Köpek

Apartmanda Evcil Hayvan Beslemenin Hukuksal Boyutu Nedir?

Evde evcil hayvan beslemek çoğu insan için bir hobidir ve hayat stresini azaltmaktadır. Evcil hayvanlar kuş, hamster, balık gibi küçük ve bakımı kolay hayvanlar olabileceği gibi köpekler gibi bakımı zor hayvanlarda olabilir.

Genel olarak köpeklerin bakımı diğer evcil hayvanlara oranla daha zordur. Çünkü köpeklerin beslenme, egzersiz, tüy bakımı gibi bir çok bakımı bulunmaktadır. Tüm bunların üzerine eğer bahçesi olmayan bir evde yaşıyorsanız ve apartman dairesinde köpek besliyorsanız durum normale oranla daha da zor olacaktır. 

Köpeklerin iç güdüsel olarak avlanma, havlama, açık hava ihtiyacı gibi farklı talepleri vardır. Bu istekleri karşılanmadığı zaman huysuz bir köpekle karşılaşabilirisiniz, ancak tüm bunları gerçekleştirmek apartman dairesinde oldukça zordur. Aynı zamanda toplu yaşam kuralları için uygun olmayabiliyor. Bu durum üzerine hukukcular tarafından yasalar çıkartılmıştır. Peki, bu yasaklar ve yasalar nedir? Apartmanda köpek bakmak yasak mı? Evde köpek beslemenin hukuk boyutu nedir? Tüm bu soruların cevabı için makalemizi okumaya devam edebilirsiniz.

Evde Hangi Evcil Hayvanlar Beslenebilir? 

kedilerde doğum

Evde köpek beslemenin hukuksal boyutuna geçmeden önce evde hangi hayvanların beslenebildiğine değinmek gerekir. Özellikle apartman dairelerinde, sitelerde ve müstakil evlerde köpekler, evcil kediler, kafes kuşları, sürüngenler, akvaryum balıkları ve kemirgenler beslenebilir.

Eğer apartman yönetiminin kuralları arasında köpek beslemekle alakalı bir kural bulunuyorsa bu kurala uyulmak zorundadır. Bazı apartmanlarda ve rezidanslarda köpek beslenemeyeceğine dair kurallar bulunmaktadır.

köpeklerin yaş hesabı

Bunun yanında apartman sakinleri oy çokluğu ile apartman dairesinde köpek beslenmeyeceğine dair bir karar verebilir. Bu durumda karar verilmeden önce köpek sahibi olan kişiler için bir sorun yoktur, ancak daha sonradan apartmanda köpek beslemek isteyenler için engel olacaktır. Yani; siz bir apartman dairesinde köpek besliyorsunuz ve apartman sakinleri apartmanda köpek beslenmeyeceğine dair oy çokluluğuyla karar vermiş olsun. Bu durumda sizin için bir sorun yoktur ve köpek beslemeye devam edebilirsiniz ancak bu karar alındıktan sonra apartman sakinlerinden herhangi biri apartman içerisinde köpek sahibi olamayacaktır. Tabi ki tüm sorumlulukları ve yükümlülükleri kabullenmeniz gerekmektedir.

Apartmanda Evcil Hayvan Beslemek İçin Uyulması Gereken Kurallar 

kedi ve kuş aynı evde

Apartman dairesinde evcil hayvan beslemek için en geçerli yasa şu şekildedir;

Hayvanların sahiplenilmesi ve bakımı

MADDE 5. – Bir hayvanı, bakımının gerektirdiği yaygın eğitim programına katılarak sahiplenen veya ona bakan kişi, hayvanı barındırmak, hayvanın türüne ve üreme yöntemine uygun olan etolojik ihtiyaçlarını temin etmek, sağlığına dikkat etmek, insan, hayvan ve çevre sağlığı açısından gerekli tüm önlemleri almakla yükümlüdür.

Bu maddeden anlaşılacağı üzere apartmanda köpek beslemek için köpeğinizin bakımlarını ve ihtiyaçlarını karşılamanız, hem sizin hem de çevrenizdekilerin sağlığını tehlikeye atmamanız ve köpeğinizi kontrol altına almanız gerekmektedir. Tüm bunlara uyduğunuz sürece apartmanda köpek beslemenizde hukuki olarak bir sorun olmayacaktır.

Kanunun başında belirtildiği gibi köpeğinizi bir barınaktan, belgeli bir satıcıdan veya onaylı üreticilerden almanız gerekmektedir.

Resmi onaylı bir barınak, onaylı bir üretici ya da bir rehabilitasyon merkezinden aldığınız köpeğinizin tüm sağlık kontrollerini yaptırmanız ve bunları kayıt altında tutmanız gerekmektedir.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Yeni taşındığım bina yönetimi ile, evde benimle birlikte yaşayan oğlum Bozo için sürekli sorun yaşıyorum. Bu konunun hukuksal yollarını araştırırken sayfanızda paylaşmış olduğunuz bu makale gerçekten çok aydınlatı ve bilgilendirici geldi bana teşekkürler emeğiniz için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
4-ekim-popup