GenelKedi

Kedilerde Psikolojik Sorunlar Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Kedilerde depresyonla çok sık karşılaşılmaz ancak bir çok davranış insanlardaki gibi depresyon belirtisi olabilir. Özellikle kedilerde en önemli depresyon sebebi korku ve güvenlik endişeleridir. Aynı zamanda diğer kedilerin varlığı da onları depresyona sokabilir. Kediler köpekler kadar sosyal bir yapıya sahip olmadıkları için diğer kediler onlar için istenmeyen varlıklar olarak görülebilir ve bunun soncunda kedilerde endişe bozuklukları görülebilir.

Kedilerde en sık karşılaşılan psikolojik hastalık endişe bozukluğudur. Endişe bozukluğuna tam olarak depresyon demek doğru olmayacaktır ancak endişe bozukluğunda da depresyona benzer davranışlar görülebilir. Bunlar; neşesizlik, ürkeklik ve saldırganlık olarak görülebilir. Ayrıca bu durumdaki kedilerde bazen tuvalet kabının dışarısına idrarlarını yaptıkları görülebilir.

Kedilerin Psikolojisi Cinsine Göre Farklılık Gösterebilir Mi?

Kedilerin psikolojileri cinslerine göre değişiklik gösterebilir. Bazı ırklar insana yakın olurken, bazıları ise daha soğuk olur. Aynı şekilde bazıları enerjik bir yapıya sahipken bazıları daha sakindir. Psikolojik ihtiyaçları da bu durumlara göre farklılık gösterebilir. Enerjik kediler için yeteri kadar oyun imkanı sağlanmazsa psikolojik sorunlara yol açabilir. Ancak sakin kediler için bu durum aynı değildir. Doğal olarak kedilerin psikolojik ihtiyaçları da ırkına göre farklılık göstermektedir.

Kedilerde Görülen Psikolojik Sorunlar Nasıl Tedavi Edilir?

Kedilerde görülen psikolojik sorunlar köpeklere oranla daha belirgin haldedir. Kediler sahiplerinin mizacından pek etkilenmez. Bu yüzden psikolojik sorunları daha çok kendileriyle alakalıdır. Bu yüzden kedilerde en çok görülen sorun sahibine ve çevresine saldırganlık sorunlarıdır.

Bir kedi saldırganlık sinyali aldığı zaman mimikleri anında değişir. Gözleri ve vücudu irileşir aynı zamanda değişik sesler çıkartır. Bunun sonucunda sahibine saldırarak ciddi zararlar verebilir. Kedinizde böyle bir şey gözlemlediğiniz zaman veteriner hekime götürmeniz en doğru karar olacaktır. Veterinerde kedide bu dürtüyü uyandıran duygular bulunur ve köreltilmeye çalışılır ayrıca antidepresan tedavisi de uygulanabilir.

İlgini Çekebilir:  Ah kediciğim ah…

Saldırgan Kedilere Karşı Ne Yapılabilir?

Kedilerde kısa süreli tırmalama ve ısırma gibi olaylar görülebilir. Bunlar oldukça normal ve olağandır. Bu kedilerin doğası gereği bağımsız olmasından kaynaklıdır. Vereceğiniz ödüller onu cezbetmez. Dolasıyla aslında kediler halk arasında bilindiği gibi nankör değildir.

Bu durumdan farklı olarak başka hayvanlara ve canlılara yönelik sık saldırılar görülürse anormal bir durumla karşılaşılmış demektir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında işin uzmanına başvurulmalıdır ve kediyi buna yönlendiren dürtü bulunmalıdır. Bu dürtüye karşı kedi duyarsızlaştırılmalı veya bu dürtü ortadan kaldırılmalıdır.

Bu tedavi sadece ilaçlarla da bir sonuç vermeyecektir. Çünkü ilaçlar kesildiği zaman kedi bu dürtüsünü kaybetmediyse tekrardan aynı şeyler yaşanacaktır. Dolayısıyla terapi yapacak olan hekim hayvan hakkında detaylı sorular sorarak sorunu bulmaya çalışır ve bunun üzerinden çözüme gider.

Agresif Kedilere Karşı Nasıl Davranılmalıdır? isimli yazımızı okumanızı da tavsiye ederiz.

Kedilerde Stres 

Kedilerde depresyona yol açabilecek en önemli unsurlardan bir tanesi de strestir. Kedilerde stres çok sık görülen bir durumdur ve davranış bozukluklarına yol açabilir. Bunun yanında sağlık sorunları da getirebilir.

Kedilerde strese yol açabilecek pek çok durum bulunur. Örneğin torpil patlaması gibi yüksek ve ani sesler kedilerde strese yol açabilir. Aynı zamanda çok ince sesler (yüksek frekanslı) kedilerde strese yol açabilir. Kedilerin duyma aralığı insanlara göre farklı olduğu için sizin duyamadığınız ince sesleri kediler duyabilir ve bu durum onları rahatsız edebilir.

Kedilerde strese yol açan durumlar sadece seslerden oluşmaz. Bunun yanında yeni bir eve taşınma, yeni insanlarla tanışma, eve yeni bir kedi gelmesi gibi durumlarda da kediniz strese girebilir. Bunun yanında yoğun kokular kedileri strese sokabilir. Bu kokular kötü kokular olabileceği gibi parfüm ve deodorant gibi kokular da olabilir.

İlgini Çekebilir:  Kediler hakkında ilginç bilgiler

Kedilerde Stres Yaratacak Durumlar Nelerdir? isimli yazımızı okuyarak daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu