Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Kedilerin Tırnağı Nasıl Kesilir? Kedilerde Tırnak Kesimi

Ana Sayfa » Genel » Kedilerin Tırnağı Nasıl Kesilir? Kedilerde Tırnak Kesimi
Kedilerin Tırnağı Nasıl Kesilir? Kedilerde Tırnak Kesimi

Kediler genel olarak tırnak kesilmesi işleminden hoşlanmamaktadır. Tırnak kesme seansları genelde kedi sahipleri açısından oldukça büyük bir problem olmaktadır. Genelde kediler tırnak makasını gördükleri anda ortadan kaybolmaktadır. Kedi sahipleri de kedilerini battaniyeye sararak veya farklı yöntemlerle sabit tutmaya çalışmaktadır. Ancak telaş etmeyi bırakın. Bu yazımızda sizlerle nasıl en rahat şekilde kedinizin tırnaklarınızı kesebilirsiniz, tırnak keserken nelere dikkat etmelisiniz gibi konulardan bahsedeceğiz. Kolay bir tırnak kesme işlemi için aşağıdaki tavsiyelere kulak kabarta bilirsiniz.

Kedinizin psikolojisini hazırlayın

Normal şartlar altında kediniz yavruyken tırnak makasıyla tanışmış olması gerekir. Kedinizi bu duruma alıştırmak için psikolojik olarak sakin, rahat ve hatta uykulu bir anını seçin. Daha sonra sessiz boş bir odada kedinizi kucağınıza alarak sakinleştirmeye çalışın. Bu sırada odanın içerisinde kedinizin dikkatini dağıtacak herhangi bir eşya ve hayvan olmamasına dikkat edin.

Patilerine masaj yapın

Kedinizin patilerini nazikçe tutun ve 2-3 saniyelik masajlar yapın. Bu sırada kediniz patilerini çekmek isterse ona karşı koymayın. Daha sonra patisi sabit durduğunda tekrardan bu hareketi yapın ve çok baskı uygulamadan patisine hafifçe bastırın. Bu hareket sonucunda tırnaklarının ortaya çıkmasını sağlamış olursunuz. Hafifçe bastırdığınız zaman kediniz herhangi bir tepki vermediyse ona ödül maması verin. Bu işlemi iki günde bir her bir patiye uygularsanız kediniz bu duruma ayak uyduracaktır.

Tırnak makasını tanıtın

kedi tırnağı nasıl kesilir

Kediniz kucağınızda uslu uslu otururken bir yandan patilerine masaj yaparak tırnaklarını çıkartmasını sağlayın. Bu sırada tırnak makasına alışması için bir adet çiğ çubuk makarna bulundurun. Kedinizin patilerine hafifçe baskı yapıp tırnaklarını çıkartmasını sağladıktan sonra tırnak makasıyla makarnayı kesin. Böylece kediniz makasın sesine aşina olacaktır. Bu işlem sonucunda kedinizi ödül mamasıyla ödüllendirin. Ayrıca tırnak makasına karşı ön yargısı olmaması için en başta tırnak makasının üzerine ödül maması koyabilirsiniz.

Tırnak etlerine dikkat edin

Asla kedinizin tırnak etlerini kesmeyin ve bu duruma özen gösterin. Tırnağın sadece beyaz kısmını kesmeniz gerekmektedir. Kedinin tırnağının hemen bitiminde bulunan pembe alanda damarlar ve sinirler bulunmaktadır. Burayı kestiğiniz zaman kedinizde kanama meydana gelecektir. Eğer yanlışlıkla kedinizin etini kestiyseniz stiptik pudra kullanarak kanamayı durdurun. Tırnak kesimi sırasında yanınızda bu pudradan bulunması büyük avantaj olacaktır.

Tırnakları kesin

kedi tırnağı nasıl kesilirKediniz sakin bir halde kucağınızdayken patisine masaj uygulayarak tırnaklarının çıkmasını sağlayın. Kesme işlemine başlamadan önce tam olarak ne kadar kesmeniz gerektiğini belirleyin ve tırnak köküne dikkat edin. İlk olarak bir tırnağın ucunu kesin ve hemen ardından ödül maması verin. Eğer kediniz rahatsız olmadıysa aynen devam edin. Ancak kediniz rahatsız olduysa tek seferde ikiden fazla tırnak kesmeyin. Unutmayın ki ilk tırnak kesme işlemlerinizde tek seferde en fazla bir patiyle yetinmeniz gerekecek

Şunlara dikkat edin

  • Eğer kediniz agresif bir haldeyse tırnaklarını kesmeye kalkmayın
  • Tırnaklarını kestirmek istemiyorsa ona ceza vermeyin ve bağırmayın
  • Tırnak keserken acele etmeyin ve tırnak köküne çok dikkat edin.
  • Tek seferde bütün tırnaklarını kesmeyi denemeyin

Kedilerin Tırnağı Nasıl Kesilir? Kedilerde Tırnak Kesimi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Balıklarınıza İyi Bakın Kedi Maması Seçimi Evde yılan bakılabilir mi? Agresif Kedilere Karşı Nasıl Davranılmalıdır? Afrika Gri Papağanı (Jako) Hayvanları Anlayabilmek…

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz.

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır