Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Akvaryum bakımı nasıl yapılır?

Ana Sayfa » Akvaryum » Akvaryum bakımı nasıl yapılır?
Akvaryum bakımı nasıl yapılır?

Balık beslemeyi sevenlerin canını en çok sıkan şey, sürekli olarak akvaryumlarına ilgi göstermek zorunda kalmalarıdır. Temizliği, balıkların bakımı, kum ve suyun değişimi gibi işlemler, sahiplerinin en zorlandıkları konulardır.

Akvaryum bakımı, aslında düşünüldüğü kadar zor bir işlem değildir. Sadece nasıl davranılması gerektiğini bilmek ve buna göre hareket etmek yeterli gelecektir. Sağlıklı bitki örtüsü ile süslenmiş bir akvaryumun suyu bazen aylarca hatta yıl boyu değişmese bile herhangi bir sorun teşkil etmez bununla birlikte bir de yavaş bir su dolaşımı gerçekleştiren taban ısıtma sistemleri de yine kumun temiz kalmasını sağlamakla birlikte koku yapmasına engel olabilir. Tabi kumu da ısıtma sistemlerini de tercih ederken kaliteden ödün vermemek gerekiyor.

Akvaryum bakımı

Akvaryumun kısa sürede kirlenmesindeki en büyük nedenlerden biri, acemi balık sahiplerinin yemleme tekniği hakkında yanlış davranmalarıdır. Gün içerisinde balıklara verilmesi gereken balık yemi miktarı, birkaç dakika içinde bitirebilecekleri kadar olup günlük 2 veya 3 defa kadar verilmesidir. Bu şekilde bir yemleme tekniği ile hem balıklarınız daha sağlıklı kalır hem de akvaryumun daha temiz kalması elde edilebilir.

Akvaryum bakımı

Balıkların sağlıksız ve iştahsız olmaları, akvaryumun kısa sürede kirlenmesine neden olur. Daha da ilerisinde akvaryumun hastalıklı bir yuva haline gelmesi gözlemlenebilir. Bu nedenle balık sahiplerinin günlük olarak minik dostlarının hareketlerini gözlemlemeleri gerekiyor. Davranışlarında, yem yemelerinde ve hareketlerinde herhangi bir anormallik varsa, ilk yapılması gereken işlem, hasta olan balıkların ayrılarak başka bir akvaryuma nakledilmeleridir. Bu şekilde yapıldığında diğer balıklara hastalığın bulaşması engellenir ve akvaryumun da hastalık saçan bir yer olması engellenmiş olur.

Akvaryum bakımı

Termometre, akvaryumun kirlenmemesini engelleyen araçlardan biridir. Kaliteli bir termometre sahibi iseniz yıllarca aynı sıcaklığı muhafaza ettiğini fark edersiniz. Ancak aksine arızalı veya kalitesiz bir malzeme kullanıyorsanız balıklarınızın ve akvaryumunuzun risk altında olduğunu söylemeden geçmememiz gerekiyor. Düzenli bir şekilde kontrolünü yaparak gerekli onarım işlemi varsa bunu da zamanında yerine getirerek balıklarınızın sağlıklı kalmasını etkileyebilir, akvaryumun herhangi bir şekilde kirlenmesine veya hastalık kapmasına mani olabilirsiniz.

Akvaryum bakımı

Balık balımı biraz zahmetli olsa da püf noktaları hakkında bilgi sahibi olunduğunda, zorlukları zevk haline gelebilmektedir. Bunun için akvaryum bakımı nasıl yapılır, balıklara yem nasıl verilir? gibi konuları incelemeniz ve buna göre hareket etmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

Akvaryum bakımı nasıl yapılır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Akvaryum filtreleri

Akvaryum filtreleri 18 Ekim 2017

Balık yemi

Balık yemi 05 Ekim 2017

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Akvaryum balıkları bir tutkudur Balık yemi seçerken dikkat edilmesi gerekenler Köpekler hakkında bilinmesi gereken pratik bilgiler Soğuk Havalarda Evcil Hayvan Bakımı Köpeklerde vücut dili Kedinizin eğlenerek yapacağı 5 egzersiz

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz.

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır