Kedi

Ragdoll Kedi Cinsi Özellikleri ve Bakımı

Kedilerin dünyasında farklı cinsleri görmek ve incelemek nedense en hoşuma giden davranışlardan biridir. Yine böyle bir günde Rgdoll kedisi hakkında araştırma yaparak bilinmeyen yönlerini öğrendim ve sizinle paylaşmak istedim.

Ragdoll kedi cinsi, 1960’lı yıllarda Kaliforniya’da keşfedilen bir türdür. Kedinini kâşifi ise Anne Baker adında biridir. Kedi cinsi üzerinde aynı yılda deney fareleri kullanılmış ve kedinin diğer kedilerden farklı bir cins olduğu anlaşılmıştır. 1960 yılı boyunca süren bu deney sonucunda kedinin diğer kedilerden en büyük farkının daha sosyal ve sahibine daha düşkün olduğu olarak gözlemlenmiştir.

Kedilerin genelinde var olan durumların en başında oyun oynamayı sevmeleridir. Ancak Ragdoll kediler, diğer kedilere göre çok daha fazla oyun oynamayı seven kedi türleridir. Sahiplerini kapıda karşılamayı sevdikleri kadar aile içinde oyun oynamaktan da bir hayli zevk alırlar. Tabi bunun yanında bir de şımarıklıkları da yok değil. Mesela başarılı bir iş yaptıklarında kesinlikle ödüllendirilmek isterler yoksa sahiplerine yapmayacakları naz kalmaz.

Ragdoll kedi

Yumuşak ve tatlı bir ses tonuna sahip olan Ragdoll kediler, eğitim konusunda oldukça uysaldırlar ve çok çabuk kavrarlar, yukarıda da dediğim gibi eğer yaptıkları başarılı bir işi ödüllendirirseniz mesela kedi ödül maması ile ödüllendirirseniz kesinlikle çok daha başarılı olacaklarını görürsünüz. Doğaları gereği ödüllendirilmeyi seven kediler, çocuklarla da bir hayli iyi geçinirler.

Ragdoll kedi

Sağlık

Safkan kediler olarak kayıtlara geçen Ragdoll kediler, sağlık bakımından dikkat edilmesi gereken hayvanlardır. Birçok hastalığa yakalanabildikleri gibi en sık karşılaşılan hastalıkları kalp hastalıklarıdır. Sahiplerinin bu konuda dikkatli olmaları gerekiyor.

Ragdoll kedi

Bakımları

Kedilerin genelinde bakım en kolay şeydir. Kendi tüylerini temizledikleri için sahiplerine çok fazla iş düşmez. Ancak haftada iki defa kedinizin tüy bakımını yapmanız iyi gelecektir. Sağlık konusunda hassas olduklarını söylemiştim. Diş eti hastalıkları konusunda da dikkatli davranmanızda fayda vardır. Günlük ağız bakımı yapmanız en iyisidir ancak yapamazsanız bile mutlaka 2-3 günde bir kontrol etmenizi öneririm ve kulak bakımlarına da dikkat etmeniz gerekiyor. Haftada bir bakım yapmanız sağlığı açısından en iyisi olacaktır.

Ragdoll kedi

Beslenme

Ragdoll kedilerin beslenmesi, diğer kediler kadar kolaydır. Kedi maması alırken cinsini belirtmenizde fayda vardır. Genel olarak diğer kediler kadar besin tüketen kediler, ıslak veya kuru mama tercihinde bulunabilirler. Bu durumu zamanla daha iyi anlayacaksınız.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
4-ekim-popup