Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Kedimi kısırlaştıracağım ama sorun olur mu acaba?

Ana Sayfa » Kedi » Kedimi kısırlaştıracağım ama sorun olur mu acaba?
Kedimi kısırlaştıracağım ama sorun olur mu acaba?

Birçok kedi sahibi, kedisini kısırlaştırmaya karar verdiğinde bazı sorularla çelişip durmaya başlar. Özellikle de sağlığı ve psikolojisi konusunda acabalarla dolu bir süreç geçirmeye başlar. “Kedimi kısırlaştıracağım ama sorun olur mu acaba?” tarzında sitemize de birçok soru gelmektedir.

Kedileri kısırlaştırmak zararlı mı?

Kediler, hareketi seven enerji dolu hayvanlardır. Kısırlaştırılmayan kediler, kısır kedilere göre daha fazla enerji harcarlar, bazen evde çizmedik eşya bırakmazlar. Uzmanların söylediklerine göre; kediler kısırlaştırılmadıklarında daha fazla enerjiye sahip olurlar ve bunu bir şekilde dışa dökmek isterler, haliyle sahipleri de bu durumdan nasiplerini alırlar; evdeki mobilyalar, pençeleriyle çizdikleri diğer yerler vs. aslında tamamen sebebini kısırlaştırılmamasına bağlamak yanlış olsa da genellikle kısırlaştırılmayan kedilerde bu durum çok daha fazla görülmektedir.

Kedimi kısırlaştıracağım ama sorun olur mu acaba?

Sağlık açısından kedilerin kısırlaştırılmasında herhangi bir sakınca yoktur aksine daha sağlıklı olmaya başlarlar. Nedeni ise kedilerin doğum yaparken insanlar gibi en fazla ikiz veya üçüz doğurmamalarıdır, aksine kedilerin fıtratı daha fazla yavru dünyaya getirmeye müsaittir. Veteriner uzmanlar, çok sayıda yavru dünyaya getiren kedilerde kanser riskinin daha fazla olduğunu söylemektedirler. Dolayısıyla sağlıklı olması açısından da kediyi kısırlaştırmak daha etik bir davranıştır.

Kedimi kısırlaştıracağım ama sorun olur mu acaba?

Kısırlaştırılan kedilerde dikkat edilmesi gerekenler

Kedinizi kısırlaştırmaya karar verdiğiniz andan itibaren kısa ama bir o kadar da tedirgin edici bir süreç sizi bekliyor olacak. Kedi veteriner hekimden eve getirildiğinden itibaren birkaç saat boyunca neredeyse cansızmış gibi davranabilir, kusma ve tuvaletlerini bilinçsizce yapma gibi durumlar söz konusu olabilmektedir. Bu duruma karşı hazırlıklı olun. Yeme-içmeden kesileceklerini de bilmeniz gerekiyor bu durumda en azından kendilerine gelinceye kadar üzerlerinde hassasiyetle durmanız gerekmektedir. Ama dediğim gibi kısa süreli bir durum olduğu için sonrasında normal hayatlarına döneceklerdir.

Kedimi kısırlaştıracağım ama sorun olur mu acaba?

Kısırlaştırılmış kedilerin beslenmesi

Konunun başında da dediğim gibi kısırlaştırılmayan kediler, daha fazla enerjik olurlar dolayısıyla tükettikleri kedi maması da daha fazla olur. Ama kedinizi kısırlaştırdıktan sonra belirgin bir şekilde göreceğiniz durumların başında daha az mama yemeleri olacaktır. Kısır kediler için mama seçerken bu durumu göz önünde bulundurmanız gerekiyor çünkü bu kediler için özel olarak üretilen mamalar bulunmaktadır. Kısır kedi maması ile hem kedinizin sağlığını güvence altına alabilir hem de daha güzel bir şekilde hayatına devam etmesini sağlayabilirsiniz.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

Kedimi kısırlaştıracağım ama sorun olur mu acaba? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Tavşan nasıl beslenir? Köpeklerde pati ve tırnak bakımı Kedilerde Davranış Bozuklukları Evcil kuş resimleri Muhabbet kuşum konuşmayı öğrenmedi, neden olabilir? Köpeklerde Öksürük

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz. - zooplus türkiye

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır