Akvaryum

Akvaryumda filtrenin önemi

Balıklar hakkında daha önce verdiğimiz bilgileri incelediğinizde, balıkların verdiği huzur ve sundukları muazzam atmosferden söz etmiştir. Bu defa balıklarımız için akvaryum seçimi yaparken nasıl karar vermeniz gerektiği ve filtre üzerine bilgi vermeye çalışacağım, umarım faydalı olur.

Yeni bir akvaryum almayı planlıyorsanız öncelikle vermeniz gereken bir takım kararlar vardır. Birincisi akvaryumda hangi tür balıkları besleyeceğiniz ikincisi nasıl bir akvaryum seçmeniz gerektiği üzerinde değerlendirme yapmanızdır. Bu iki önemli aşamayı başarılı bir şekilde geçtikten sonra ise akvaryum için seçmeniz gereken teçhizat hakkında bilgi edinmeye başlamanız gerekiyor.

Akvaryumda filtrenin önemi

Besleyeceğiniz balıklara göre akvaryumu şekillendirmeniz gerekiyor

Bazı akvaryum balıkları tuzlu suda yaşarken bazıları tatlı suda yaşarlar, dolayısıyla yeni bir akvaryum dizayn etmeye karar vermiş iseniz öncelikle balıklarınızın hangi türden olduğuna karar vermeniz gerekiyor. Bundan sonra akvaryumun altındaki kum oranı ve filtre seçimine dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü balıkların türüne göre filtre konusunda da değişiklik yaşanabilir.

Akvaryumda filtrenin önemi

Filtrenin önemi

Tatlı su akvaryumunda substartlar daha büyük olmakla birlikte estetik olarak gayet güzel görünürler. Seçilen filtrenin suyu temizleme gücü olması kadar bitkilerin temizlenmesi veya desteklenmesi konusunda güçlü bir yapıya sahip olması gerekiyor. Deniz balıklarında bu durum tatlı su balıklarına göre daha kolaydır. Çünkü tuzlu su balıkları ile birlikte yetişen bitki türlerinin bakım ve temizliği daha kolaydır, dolayısıyla deniz balıkları beslemeyi düşünen biri, filtre (substart) seçimi yaparken balıkların sayısı, türü ve akvaryumun büyüklüğünü göz önüne alarak karar verebilir.

Akvaryumda filtrenin önemi

Akvaryumun altına ne serilmelidir

Balıkların doğal yaşamlarında yani bulundukları sularda yüzeyde olan objeleri sıralamaya kalkışamayız elbette, fakat akvaryumda olması gereken alt malzemeler hakkında az da olsa bilgi vermek mümkündür. Yeni bir akvaryum almayı düşünüyorsanız altında olması gereken malzemeler şu şekilde olmalıdır;

  • Çakıl: Tatlı su balıklarında filtreleme gücü en yüksek objelerden biri çakıl taşıdır. Renkli ve değişik şekillerde olmaları hem akvaryuma renk verme bakımından hem de balıklarla daha uyum sağlamasını etkilemektedir.
  • Kum: Filtreleme, sadece balıkların dışkısı ile ya da suyu kirleten diğer etkenler için kullanılmaz. Balık yemi, bazen parçacıklara bölünür ve diğer atıklarla karışır bunu siz gözle görülür şekilde fark edemezsiniz fakat balıklarınız aç kalırlar. Kum ise bunu en iyi şekilde engelleyen filtredir.
  • Kırılmış mercan: Akvaryumlara hem renk katması açısından hem de filtreleme gücü bakımından en güzel objelerden biri mercanlardır. Özellikle de deniz tuzlu su balığı beslemeyi düşünenlerin kırılmış mercan ile akvaryumun altını dizayn etmeleri önemlidir.

Akvaryumda filtrenin önemi

Tüm bu detaylara önem vererek akvaryumunuzu dizayn etmeniz durumunda balıklarınızın yaşam alanları hem daha kaliteli olur hem de görsel anlamında akvaryumunuzun sadelik ve şıklığını daha rahat sağlayabilirsiniz. Yukarıda verdiğimiz temel ihtiyaçlar listesini düzgün bir şekilde ve balıklarınızın türüne göre ayarladıktan sonra geriye kalan akvaryum süsleme işini istediğiniz gibi yapabilirsiniz.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
4-ekim-popup