Kedi

Kedi Maması İçerisinde Neler Var?

Titizlik gerektiren konulardan biri de kedi mamalarının içinde neler olduğunu bilmektir. Bu bilinçle hareket edildiğinde kedinin sağlığı hem daha yerinde olur hem de daha uzun süre minik dostumuz hayatımızda yer edinir.

Kedi maması, kediniz ve sizin sağlığınızı etkilemekle birlikte psikolojik olarak da dikkat edilmesi gereken bir detaydır. Kedinizin uzun ömürlü olması demek sizin de daha uzun süre neşenizi korumanız anlamına gelir. Eh! “can boğazdan geçer” derler, o nedenle kedinizin mamasını seçerken içinde neler olduğuna dikkat etmeniz de sizin görevinizdir.

Kedi Mamalarında Fiyatın Önemi

Kedi mamasının kaliteli olması kesinlikle fiyatına bağlı değildir, bazı markalar reklamları iyi olduğundan çok daha iyi bilinirler ve zihinlerde bu mamaların kaliteli olduğu algısı yatar ya da tam aksine ucuz mamalar için “kalitesiz” algısı da yine toplum genelinde var olan bir durumdur. Aslında mamaların ucuz veya pahalı olması kesinlikle mamanın kalitesi ile eş değer değildir. Önemli olan içeriğinde nelerin kullanıldığı, kedinize uygun olup olmadığıdır. Tamamen bu çerçeve içerisinde düşündüğünüzde kediniz için en sağlıklı mamayı tercih edebilirsiniz.

İçeriği Belirsiz Olan Kedi Mamaları

Bazı kedi mamaları üzerinde içeriğinde nelerin olduğu yazılmaz. Gerçekten hayvanların en leziz bölgelerinden mi istifade edilmiş ya da hayvan atıklarından mı imal edilmiş belli değil. Bu nedenle böyle mamalardan şiddetle uzak durmanız gerekiyor. Daha çok yönelmeniz gereken kedi maması türünün, içeriğinde nelerin olduğu belli olan ve hangi koşullar altında üretildiği bilinen mamalar olmalıdır, bir diğer anlamda bilmediğiniz markalar ve açıktan satılan mamalardan uzak durmanız gerekiyor.

İlgini Çekebilir:  Van Kedisi: Bakımı, Kişiliği ve Özellikleri

Balık içerikli kedi mamasının içerisindeki oranlara dikkat edilmelidir. Sağlıklı kedi mamalarının içindeki toplam fosfor oranı 0,7 ile 1,1 değerleri arasında olmalıdır. Aldığınız mamanın ambalajında bu değerler mutlaka belirtilmiş olmalıdır. Eğer kaliteli bir mama satın almak istiyorsanız bu değerleri göz önünde bulundurarak tercih yapmanız çok daha doğru olacaktır.

Katkı Maddeli Kedi Mamalarına Dikkat!

Son zamanlarda piyasada fazlasıyla kedi maması markası görülmeye başladı. Elbette reklamlar yapılırken gerekli kontrollerden geçirildiği, kedilere zarar vermediği yazılmaktadır fakat gerçek bunun aksine olabilir, kedi mamasında en büyük sıkıntının katkı maddesi olduğunu bilmeniz gerekiyor. Katkı ve koruyucu madde içeren kedi mamaları, kısa vadede minik dostunuza zarar vermese de ilerleyen zamanlarda kedilerde büyük sorunların yaşanmasına neden olabilir, hatta kısa sürede ölmelerine bile neden olabilir.

Güvenilir alışverişin tek adresi www.kurumama.com sitemizden kediniz için en sağlıklı mamaları seçebilir, uygun fiyatlar ve kolay ödeme seçenekleri ile verdiğiniz siparişlerinizin kısa sürede adresinize teslim edilmesini sağlayabilirsiniz.

Kedi Maması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kedi mamalarının içeriği hakkında bilgi verdik. Şimdi yukarıdaki bilgileri de derleyerek, kedi maması seçerken dikkat etmeniz gereken konulardan bahsedelim.

  • Kedi mamasının protein oranının yüksek olması önemlidir.
  • Eğer kedinizin bir hastalığı veya farklı bir durumu varsa kedinize uygun mama seçmeniz gerekir. Örneğin, sindirim sorunu yaşayan kediler için yüksek sindirilebilir kedi maması verilmelidir.
  • Yavru kedilerin protein ihtiyacı daha fazla olduğu için özel olarak yavru kedi maması alınmalıdır.
  • Kedilerin tüy sağlığının en iyi şekilde olması için mamanın içeriğinde Omega-3 ve Omega-6 bulunması gerekir.
  • Mamanın içerisinde vitamin ve mineraller bulunmalıdır. Kediler için; kalsiyum ve fosfor kemik ve diş gelişimi için büyük rol taşır. Bunun yanında magnezyum, potasyum ve sodyum diğer mineraller de mama da bulunmalıdır.
  • Kısırlaştırılmış kediler için özel olarak kısırlaştırılmış kedi maması tercih edilmelidir.
  • İçeriği belli olmayan kedi mamalarından uzak durulmalıdır.
İlgini Çekebilir:  British Shorthair Kedi Cinsi: Bakımı, Kişiliği ve Özellikleri

Kedi Mamasında Olması Ve Olmaması Gerekenler isimli yazımızı incelemenizi de tavsiye ederiz.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu