Köpek

Golden Retriever Köpeğinin Özellikleri ve En Sık Görülen Sağlık Sorunları

19. yüzyılda Büyük Britanya’da ortaya çıkan Golden Retriever, yapısı gereği insan dostu, oyun oynamayı seven ve neşeli karaktere sahip bir köpek türüdür.

Bu sevimli köpek türü, yapısı gereği enerjik, oyun oynamayı seven, şefkate ve ilgiye bayılan bir yapıya sahiptir. Bu köpek türünü sahiplendikten sonra ya da bir süre bakımının sorumluluğunu aldıktan sonra hayatınızın nasıl bir anda değiştiğini göreceksiniz. Çünkü Golden Retriever, altın kalpli bir köpektir ve her koşulda sahibinin yanında olacak, onun daha iyi olması için elinden gelen her şeyi yapacaktır.

İlginizi Çekebilir: Köpeklerde Kıskançlık: Neden Kıskanırlar, Belirtileri Nelerdir?

Golden Retriever En Dikkat Çeken Özellikleri

Golden retriever özellikleri

 1. Ortalama yaşam süresi 10-12 yıldır.
 2. Golden Retriever, uzun boylu, çok güçlü ve uzun tüylü bir köpek türüdür.
 3. Gözleri, mizacının tatlılığını ve derinliğini gösteren en dikkat çeken yeridir.
 4. Son derece sevimli olan Golden Retriever cinsi, eğitmenlerine karşı çok sempatik yaklaştığı gibi aynı zamanda çocuklarla da çok iyi anlaşır.
 5. Nazik ve oyuncu olma özelliğine sahiptir.
 6. Golden Retriever’ın en popüler köpeklerden biri olmasını sağlayan temel özelliklerinden biri, yüksek sosyalliği ve şefkatli olmasıdır.
 7. Tam bir aile köpeğidir ve tüm aile bireyleriyle vakit geçirmeyi ve oyun oynamayı çok sever.
 8. Tam olarak “insan dostu” olarak bilinen sevimli ve sempatik bir köpek türüdür.
 9. Yalnız kalmaktan pek hoşlanmazlar bu nedenle de evin içinde ya da bahçede çok fazla yalnız kalmamaları gerekir.
 10. Golden Retriever, son derece uysal olan ve ilgi görmeye bayılan, sevgi dolu bir köpek türüdür.
 11. Çocuklarla ve diğer hayvanlarla da çok iyi anlaşabileceği için çok fazla sorun yaratmazlar.
 12. Sakin bir mizaca sahiptirler.
 13. Bu köpek cinsinin en belirgin özelliklerinden biri de ailesini memnun etmek için elinden gelen her şeyi yapabilecek bir potansiyele sahip olmalarıdır.
 14. Herkese karşı nazik, her zaman ilgi ve şefkat isteyen, neşeli ve sonsuz sevgi dolu bir köpek türüdür.
 15. Dengeli, aktif, güçlü, sağlıklı, tatlı bir ifadeye sahip bir köpektir.
 16. Aynı zamanda itaatkar, zeki ve kolay eğitilebilen bir köpektir.

Golden Retriever Köpeği Nasıl Eğitilir?

İlginizi Çekebilir: Köpeklerde İleri İtaat Eğitimi Nedir, Neleri Kapsar, Nasıl Verilir? (tıklayın) 

Golden Retriever cinsi köpekler, bol miktarda enerjiye sahip aktif bir köpektir. Son derece kibar bir köpek olmasına rağmen, yeterli sıklıkta fiziksel ve zihinsel olarak oyunlar oynamaya ihtiyaç duyar. Bu hareketliliği ve fiziksel aktivitelere karşı olan ilgisi, eğitimleri için de oldukça yararlı olur. Eğitilme ve memnun etme isteği karşılık bulmadığında ters tepkilerle karşılaşılabilir.

İlginizi Çekebilir: Yavru Köpekler İçin Tuvalet Eğitimi (tıklayın)

Oyunlar ve eğitimler, şüphesiz kapalı ortamlarda daha itaatkâr ve komutlara uyan bir köpek olmasını sağlayacaktır. En sevilen köpek türlerinden olan Golden, sahibinin istikrarına bağlı olarak son derece kolay eğitilebilir.

İlginizi Çekebilir: Adım Adım Köpek Temel İtaat Eğitimi Nasıl Verilir? [🐕‍🦺DETAYLI ANLATIM] (tıklayın)

Golden Retriever Kişilik Özellikleri 

Son derece uysal ve sevgi dolu bir tür olan Golden Retriever, son derece sevimli ve iyi eğitilmişse, kediler ve diğer hayvanlar için mükemmel bir arkadaştır. Çocuklarla, sahipleriyle ve eğitmenleriyle aktiviteler sırasında oldukça hareketli ve neşeli davranışlar sergiler. Bu türden olan köpekler, duygusal ve merhametli bir yapıya sahiptir. Bu nedenle de sahipleriyle çok çabuk duygusal bir bağ kurabilen sadık bir köpektir. En arkadaş canlısı evcil hayvanlardan biri olan Golden Retriever, yürüyüş ve egzersiz yapmayı seven kişiler için en ideal köpek türlerindendir.

Hangi Golden Retriever sahibine sorarsanız sorun onun  “sevimli”, “sessiz”, “kibar”, “oyuncu” gibi kelimelerle tanımladığını göreceksiniz.

Mizaç: Nazik, Zeki, Güvenilir, Emin, Dost Canlısı

İlginizi Çekebilir: Köpeğinizin Tarzını Yansıtan Birbirinden Güzel 10 Köpek Kıyafeti

Golden Retriever Fiziksel Özellikleri

Kürk yapısı: Sık bir tüy yapısına sahiptir. Kilo (dişi): 25–32 kg
Burun yapısı: Siyah renkli burun. Kilo (erkek): 30–34 kg
Ortalama yaşam süresi: 10-12 yıl arası Boy (dişi): 51–56 cm, Erkek:
Göz yapısı: Koyu renkli ve derin bakan gözler. Boy (erkek): 56–61 cm
Kulak yapısı: Orta büyüklükte ve düşük yapıda. Renkler: Koyu Sarı, Krem Rengi, Açık Dore, Altın Sarısı

Golden Retriever Hakkında İlginç Bilgiler

Golden Retriever Hakkında İlginç Bilgiler

 1. Ne kadar uyumlu bir köpek türü olsa da inatçı bir yapıya sahip oldukları için kimi zaman istediği yapılana kadar vazgeçmeyebilir.
 2. Yalnız kalmaktan hiç hoşlanmazlar ve onu evde uzun süre yalnız bırakırsanız eşyalarınızı dağılmış ve parçalanmış bir şekilde bulabilirsiniz.
 3. Çok korkak bir yapıya sahiptirler ve korktuklarında hemen saklanırlar.
 4. Aşırı kıskanç bir köpek türüdür ve sizi insanlardan ya da diğer hayvanlardan kıskandıklarında ilginizi çekmek için her yolu denerler.
 5. Mükemmel bir empati ve sezgi güçleri vardır. Mutsuz olduğunuzu hissettikleri anda mutlu etmek için ellerinden gelen her şeyi yapmaktan geri durmazlar.

Golden Retriever Bakımı Hakkında Tavsiyeler 

golden bakımı

Golden Retriever, ilgiyi ve şefkati çok seven bir köpektir. Bu nazik köpeğin düzenli ve dikkatli bir bakıma ihtiyacı vardır. Dolayısıyla ona bu bakım için yeterli vakti ayıramayacaksanız bir Golden sahiplenmemelisiniz.

İlginizi Çekebilir: 5 Adımda Köpek Tüy Bakımı Nasıl Yapılır? [✅DETAYLI ANLATIM] (tıklayın)

Orta uzunluktaki kürke sahip olan Golden Retriever’ın kürkü düzenli olarak fırçalanmalıdır. Serinlemesi için tüylerini tıraş etmek pek mantıklı bir tercih olmaz çünkü kürkü onu sıcak havalar dahil tüm hava koşullarına karşı korur. Bu köpekler yılda 1 – 2 kez yoğun bir şekilde tüy dökme özelliğine sahiptir.  Orta ya da düz bir tüy yapısına sahiptir. Bu tüyleri haftada 1 – 2 kez fırçayla taradığınızda dökülmüş olan tüyleri alabilir ve etrafa tüy dökülmesini de önleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Köpek Tırnak ve Pati Bakımı Nasıl Yapılır [🐾Köpek Tırnak Bakımı Önerileri] (tıklayın)

Golden Retriever Köpeğinde En Sık Görülen Hastalıklar

golden sağlık

Golden Retriever’ın sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için, kemik ve eklem yapısının sağlıklı olabilmesi için çok yorucu aktivitelerden uzak tutmalısınız. Aksi takdirde yoğun eklem ve kemik odaklı sağlık sorunları yaşamaya açık hale gelirler. Bu köpek türünde en sık karşılaşılan sağlık sorunlarından bazıları şunlardır;

 1. Kalple ilgili sorunlar,
 2. Katarakt,
 3. Dirsek displazisi,
 4. Kulak enfeksiyonları,
 5. Kanser,
 6. Patella çıkığı,
 7. Genetik kan hastalığı,
 8. Cilt sorunları,
 9. Kalça dizplazisi.

İlginizi Çekebilir: Köpekler Neden Kusar, Kusmaya Ne İyi Gelir, Nasıl Önlenir? (tıklayın)

Golden Retriever Beslenme Önerileri 

Bir Golden Retriever köpeğine sahipseniz, beslenmesine oldukça dikkat etmeniz gerekir. Aksi takdirde çeşitli sağlık sorunları baş gösterebilir ve bunun sonucunda sevimli dostunuzla uzun yıllar bir arada yaşayamayabilirsiniz. Onun için ideal bir mama seçerken ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri içeriğinde bulunduran besinlerin olmasına tercih etmelisiniz.

İlginizi Çekebilir: En İyi 8 Köpek Maması Markası ve Çeşitleri

Golden Retriever Tarihi ve Kökeni

Golden retriever tarihi ve kökeni

Golden Retriever’lar, 19. yüzyılda Büyük Britanya’da ortaya çıkan sevimli ve dost canlısı bir türdür. İlk olarak İskoçya’da ortaya çıkan bu köpek türü, İskoç politikacı ve meraklısı olan Lord Tweedmouth tarafından geliştirildi. İlk zamanlar av köpeği olarak kullanılan Golden’lar, katledilen avı bulup sahibine götürme görevini üstlenirlerdi. Fakat en olumsuz özellikleri, hiçbir bölgenin olumsuz koşullarına dayanıklı olmamalarıydı. Wavy Coated Retriever, Newfoundland ve Irish Setter‘in çapraz bir şekilde çiftleştirilmesiyle üretilen melez bir türdür. 1927 yılına kadar Altınlar Amerikan Kulübesi Kulübü tarafından resmi bir şekilde tanınmadı.

Golden Retriever köpek türü, kısa bir zamanda Amerika, Brezilya, Kanada ve İngiltere gibi ülkelerde çok yaygın bir şekilde sahiplenilmeye başladı.

Bir Golden Retriever sahiplenmek istiyorsanız çok da düşünmenize gerek yok. Yalnızca iyi bir eğitim ve bakım ile bu köpeklerle uzun yıllar dost olarak kalabilirsiniz. Unutmayın ki, doymadıkları tek şey ilgi, oyun ve şefkattir…

Golden Retriever Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Golden Retriever Köpekler Nasıl Yıkanmalı?

Golden köpeğini yıkamadan önce taramalı ve yıkadığınız sırada da nazik bir tutum sergilemelisiniz. Sadece köpeklere özgü üretilen şampuanlarla yıkamanız çok daha iyi olacaktır .

Golden Retriever Ne Zaman Dışarı Çıkarılır?

Golden Retriever, 16 haftalık aşıları tamamlandıktan sonra güvenle dışarı çıkarılabilir.

Golden Retriever Apartmanda Beslenir mi?

En sevilen köpek türlerinden olan Golden Retriever, apartman yaşamına çok uyumludur fakat sürekli kapalı alanda kalmamasına dikkat etmeli ve rahatlıkla koşup oyun oynayabileceği zamanlar da sunmalısınız.

Golden Cinsi Köpek Yavrusu Nasıl Beslenir?

Golden Retriever, 4 aylık olmadan önce günde üç öğün beslenmelidir. Dört aydan sonra ise günde iki kez beslenmesi yeterli olacaktır.

Golden Cinsi Köpek Çok Havlar mı?

Diğer hayvanlarla uyumlu şekilde yaşayabilen Golden Retriever türü köpekler çok fazla havlamaya meyilli bir yapıya sahip değiller.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. Bir çok amaca hizmet edebilen neredeyse tek köpek türü. Aldığı eğitimler doğrultusunda, emniyet güçlerinde bomba bulma, narkotik operasyonlarında başarıları kanıtlanmıştır. Doğal afetlerde arama kurtarma durumunda da oldukça başarılı olan bu ırk, engelli sahiplerinede çok iyi bir refakatçi olabilirler.

 2. Komşumun görme engelli oğluna yürüyüşlerinde filan refakatçi olduğuna şahit oldum bu ırkın. Gerçekten çok zekiler, özellikle ilk kez köpek bakacak olanlara tavsiye ederim, sahibine zorluk çıkartmayacaktır 😌

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
4-ekim-popup