Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Kedi Kumu Nasıl Temizlenir? İşinizi Kolaylaştıracak 5 Muhteşem Ürün Tavsiyesi

Ana Sayfa » Genel » Kedi Kumu Nasıl Temizlenir? İşinizi Kolaylaştıracak 5 Muhteşem Ürün Tavsiyesi
Kedi Kumu Nasıl Temizlenir? İşinizi Kolaylaştıracak 5 Muhteşem Ürün Tavsiyesi

Kedilerin en temel ihtiyaçları arasında kedi kumu yer almaktadır. Kediler içgüdüsel olarak tuvalet ihtiyaçlarını kum üzerine yapmak isterler. Bu yüzden kedilere tuvalet eğitimi vermek nispeten daha kolaydır. Bu durumdan faydalanmak için kedi sahipleri kedi kumu kullanmaktadır, ancak düzenli olarak kedi kumunun temizlenmesi gerekmektedir. Bazıları için bu durum can sıkıcı olsa da verdiğimiz tavsiyelere uyarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

 

Kedi Kumu Nasıl Temizlenir?

Kedi kumu temizleme işlemi seçtiğiniz kedi kumuna göre farklılık göstermektedir. Genellikle kedi sahipleri tarafından bentonit kedi kumu kullanılmaktadır. Bu kedi kumu doğal madenden üretilmesinin yanı sıra topaklaşma özelliğine sahiptir.

Topaklaşan kedi kumlarının temizliği diğer kumlara oranla daha kolay sayılabilir. Bu kumlar sıvıyla temas ettikleri zaman topaklaşmaya başlar ve kumdan kolaylıkla ayrılabilirler. Diğer kedi kumları ise kedinin idrarını içerisine emer ve koku oluşumuna yol açabilir. Bu kumlar topaklaşan kumlara oranla daha sık değiştirilmelidir.

Günlük Kedi Kumunu Temizleyin

Kedi kumunu temizleme işlemi her gün yapılmalıdır. Kedi tuvaletinin pis olması, kedinin tuvaletini kum kabının dışarısına yapmasına ve strese sebep olabilir. Bu yüzden kesinlikle ihmal edilmemesi bir konudur. Bunun için düzenli olarak kedi kumu temizlenmelidir. En başta belirttiğimiz üzere topaklaşan kedi kumu kullanmak temizleme işlemini kolaylaştıracaktır.

Günlük olarak kedi kumunda topaklaşmış olan maddeler temizlenmelidir. Bu işlem için kedi kumu küreği kullanılabilir veya eldiven kullanılarak bu işlem gerçekleştirilebilir. Aynı zamanda kumun içerisinde yer alan dışkıların da günlük olarak toplanması gerekmektedir.

Kedi Kumu Değişimi

Kedi kumunun günlük bakımının yanı sıra kumun düzenli olarak değiştirilmesi gerekir. Bunun için kumun haftada bir kere değiştirilmesi gerekir. Eğer birden fazla kedi sahibiyseniz kedi kumunu daha sık aralıklarla değiştirmeniz daha doğru olacaktır.

Kedi kumunun değişim zamanı geldiğinde, kirli kedi kumu bir poşet içerisinde doldurularak çöpe atılmalıdır. Bazı kedi kumları organik oldukları için tuvalete dökülebilme özelliğine sahiptir. Eğer bu tarz bir kedi kumu kullanıyorsanız eski kumu tuvalete dökebilirsiniz.

Kedi tuvaletinin temizliğini yaptıktan sonra yeni kedi kumunu içerisine koyabilirsiniz. Burada kedi kumunun yüksekliğini doğru olarak belirlemek önemli bir noktadır. Kedi kumunu az veya fazla doldurmak kedinin tuvaletini kullanmamasına yol açabilir. Bu yüzden kedi kumunun yüksekliği en az 5 cm, en fazla 10 cm olmalıdır. Eğer kediniz kumu eşelemeyi seviyorsa ortalama olarak 7-8 cm yüksekliğinde kedi kumu uygundur.

Kedi Tuvaleti Temizliği

Yine önemli konulardan bir tanesi kedi kum kabının temizlenmesidir. Kedilerin dışkılarından ve idrarından kaynaklı olarak kedi tuvaletinde bakteri oluşumu bulunmaktadır. Bu yüzden her kum değişimi sonrasında kum kabı detaylı bir şekilde temizlenmelidir. Kedi tuvaletini temizlemek için ılık su ve bulaşık deterjanı kullanabilirsiniz. Eğer kimyasal içerikli olan bir temizleme malzemesi kullanmak istemiyorsanız; biraz karbonat ve tuzu karıştırıp bir miktar su ekleyerek macun haline getirerek kullanabilirsiniz. Elde ettiğiniz bu macunu kabın her yerine detaylı bir şekilde sürerek ve ovalayarak kabın temizliğini sağlayabilirsiniz.

Bazı kedi sahipleri tarafından yapılan en büyük yanlışlar arasında kedi tuvaletini temizlerken çamaşır suyu gibi ağır kokulu kimyasallar kullanmak yer almaktadır. Bu durum kedilerin sağlığını olumsuz şekilde etkileyebileceği gibi  kokudan dolayı kedi tuvaletini kullanmayı tercih etmeyebilir.

Kabın temizliği tam anlamıyla yapıldıktan sonra iyice durulanmalı ve ardından kurutulmalıdır. Kurutulma işlemi havlu, bez, kağıt havlu gibi malzemelerle yapılabilir. Daha sonra kabı bir süre açık havada tutarak kurumasını tamamlayabilirsiniz.

Kedi Kumu Temizliğinde Önemli Tüyolar

  • Kedi kumunu doldurmadan önce kum kabının tabanına ince bir tabaka karbonat serpebilirsiniz. Bu sayede kumun koku tutma özelliği artacaktır ve kötü koku sorununu azaltacaktır.
  • Kum değiştirirken veya temizlerken maske kullanmanız gerekir. Kedi kumu tozlandığından dolayı, ortaya çıkan toz doğrudan akciğerlerinize ulaşabilir ve solunum hastalıklarına yol açabilir.
  • Silika – silikon kedi kumu kullanmak zahmetsiz ve etkili gibi görünse de kedilerde kanser riski oluşturmaktadır. Dolayısıyla bu kedi kumu türünden uzak durulmalıdır.
  • Kum kabını detaylı bir şekilde yıkadıktan sonra tamamen kurumadan içerisine kum doldurmayın, aksi halde doldurduğunuz kum hızlı bir şekilde topaklaşacaktır.
  • Kapalı kedi tuvaleti tercih ederseniz dışarıya çıkan kötü kokunun daha az olmasını sağlayabilirsiniz.

Kedi Kumunu Pratik Bir Şekilde Temizlemek İçin Kullanabileceğiniz En İyi 5 Ürün

Kedi kumu temizlemekten hoşlanmayan kişilerin işini kolaylaştıracak 5 temel ürün sayesinde bu zahmeti en kolay hale getirebilirsiniz. Sizler için seçtiğimiz 5 ürünü mutlaka inceleyin.

Kedi Kumu Küreği 

En temel ihtiyaçlar arasında yer alan bu araç sayesinde kedi kumunda biriken kalıntıların alınmasında oldukça etkili bir seçenektir. Özellikle topaklaşan kedi kumu kullanan kişiler için muhakkak bulundurulması gereken bir üründür. Bu küreğin en temel özelliği elekli bir yapıya sahiptir. Bu sayede kedinin dışkıları ve topaklaşan kumlar toplanırken fazlalık kumlar tekrar kum kabına dökülür. Bu sayede kum israfı olmaz ve kolay bir şekilde kedi kumunu temizlemenizi sağlar. Aynı zamanda bu küreklerin plastik ve çelik modelleri bulunmaktadır. Bütçenize göre uygun bir kürek seçebilirsiniz.

Kedi kumu küreği satın almak için buraya tıklayın!

Kedi Kumu Paspası

Özellikle evin içerisinde kedi kumu olmasından şikayetçi olan kişilerin muhakkak kedi kumu paspası kullanması gerekmektedir. Kediler tuvalet ihtiyacını gidermek için kum kabının içerisine girdiklerinde tüylerine ve patilerine bir miktar kum yapışır. Daha sonra bu kum evin içerisinde gezinirken dökülür. Bu durum özellikle uzun tüylü kedilerde çok sık görülmektedir. Can sıkıcı durumlardan bir tanesi olan bu sorunun çözümü ise kedi kumu paspası kullanmaktır. Bu paspaslar özel yapıları sayesinde kedinin patilerinde yer alan kumların arındırılmasını sağlar. Bu sayede patilerde bulunan kumlar paspasa yapışacaktır.

Kedi kumu paspası satın almak için buraya tıklayın!

Kedi Kumu Torbası

Son zamanlarda çok sık kullanılan ürünlerden bir tanesi de kedi kumu torbasıdır. Bu ürünler kedi tuvaletinin zeminine yerleştirilir. Daha sonra torbanın üzerine kedi kumu doldurulur. Bu sayede işlevini yitirmiş olan kedi kumlarını atmak çok daha kolay olacaktır. Ayrıca kedi kum kabının temizlenmesi daha kolay olacaktır. Ancak kediniz kumu eşelemeyi seviyorsa bu torbalar işlevini yitirebilir. Bu yüzden eşelemeyi seven kediler için tercih edilmesi doğru değildir.

Kedi kumu torbası satın almak için buraya tıklayın!

Kedi Kumu Koku Engelleyici

Kedi sahiplerinin muzdarip olduğu konulardan bir tanesi de kedi kumunda oluşan kötü koku sorunudur. Her ne kadar kedi kumları kokuyu hapsetme özelliğine sahip olsa da bu sorun için tam çözüm değildir. Kedi kumunu engellemek için özel parfümler ve koku engelleyici spreyler bulunmaktadır. Bu sayede koku sorunu çözülebilir. Parfümlü kum kokuları yerine koku engelleyici spreyler kullanmak kedinin sağlığı için daha doğru bir seçim olacaktır.

Kedi kumu koku engelleyici satın almak için buraya tıklayın!

Elekli Kum Kapları

Pratik ürünlerden bir tanesi de elekli kedi tuvaletleridir. Bu ürünler içerisinde yer alan elekli yapı sayesinde kolaylıkla dışkıdan ve kumdan ayrıştırılabilmektedir. Kumun üst yüzeyinde yer alan topaklar ve dışkılar eleğin üzerinde kalır ve kum kabından ayrılabilir yapıya sahip olan elek çıkartılarak kumun temizliği sağlanır, böylece kum temizlenmiş olur.

Elekli kedi tuvaleti satın almak için buraya tıklayın!

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

Kedi Kumu Nasıl Temizlenir? İşinizi Kolaylaştıracak 5 Muhteşem Ürün Tavsiyesi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz. - zooplus türkiye

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır