi kedi kısırlaştırma işlemini kesinlikle veteriner uzmanın yapması gerekmekte olup bundan sonraki beslenme ve bakım işlemlerine dikkat edilmesi gerekiyor. Peki, dişi kedi kısırlaştırma nasıl yapılır?

Dişi Kedilerde Kısırlaştırma

dişi kedilerde kısırlaştırma

Uzman veterinerlerin görüşüne göre dişi kediler kısırlaştırılmadan 12 saat öncesinden itibaren mamadan kesilmeleri gerekiyor. Bunun nedeni ise gerekli kan tahlillerinin yapılabilmesi ve kedinin ameliyata hazırlanması içindir. Kedilerin kısırlaştırılması halk arasında zararlı bir şeymiş gibi görünse de aslında doğru zamanda kısırlaştırmak tam da aksine kedi için daha faydalıdır. Önemli olan tek kural; doğru zamanda, emin ellerle kısırlaştırılmış olmasıdır.

Kedilerin mamadan 12 saat öncesinden kesilmesi gerekiyorsa da su için aynı zamana ihtiyaç yoktur. Sudan kesmek için ameliyattan 2-3 saat öncesinde sudan uzak tutmak yeterlidir bu da yine kedinin kan değerlerini ölçmek, ameliyata hazır hale getirmek için önemli bir adımdır. Kedilere ameliyat öncesi gıda vermenin zararları hakkında konuşan uzmanlar; bu tip durumlarda kedilerin zehirlenebileceklerini bildirmektedirler. Kusma veya daha farklı şekilde kendini gösteren bu belirtiler, bazen de soluk borusunun tıkanmasına neden olabildiğinden, uzmanlar bu konuda kedi sahiplerini uyarmaktadırlar.

Ameliyattan Sonra

dişi kedilerde kısırlaştırma

Dişi kedi kısırlaştırma işlemi tamamlandıktan sonra da yine ameliyat öncesi olduğu gibi hemen mama verilmemesi uzmanların tavsiye ettikleri önemli bir diğer konudur. Yine bu tip durumlarda kedilerde kusma meydana gelir ve buna bağlı olarak sağlıkları ciddi anlamda zarar görebilir. Kedilerin kısırlaştırılması işlemi bittikten 12 saat sonrasına kadar kediler veteriner hekimin gözetimi altında tutulmalıdır. Sağlıklı bir şekilde büyümeleri veya herhangi bir aksi durum karşısında müdahale edilmesi çok daha rahat olur.

İlgini Çekebilir:  Kediler Ne Yer? Sevimli Dostunuzun Yiyebileceği Besinler Hakkında Her Şey

Kısırlaştırmanın Faydaları

dişi kedilerde kısırlaştırma

Kedilerde yavrulama istenmiyorsa, kedinin sağlığı için kısırlaştırma yapılmalıdır. Bu işlem bazıları tarafından zararlı ve yanlış görünse de kedilerde kısırlaştırmanın faydaları şunlardır;

  • Kedide kızgınlık belirtisi bulunmaz.
  • Çiftleşme isteğine karşı oluşan problemler ortadan kalkar.
  • Plansız ve istenmeyen yavruların önüne geçilir.
  • Dişi kedilerde meme tümörü, rahim, yumurtalık kanseri gibi hastalıkların riski azalır.
  • Daha uzun ve sağlıklı bir yaşam sürer.

Kedilerde kısırlaştırma hakkında daha detaylı bilgi almak için Kısırlaştırmanın Faydaları Nelerdir? isimli yazımızı okuyabilirsiniz. 

Kısır Kedi Maması

Kediler kısırlaştırıldıktan sonra tükettikleri mamalar değişir. Kısır kediler için mama seçeneklerini inceleyerek kedinizin daha rahat tüketebileceği ve sağlıklarına herhangi bir olumsuz etki etmeyeceği mamaların tercih edilmesi daha uygun olacaktır. Tabi tüm bunları yaparken kaliteli kedi maması almak da kedi sahiplerinin önemli görevlerinin başında geliyor.

Kısırlaştırılmış kediler için en uygun kedi mamalarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu