Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Kediler ne yer?

Ana Sayfa » Kedi » Kediler ne yer?
Kediler ne yer?

Evcil hayvanların en sevimlisi, en sempatikleri ve sahiplerine en çok mızıkçılık yapanları kedilerdir. Kendilerine has yaşam stilleri ve hayat tarzlarıyla sahiplerine sevdirmeyi başaran bu minik hayvanlar, bakım ve beslenmeleri konusunda dikkat edilmesi gereken hayvanlardır.

Kediler Ne Yer?

Elbette her kedi sahibi kedisi için en iyi besin kaynaklarının olmasını ister, araştırmalar yaparak, en iyi kedi maması hakkında bilgi edinerek, tecrübe sahibi olanlara danışarak vs. bu işi en iyi şekilde halletmeye çalışırlar. Fakat kediler ne yer konusu biraz daha farklı minvalde incelenmesi gereken bir konudur. Her şeyin onlar için olması ve en iyisi olması elbette insanların biraz da dikkat etmelerine bağlıdır.

kediler ne yer

Kediler kuru mama veya yaş mama ile beslenen hayvanlardır, doğal hayatlarında ise genellikle sürüngen avına çıkarak karınlarını doyurmaya çalışırlar. Evcil kediler ise daha farklı olarak modern bir biçimde beslenmeyi isteyen ve gerektiren hayvanlardır. Fakat bu noktada da dikkat edilmesi gereken bazı şeyler vardır. Kediler, etçil hayvanlar oldukları için sürekli olarak mama ile beslemek zamanla kediyi köreltebiliyor, uzmanların araştırmaları ve vardıkları sonuca göre zaman zaman et yemeleri gerekiyor ve bunun aksatılmaması oldukça önemlidir.

Veteriner uzmanların söylediklerine göre kediler makarna da yiyebilirler hatta fazla yağlı olmamak kaydıyla insanların yedikleri tüm yemekleri de yiyebilirler, tabi bunu söylerken tamamen bu besinlerle beslenmeleri gerektiğini söylemiyoruz, aralıklarla bu yemeklerden vermeniz, hem vitamin hem de mineral açısından kedilerin sağlığına daha fazla değer katacaktır.

Yavru Kediler İçin Beslenme

kediler ne yer

Yavru kediler, belli bir süreye kadar anne sütü ile beslenirler, bu aşamadan sonra ise yavru kedi maması ile beslenmeleri gerekiyor. Bu süreçte ortalama olarak 12 ay olarak devam etmektedir bu süreden sonra yetişkin kedi maması ile beslenmeleri gerekiyor. Eğitimlerinde en aktif oldukları yetişkinlik döneminde kedilerin beslenmesine dikkat edildiğinde ömürleri daha uzun olur ve sahipleriyle daha fazla vakit geçirirler.

Yavru kediler için en önemli nokta, kaliteli ve yüksek protein oranına sahip bir kedi maması tüketmelidir. Bu beslenmenin yanı sıra uyku sürelerinin de verimli olması gerekir.

Yavru kedi maması seçerken isimli yazımızdan yavru kedi mamaları hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yaşlı Kediler İçin Beslenme

kediler ne yer

Yaşlanan kedilere iyi bakmak sahiplerinin en temel görevleri arasında yer alır, zira uzun süre arkadaşlık etmiş ve hareketleri ile sahibini sevindirmiş bir kedi, yaşlanınca en iyi bakım ve en iyi beslenme şeklini hak eder. Kedilerin yaşlılık döneminde dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri de beslenmeleridir. Bu dönemlerde yaşlı kedi maması ile kedilerinizi beslemeniz ve onlara gereken önemi vermeniz gerekiyor, unutmayın iyi bakılmış bir kedi bazen 30 yıla kadar yaşayabiliyor. Arama motorlarında “en uzun yaşayan kedi” şeklinde aratın detayları ve beslenmeleri ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kediler İçin Mama Dışında Uygun Yiyecekler

kediler ne yer

  • Peynir: Pek çok kişinin bildiği üzere kediler süt ürünlerini sevmektedir. Arada bir yıllanmış ve kaliteli bir peyniri rendeleyerek kedinize verebilirsiniz.
  • Makarna: Yukarıda bahsettiğimiz üzere kediler için makarna oldukça uygundur, ancak makarnanın içerisinde soğan, sos gibi farklı maddeler olmaması gerekir. Bununla beraber daha lezzetli bir makarna sunmak için balık, tavuk gibi ürünlerle karıştırabilirsiniz.
  • Kavun ve Karpuz: Bu meyveler, antioksidan, vitamin ve mineral bakımından zengindir. Aynı zamanda kedilerin sevdiği meyveler arasında yer almaktadır.
  • Havuç: Kediler havuç yemeyi sever. Havuç yemek kediler için zor olduğu için uğraşmaktan keyif alırlar ve bununla beraber diş temizliğini de sağlarlar.
  • Balkabağı: Kediler için faydalı sebzeler arasında yer alan balkabağı kedilerin sindirim sistemini de güçlendirmektedir.
  • Patates: Kediler için haşlanmış patates iyi bir seçenektir. İçerisinde ki lif oranı sayesinde sindirim sistemini de destekler. Aynı zamanda bitkisel protein, B ve C vitamini içerir.

Kediler için yukarıda yer alan yiyecekler uygun olabilir, ancak unutmayın ki kedilerin beslenmesinde şeker yer almamalıdır. Aynı zamanda emin olmadığınız yiyecekleri kedinize vermemeniz gerekir. Bu gibi durumlarda sindirim sistemi bozulabilir ve kedilerde kusma, ishal gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

Kediler ne yer? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz. - zooplus türkiye

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır