Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Habeş Kedisi

Ana Sayfa » Kedi » Habeş Kedisi
Habeş Kedisi

Kedilerin dünyasından farklı bir kedi türü ile yeniden karşınızdayız. Bugün sizlere Habeş Kedisi (Abyssinian) hakkında bilgi vereceğiz.

Habeş Kedisinin Tarihçesi

Habeş kedisi; soylu, asil ve altın damla gözleriyle belirginliğini ön plana koyan kedi türlerindendir. Bilinen en eski kedi cinslerinden biri olan Habeş kedisi için her ne kadar “Asya kökenli” dense de tarihinin en uzun dönemlerinden bu yana Etiyopya (Habeş-Mısır) olduğu bilinmektedir. Nil Nehri kıyılarında ilk olarak görülen kedinin evcilleştirilmesinden sonra bir hayli seçkin ve asil bir ırk olma özelliği ile ön plana çıktığı bildirilmektedir.

Habeş Kedisi

Habeş Kedisinin Karakteristik Özellikleri

Farklı hikâyelere ve efsanelere sahip olan Habeş Kedisi; büyük ve uçlara doğru hafifçe yuvarlaklaşan kulaklarıyla dikkat çekici bir gösterişe sahiptir. Badem şeklinde ve iri gözleriyle sempatiklik uyandıran kedi, uzun ve zarif boynu ile de bu dikkat çekiciliğini arttırmaktadır. Kaslı ve orta boylu yapısı ile dikkatleri üzerine çeken Habeş kedisi, uzun ve düzgün iri bacaklara sahiptir. Patileri oval ve küçük olması, kedinin farkını en net şekilde ortaya çıkartmaktadır. Diğer kedilere göre kuyrukları oldukça uzun olan Habeş Kedisi, kalın tüyleriyle de dikkat çekmeyi başarıyor. Kırmızımtırak, siyah ve kahverengi renkleri ile ön plana çıkan kediler kiremit rengi burun derisine sahiptir.

Habeş Kedisi

Kedilerin genelinin meraklı olduklarını biliriz. Habeş kedileri, diğer kedilere göre çok daha meraklı, sevecen, sosyal ve bir hayli oyun oynamayı seven bir ırktır. Çocuklu aileler için ideal olarak önerilebilecek bu kedi, oldukça nazik ve sevgi doludur. Tabi bu özelliğine karşılık olarak sevgi ve ilgi görmeyi seven bir karaktere sahip olduğunu belirtmeden geçmememiz gerekiyor.

Habeş Kedisi

Habeş kedisi bakımı ve beslenmesi

Her kedi gibi Habeş kedisi de bakım isteyen ve üzerinde titizlikle durulması gereken hayvanlardan biridir. Ancak bu kediyi diğer kedi türlerinden ayıran en büyük özelliğinin bakımının diğer türlere göre daha rahat olmasıdır. Haftada bir defa tüy bakımı yapılması, ölü tüylerin taranarak temizlenmesi kedi için faydalı olacaktır. Kedi maması seçerken kedinizin türünü belirtmenizde fayda vardır. Bazı petshop mağazalarında ve internet sitelerinde bu kedilere özel mamalar bulunabilmektedir. Hastalıklara karşı korumak ve kedinizin daha sağlıklı yaşamasını elde etmek için periyodik olarak veteriner bakımını yaptırmayı ihmal etmeyin.

Habeş Kedisi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Yavru köpekler hakkında bilmeniz gerekenler Muhabbet kuşunuza iyi bakın Sokakta yaralı hayvan görünce ne yapmalıyız? Muhabbet Kuşu Tırnağı Nasıl Kesilir? Sokak Kedileri İçin Kedi Evi Nasıl Yapılır ? Yavru kedi alırken nelere dikkat etmeliyiz?

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz.

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır