Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Kısırlaştırmanın Faydaları Nelerdir?

Ana Sayfa » Genel » Kısırlaştırmanın Faydaları Nelerdir?
Kısırlaştırmanın Faydaları Nelerdir?

Kedi besleyenler, kedileri ile daha mutlu hayat yaşayabilirler mi? Tabi ki evet. Ama bunun için yapmaları gereken bazı şeyler vardır mesela kedinin kısırlaştırılması.

İlkin kulağa itici gibi gelir, ne demek kediyi kısırlaştırmak? Ama bir kedinin tek seferde 7 yavru doğurabileceğini hesaba kattığınızda ve dünyanın en çok yavrulayan kedi olarak kaynaklara konu olan Dusty’nin hayatı boyunca 421 yavru doğurduğunu düşündüğünüzde ne kadar gerekli olduğunu çok daha iyi anlarsınız.

kedi kısırlaştırma

Tabi ki yavrulama, her canlıda olduğu gibi kedilerde de normaldir yani olması gereken bir şeydir fakat evcil bir kedi için bu kadar yavrulamanın zararları olacaktır elbette bir de sahibi için yeni görevlerin başlangıcı demektir aynı zamanda. Bir de konuya şu açıdan bakmak gerek. Kediler, idrarla işaretleme gibi bir yapıya sahipler bunu genelde kendi yerlerini kimseye kaptırmamak için yaparlar ve sürtünme olayı da çok fazla görülen durumlardan biridir. Kedi kısırlaştırmanın faydalarını burada da görürsünüz.

Üreme Sisteminde Oluşabilecek Hastalıkları Engeller

kedi kısırlaştırma

Kedilerde oluşan ve sık meydana gelen fiziksel bazı hastalıkların önüne geçmek için kediyi kısırlaştırmak en önemli engelleme yöntemlerinin başında gelir. Kanser, piyometra, polikistik ovaryum ve metrit gibi rahimde meydana gelen hastalıkları, erkeklerde ise testis kanseri ve testosteron hormonu gibi hastalıkları önlemek için kedinin kısırlaştırılması önerilmektedir.

Daha Sakin Olmasını Sağlar

kedi kısırlaştırma

Kedilerin kısırlaştırılmasında görülecek faydalar bunlarla da sınırlı değil. Davranış bozukluğu yaşayan kedilerin buna neden olan en büyük etkenin kısırlaştırılmamaları olduğunu söyleyen uzmanlar, kısırlaştırılan kedilerde östrojen, progesteron ve testosteron gibi cinsiyet hormonlarının gelişimi engellenmiş oluyor. Tamamen kaybolmasa da büyük oranda kaybolması, kedinin kavgacı bir yapıya sahip olmasını engellemekle birlikte erkek kedilerdeki idrar ile işaretleme olayı da ortadan kalkmış oluyor.

Dişi kediler, erkek kedilerin peşinden fazlasıyla gitmeye hevesli varlıklardır bu da ilerleyen zamanlarda yavrulamalarına neden olur ki evcil kedilerde yavrulama sahipleri için büyük sorunların meydana gelmesine neden olmaktadır. Kısırlaştırılan dişi kedilerde bu hissiyat ortadan kalktığı için böyle bir durumla da karşılaşılmamaktadır.

Kediler ne zaman kısırlaştırılmalıdır?

kedi kısırlaştırma

Kedilerin kısırlaştırılması genelde cinsi ilişkilere heveslendiği dönemlerde yapılır. Uzmanlar bu dönemi kedilerin 6 aylık oldukları zamanlara bağlamaktadırlar yani kediniz 6 aylık kadar büyümüşse kısırlaştırabilirsiniz. Tabi bu dönemden sonra dikkat etmeniz gereken bir şey daha olacaktır ki o da kedi maması alırken kısır kediler için üretilen kısır kedi maması almanız gerekiyor.

Kedilerin kısırlaştırılması hakkında daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

Kısırlaştırmanın Faydaları Nelerdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz. - zooplus türkiye

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır