Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Afgan Tazısı

Ana Sayfa » Köpek » Afgan Tazısı
Afgan Tazısı

Köpek cinsleri dünyasından yeni bir cins ile yeniden karşınızdayız. Bugün sizler için araştırdığım Afgan tazısı hakkında bilgi vereceğim. Afgan tazısı kökeni, beslenmesi, yetiştirilmesi ve eğitilmesi konularında elde ettiğim malumatları sizlere sunacağım.

Afgan tazısı, adından da anlaşıldığı üzere Afganistanlı bir ırktır. Yapı itibari ile kayalık alanlarda güçlü sıçrayışlar yapmasıyla dikkat çekicidir. Dönüşlerde ve manevralarda bir hayli maharetli olan köpek, görerek iz sürebilen tazılar grubunda yer almaktadır. 61–71 cm. boyunda, 22-255 kg. ağırlığında olan Afgan tazısı, başının üstüne kadar uzanan uzun, ipeksi tüyleriyle bir hayli dikkat çekici bir köpek türüdür.

Afgan tazısı

Afgan tazısı karakteri

Cesurluğu ve atılganlığı ile ön plana çıkan Afgan tazısının karakteri, çekingen olmasına rağmen sevecen ve cana yakın özelliğe sahiptir. Ancak diğer köpeklerle pek anlaşamadığını söylemek gerekiyor. Yanlarında farklı köpeklerin bulunmasından pek hoşlanmazlar, yanaştıklarında da dominant olduklarını çok rahat belli ettirirler.

Eğitim konusunda oldukça atılgan ve zeki davranan Afgan tazısı, biraz başına buyruk hareket etmeyi seven bir cinstir. Komutlar ciddi verilmezse, tazıyı eğitmek bir yana laf dinletmeyi bile başaramazsınız bu nedenle eğitimlerde bir hayli ciddi olmanız gerekiyor. Bahçe veya çiftlik gibi yerlerde beslenilmesi daha rahat olan Afgan tazısı, kapalı ortamlarda neredeyse hiç barınamaz. Gezmeyi ve koşmayı seven tazı, günlük en az yarım saat serbest kalmalıdır. Binada besleyenlerin bu konuya çok dikkat etmeleri gerekiyor. Zarar veren bir ırk olmasa da yine de rahatsızlık verici durumlarla karşı karşıya kalmamak adına bu konuda dikkat edilmesi yerinde olacaktır.

Afgan tazısı

Afgan tazısının bakımı

Afgan tazısı beslemeyi düşünüyorsanız kesinlikle büyük bir bahçeye sahip olmanız gerekiyor. Alışırsa apartmanda da yetiştirilebilir ancak bu doğasına aykırı olduğu için kolay kolay uyum sağlayabileceğini söylemek doğru olmaz. Açık arazide gezmeyi daha çok seven köpek, kapalı ortamda veya evde kaldığında uyumayı tercih eder. Köpek maması verirken dikkat edilmesi gerekiyor. Kulakları diğer köpeklerin kulaklarına göre uzundur. Bu nedenle mama verirken arkadan bağlamanız gerekiyor kulaklarını aksi halde sürekli temizlemek zorunda kalırsınız.

Afgan tazısı

Yaşamı

Afgan tazısı da tıpkı diğer tazılar gibi anesteziye karşı alerjili bir hayvan türüdür. Çoğu zaman kanser hastalığına yakalanarak yaşamına son veren tazılar ortalama olarak 12 yıl kadar yaşayabilmektedirler. Ancak düzgün bakım yapıldığında ve beslenmesine dikkat edildiğinde bu süre daha da uzayabilir.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

Afgan Tazısı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz. - zooplus türkiye

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır