Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Kedilerde soğuk algınlığı neden olur?

Ana Sayfa » Sağlık » Kedilerde soğuk algınlığı neden olur?
Kedilerde soğuk algınlığı neden olur?

Havaların soğumaya başlamasıyla birlikte insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da soğuk algınlığı hastalıkları başladı. Sokakta yaşayan kedilerin soğuk algınlığına kapılmaları gayet normal bir durum olarak görülür. Peki, evcil kedilerde soğuk algınlığı neden olur?

Kedilerde soğuk algınlığı; göz ve burun akıntısı, öksürük ve hapşırık gibi belirtilerle beraber kendini göstermeye başlar. Havaların aniden soğuması bunun en büyük nedeni iken bir diğer nedeni de yeteri kadar beslenmemeleri, kış şartlarına hazırlıklı olamamalarından kaynaklanmaktadır. Evde kedi besleyenlerin bu tip sorunlarla karşılaşmalarının nedeni ise genel olarak cereyanda kalmalarından ileri gelmektedir.

Kedilerin kürkleri kış aylarına uygundur yani soğuktan korunmalarında yardımcı olur. Ancak aşırı soğuk havalarda bazen kürkleri yeterli gelmeyebilir, bu durumda sahiplerinin gerekenleri yapmaları gerekiyor. Kedileri sıcak tutacak yelekler veya diğer kedi kıyafetleriyle kedilerin soğuk havalarda kalmalarını engellemeleri gerekir. Soğuk Havalarda Evcil Hayvan Bakımı isimli makalemizi inceleyerek daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yapılması Gerekenler

Kış aylarında insanlarda olduğu gibi kedilerde de kış hastalıkları görülmeye başlar. Bu hastalıklar arasında en yaygın olan ise soğuk algınlığıdır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kedi kürkü, kedilerin soğuklardan korunmasını sağlar ancak aşırı soğuk havalarda veya tüylerinin ıslak kalması sonucunda kedilerde soğuk algınlığı kaçınılmaz olur. Soğuk algınlığına kapılan kedi, bu hastalıkla tek başına çok da güçsüz düşmez fakat vücut direncinin aşırı düşmesi sonucunda bağışıklık sisteminin yetersiz hale gelmesi durumunda diğer hastalıklar kendini gösterebilir.

Kedilerde Soğuk Algınlığının Belirtileri

Soğuk algınlığına yakalanan kediler vücut ısılarını koruyamadıkları için önce kuyruklarını kendilerine doğru çekmeye başlarlar. Daha sonra patilerini vücuduna doğru çekerek uygun bir köşede beklemeye başlarlar. Kedilerin soğuk algınlığından korunmalarını sağlamanın en güçlü yöntemi aşılarının yapılması ve beslenmelerine yeteri kadar önem vermektir. Bu iki noktaya dikkat edildiğinde kedilerde soğuk algınlığı çok daha az görülmeye başlar.

Kedilerde Soğuk Algınlığı Tedavisi

Kedilerde soğuk algınlığı görüldüğünde vakit kaybetmeden veteriner hekime başvurulmalıdır. Böylece daha hızlı ve kesin sonuç alınacaktır.

Evde yapmanız gerekenler arasında ortam sıcaklığının yüksek olmasını sağlamanız gerekmektedir. Çünkü, kedilerde soğuk algınlığına yol açan en büyük etken soğuk olmasıdır. Özellikle yaşadığı yerin ve uyuduğu yerin sıcak olması önemlidir.

Kedinin psikolojik dengesinin güçlü olması için onunla vakit geçirmek ve sevginizi belli etmek iyi bir yöntemdir. Aynı zamanda kedinin psikolojisinin güçlü olması soğuk algınlığını atlatması için önemlidir. Bununla beraber stresten uzak olmalıdır. Kedilerde Stres Yaratacak Durumlar Nelerdir? isimli yazımızdan daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

kedilerde soğuk algınlığı

Kedilerde soğuk algınlığı görülmesinin en büyük sebebi bağışıklık sisteminin zayıflaması olduğu için veterinerde bağışıklık sisteminin güçlü olması için vitamin ve mineral takviyesi yapılabilir. Kedinin beslenmesini en uygun şekilde sağlamak da bağışıklık sisteminin gelişmesi için oldukça önemlidir. Mümkün olduğunca kediyi ev içerisinde tutmak, dışarıdaki mikroplardan korumak için iyi bir çözüm olacaktır.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

Kedilerde soğuk algınlığı neden olur? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz. - zooplus türkiye

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır