Sağlık

Kuşlarda Yumurta Tıkanması / Sıkışması

Muhabbet kuşlarında, papağanlarda, ispinoz ve kanaryalarda nadiren de görülse dikkat edilmesi gereken bir sağlık sorunu vardır. Bu sağlık sorunu özellikle de ilk defa kuluçkaya yatan kuşlarda görülebilen yumurta tıkanması/sıkışması sorunudur.

Genellikle ölümcül bir hastalık olmamasının yanında risk hastalıklar grubunda yer alan kuşlarda yumurta tıkanması, kendiliğinden geçebilen bir hastalık olduğu gibi bazen de cerrahi müdahale edilmesi gereken bir hastalıktır.

Yumurta tıkanması neden olur?

Yumurta sıkışması, daha çok kafes kuşlarında görülebilen bir hastalık türüdür. Nadiren de görünse yine de riskli bir hastalık olduğundan söz etmek gerekiyor. Yumurta sıkışması; kuşun yumurtlaması gereken zamanda yumurtlayamamasından meydana gelir ve karnında kalır. Genetik bir hastalık olabilmekle birlikte farklı faktörlerden dolayı da meydana gelebilen bu rahatsızlık bazen cerrahi müdahale gerektirebilir.

Kuşlarda Yumurta Tıkanması / Sıkışması

Kuşların üreme döneminde hem erkek hem de dişi kuşlar için en önemli şey kalsiyumdur. Kalsiyum değeri az olduğunda yumurtalar yeteri kadar serleşmezler bu da yumurtlamalarını zorlaştıran bir etkiye neden olur. Bir diğer etken ise doğru gelişmeyen yumurtadan kaynaklanmaktadır. Kuşların karınlarında yan veya ters dönen yumurtaların çıkması elbette zor olacaktır bu da yumurta sıkışması gibi bir hastalığa neden olacaktır.

Kuşlarda Yumurta Tıkanması / Sıkışması

İnsanlarda olduğu gibi kuşlarda da erken üreme sıkıntılara neden olabilir. 9 aydan küçük dişi kuşların kuluçkaya yatması da yine yumurta sıkışmasına neden olabilmektedir. Tabi ki bu durumdan kurtulmak da mümkündür. İyi bir bakım ve doğru bir beslenme sonucunda yumurta sıkışması sorunu ile karşı karşıya kalınmayabilir.

Yumurta sıkışması nasıl anlaşılır?

Dişi kuşlarda bazen karın bölgesinde şişlikler görülebilir fakat bu şişlikler kuşun rahatsızlanmasına neden olmuyorsa, muhtemelen yediği yemden kaynaklıdır. Bunun aksine anormal bir şişlik varsa ve şişen bölgede tüy dökülmesi yaşanıyorsa, özellikle de anüs bölgesinde bu durum söz konusu ise yumurta sıkışması olabilir.

Kuşlarda Yumurta Tıkanması / Sıkışması

Nasıl tedavi edilir?

Yumurta sıkışması sorunu nadiren görülen ve ölüm riski az olan bir hastalıktır. Ancak bazı durumlarda, kuşların hastalığı atlatamaması durumu ölüme neden olabilir. Bunun nedeni henüz çıkartamadığı bir yumurta varken yeni bir yumurtanın gelişmeye başlamasıdır. Sadece ölümle sonuçlanmayan bu hastalık, bazen kuşların ayaklarında felce neden olabilir.

Kuşlarda Yumurta Tıkanması / Sıkışması

Kuşlarınızda böyle bir rahatsızlık gördüğünüzde, kendi başınıza da tedavi edebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken kuşun canını çok acıtmadan anüs bölgesine kadar gelen yumurtayı hafitten çıkartmaya çalışmak olacaktır. Bu işte kendinize güvenemiyorsanız kesinlikle bir veteriner uzmana göstermenizi tavsiye ederim.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
4-ekim-popup