Kedi

Kedilerin salatalık fobisi

Sosyal medya sitelerinde veya Youtube videolarında sık karşılaştığımız konulardan biridir kedilerin salatalık fobisi. Peki, kediler salatalıktan neden korkarlar?

Kedilerin arkasında veya görmedikleri yakın bir yere salatalık konuyor, kedi gördüğü anda dört ayaküstüne zıplıyor veya bulunduğu yerden ani bir sıçrama ile kaçmaya başlıyor. Bunun nedeni ne olabilir?

Derler ki “kediler aslan kadar büyük olsaydı hepsi sahiplerini öldürürdü.” En tembel, en uyuşuk kedi bile içgüdüsel olarak sürekli tetiktedir ve bir tehlike sezdiği anda tepkisini gösterir fakat boyut olarak küçük olması ve gücünün çok sınırlı olmasından dolayı ona oyun oynayan kişiye saldırmak yerine kaçmayı tercih eder.

Kedilerin salatalık fobisi

Kedilerin salatalık fobisi aslında salatalığa has bir şey değildir, aniden karşısında bir cisim gördüğü için yerinden sıçrar denerseniz mutlaka göreceksiniz, yabancı bir cismi kediye yakın bir yerde tutun, kedi onu da gördüğünde aniden yerinden sıçrayacaktır. Bu bir domates de olabilir veya başka bir oyuncak da olabilir, kedinin tavrı hiç değişmez.

Kedileri salatalıkla korkutmak doğru mu?

Youtube video paylaşım sitelerinde sık gördüğümüz kedilerin salatalık fobisine dair paylaşımlar, çoğu zaman izleyenleri ve bu oyunu oynayanları güldürüyor. Bakıldığında gayet sıradan bir şaka gibi görünüyor, salatalık ve kedi, birbirine zarar veremeyecek iki şey gibi düşünür insan. Ama bir de kedinizin yerine kendinizi koyun ve ani refleks göstermenize neden olacak bir hareketin size yapıldığını düşünün. Velev ki bu şakayı yapan en yakın arkadaşınız olsa bile bir süre ona karşı temkinli davranırsınız, şakanın kızgınlığını üzerinizden atsanız bile o arkadaşınıza karşı sürekli tetikte olacaksınız, bir daha aynı şakayı yapabilir…

Kedilerin salatalık fobisi

Kediler de tıpkı insanlar gibi temkinli davranan hayvanlardır. Kendilerine yapılan şakayı da unutmazlar, sevdikleri bir şeyin yapılmasını da unutmazlar. Dolayısıyla masum bir şaka gibi görünen salatalık oyunu, her ne kadar sizin için bir eğlenceye dönüşse de kedinizin size karşı davranışlarının değişmesine neden olur, ilerleyen zamanlarda kedinizde psikolojik sorunların meydana gelmesine neden olabilir. Bu yüzden böyle bir şaka yapmamanızı öneririm.

Kedilerin salatalık fobisi

Kedilerin salatalık fobisini malzeme yaparak kullanan kişilerin kesinlikle bu konuda uyarılmaları gerekiyor. Unutulmamalıdır ki insanlarda olan kalp kedilerde de vardır, duygusal oldukları kadar korkuya kapılıp kriz geçirme durumu da söz konusu olabilir.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Kesinlikle yapılmaması gereken bir hareket, uyarılarınız için teşekkürler, umarım bu yaptığınız uyarıları dikkate alıp bu tür şeyleri yapmamamız gerektiğini anlayanlar olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
4-ekim-popup