Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Kedi Maması Seçimi

Ana Sayfa » Genel » Kedi Maması Seçimi
Kedi Maması Seçimi

Evcil hayvanlar arasında en çok tercih edilen minik dostlardan biri de kedilerdir. Her kedi sahibi kedisi ile daha uzun zaman geçirmek ister, kedisinin sağlıklı kalmasını ister ve hareketlerinin kıvrak ve sempatik olmasını ister. Ancak tüm bunları istemek için kedi maması önemli bir etkendir ve maalesef, birçok kedisever, bu konuda ya eksik bilgilere sahiptir veya yanlış yönlendirilmektedir. Peki, kedi maması seçimi yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Kediler, tür ve cinsleri bakımından çok türden oluşan varlıklardır. Doğal yaşam alanlarından alınarak evcilleştirilen bu minik hayvanlar, bakım isteyen ve üzerinde titizlikle durulması gereken canlılardır. Piyasada çok sayıda kedi maması markasının olması, özellikle de ilk defa kedi besleyenler için zora girmeye neden olabiliyor. Hangi mamanın daha kaliteli olduğuna karar verememesi bir yana bir de kedisi için nasıl bir mama tercih edeceği hakkında fikrinin olmaması da ayrı bir caba olarak görülüyor. Aslında basit bir konu olduğunu söylemek gerekiyor. Kedinizin yaşına, kilosuna, cinsine, cinsiyet ve kısırlık durumuna göre 4 ana maddeye dikkat ederek mama seçimi yapılırsa, isabetli sonuçlara varmak çok daha kolay olacaktır.

Kedi maması seçimi

  1. Kedinin Yaşı

Kediniz için mama seçimi yaparken kesinlikle dikkat etmeniz gereken ilk kural, kedinizin yaşıdır. Yavru kedi mamaları üzerinde “junior” yetişkin kedi mamaları üzerinde ise “adult” ibaresi bulunmaktadır. Bu mamalar elbette birbirinden farklıdır. Protein, besin değeri, mineral bakımından iki mama arasında fark vardır. Dolayısı ile yetişkin bir kedi sahibi iseniz yavru kedi maması vermeniz ya da aksine hareket etmeniz kediniz için etik olmayacaktır.

Kedi maması seçimi

  1. Kedinin Kilosu

Bazı kediler, fazla kilolu ve hareketsizdirler. Bu durum, bazen sağlıktan bazen de kedinin cinsinden kaynaklanabilmektedir. Böyle bir kediniz varsa kesinlikle mamasına dikkat etmeniz gerekiyor. Özel olarak üretilen kedi mamaları arasından; protein, yağ ve lif oranları düşük mamaları tercih etmeniz gerekiyor.

Kedi maması seçimi

  1. Kedinin Cinsiyeti Ve Kısırlık Durumu

Kediler, kısırlaştırılmadan önce ve sonrasında beslenme alışkanlıkları değişmesi gereken hayvanlardır. Kısırlaşan kediler, daha obur olabilmektedirler. Bu nedenle kedi maması seçerken bu önemli noktaya dikkat etmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Özel kedi maması üretimi yapan markaları tercih ederek kısırlaştırılmış kedi maması kullanmanız, kedinizin daha sağlıklı kalmasını sağlayacaktır.

Kedi maması seçimi

  1. Kedinin Cinsi

Kedi maması, kedilerin ırkı, cinsi ve türüne göre üretilebilmektedir. Bazı kediler, diğer kedilere göre daha fazla tüye sahip olabilirler ve kediler, kendi temizliklerini yaparken tüylerini yutabilirler. Bu durum kedilerin sindirim sistemlerine zarar verebilmektedir. Bu nedenle kedinin cinsine göre mama seçimi yapmanız önemlidir. Pet shop mağazalarında veya internet sitelerinden kedi maması siparişi verirken, kedinizin cinsini göz önünde bulundurarak sipariş vermenizi öneriyoruz.

Kedi maması seçimi

Masum dost kedilerinizle daha güzel vakit geçirmek ve onlarla daha fazla eğlenmek için kedi maması seçiminde dikkat etmeniz gereken önemli noktalar hakkında bilgi vermeye çalıştık. Seçim yapmadan önce bir veterinerden yardım almanız da yine kedinizin daha sağlıklı beslenmesine yardımcı olacaktır.

Kedi Maması Seçimi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Kediler ne yer? Hayvanlar İlgi İster Kedilerle köpekler gerçekten düşman mıdır? Kedi kumu neden önemlidir? Kediler neden 4 ayaküstüne düşer? Macropodus Opercularıs

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz.

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır