Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Kedilerde Psikolojik Sorunlar Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Ana Sayfa » Genel » Kedilerde Psikolojik Sorunlar Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
Kedilerde Psikolojik Sorunlar Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Kedilerde depresyonla çok sık karşılaşılmaz ancak bir çok davranış insanlardaki gibi depresyon belirtisi olabilir. Özellikle kedilerde en önemli depresyon sebebi korku ve güvenlik endişeleridir. Aynı zamanda diğer kedilerin varlığı da onları depresyona sokabilir. Kediler köpekler kadar sosyal bir yapıya sahip olmadıkları için diğer kediler onlar için istenmeyen varlıklar olarak görülebilir ve bunun soncunda kedilerde endişe bozuklukları görülebilir.

Kedilerde en sık karşılaşılan psikolojik hastalık endişe bozukluğudur. Endişe bozukluğuna tam olarak depresyon demek doğru olmayacaktır ancak endişe bozukluğunda da depresyona benzer davranışlar görülebilir. Bunlar; neşesizlik, ürkeklik ve saldırganlık olarak görülebilir. Ayrıca bu durumdaki kedilerde bazen tuvalet kabının dışarısına idrarlarını yaptıkları görülebilir.

 

Kedilerin psikolojisi cinsine göre farklılık gösterebilir mi?

kedilerde depresyonKedilerin psikolojileri cinslerine göre değişiklik gösterebilir. Bazı ırklar insana yakın olurken, bazıları ise daha soğuk olur. Aynı şekilde bazıları enerjik bir yapıya sahipken bazıları daha sakindir. Psikolojik ihtiyaçları da bu durumlara göre farklılık gösterebilir. Enerjik kediler için yeteri kadar oyun imkanı sağlanmazsa psikolojik sorunlara yol açabilir. Ancak sakin kediler için bu durum aynı değildir. Doğal olarak kedilerin psikolojik ihtiyaçları da ırkına göre farklılık göstermektedir.

 

Kedilerde görülen psikolojik sorunlar nasıl tedavi edilir?

kedilerde depresyon

Kedilerde görülen psikolojik sorunlar köpeklere oranla daha belirgin haldedir. Kediler sahiplerinin mizacından pek etkilenmez. Bu yüzden psikolojik sorunları daha çok kendileriyle alakalıdır. Bu yüzden kedilerde en çok görülen sorun sahibine ve çevresine saldırganlık sorunlarıdır.

Bir kedi saldırganlık sinyali aldığı zaman mimikleri anında değişir. Gözleri ve vücudu irileşir aynı zamanda değişik sesler çıkartır. Bunun sonucunda sahibine saldırarak ciddi zararlar verebilir. Kedinizde böyle bir şey gözlemlediğiniz zaman veteriner hekime götürmeniz en doğru karar olacaktır. Veterinerde kedide bu dürtüyü uyandıran duygular bulunur ve köreltilmeye çalışılır ayrıca antidepresan tedavisi de uygulanabilir.

 

Saldırgan kedilere karşı ne yapılabilir?

kedilerde depresyon

Kedilerde kısa süreli tırmalama ve ısırma gibi olaylar görülebilir. Bunlar oldukça normal ve olağandır. Bu kedilerin doğası gereği bağımsız olmasından kaynaklıdır. Vereceğiniz ödüller onu cezbetmez. Dolasıyla aslında kediler halk arasında bilindiği gibi nankör değildir.

Bu durumdan farklı olarak başka hayvanlara ve canlılara yönelik sık saldırılar görülürse anormal bir durumla karşılaşılmış demektir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında işin uzmanına başvurulmalıdır ve kediyi buna yönlendiren dürtü bulunmalıdır. Bu dürtüye karşı kedi duyarsızlaştırılmalı veya bu dürtü ortadan kaldırılmalıdır.

Bu tedavi sadece ilaçlarla da bir sonuç vermeyecektir. Çünkü ilaçlar kesildiği zaman kedi bu dürtüsünü kaybetmediyse tekrardan aynı şeyler yaşanacaktır. Dolayısıyla terapi yapacak olan hekim hayvan hakkında detaylı sorular sorarak sorunu bulmaya çalışır ve bunun üzerinden çözüme gider.

Kedilerde Psikolojik Sorunlar Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Sevimli dostum ile bir gün Kuşlarınız için her şey Yavru kedi maması seçerken Köpekler Neden Kuyruk Sallar? Dişi köpek mi yoksa erkek köpek mi alalım? Köpeklerde bölge savunması

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz.

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır