Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Köpeklerde Öksürük

Ana Sayfa » Sağlık » Köpeklerde Öksürük
Köpeklerde Öksürük

Evcil hayvanlar kategorisinin en sevimli hayvanları köpeklerdir. Sempatik hareketleri ve sahiplerine olan düşkünlükleriyle bilinen köpekler, havaların soğumasıyla birlikte bazı hastalıklara daha fazla eğilimli olabilirler, bunların başında ise öksürük gelir.

Köpeklerde öksürük, kış aylarının etkisine bağlı olmakla birlikte farklı nedenlerden dolayı da meydana gelebilir. Solunum veya sindirim sistemine kaçan cisimler, yedikleri besinlerin etkisi gibi nedenlerden dolayı da öksürmeleri görülebilir. Genellikle su içtikten veya yemek yedikten sonra oluşabilen öksürük, çoğu zaman kusma ile devam eden bir rahatsızlığa dönüşebilir. Bu nedenle dikkatli davranmak ve sorunun neden kaynaklandığını öğrenmek için uzman veterinere danışmak en doğrusudur. Başında da dediğim gibi soğuk havaların etkisine bağlı olarak köpeklerde öksürük görülebileceği gibi farklı nedenlerden dolayı da bu hastalık görülebilmektedir.

Köpeklerde Öksürük

Köpeğim öksürüyor ne yapmalıyım?

Köpeklerde öksürük normal şartlarda yani sağlıklı iken de görülebilir. Ancak sorun süreklilik arz ediyorsa kesinlikle bir uzmana gösterilmesi gerekmektedir. Kamera veya cep telefonu yardımı ile köpeğiniz öksürürken kayıt alarak veteriner uzmana gösterebilirsiniz. Uzmanlar gerekli incelemeyi yaptıktan sonra gerek duyulursa köpeğinizi kliniğe getirmenizi isteyeceklerdir. Ciddi bazı hastalıklara neden olabileceğini unutmamanız kaydı ile böyle bir talepte bulunulmuş ise kesinlikle götürmenizi öneririz.

Köpeklerde Öksürük

Köpekler neden öksürür?

Hastalıkların tetikleyicisi olarak da değerlendirilebilecek köpeklerde öksürük, tam tanının konulması için köpeğin davranışlarının incelenmesi gerekir. Sahibinin dikkat etmesi gereken önemli hususlar ve veteriner hekime vermesi gereken önemli bilgiler arasında; köpeğin son 24 saat içinde ne yediği, ne zamandan beri öksürdüğü, hava koşullarına bağlı olarak herhangi bir durumun oluşup oluşmadığı konusunda bilgi edinmesi gerekmektedir. Tüm bunları bir kenara not alarak veteriner hekime çektiğiniz videoyla birlikte gidebilirsiniz.

Köpeklerde Öksürük

Havaların soğuk etkilerinden dolayı köpeklerde öksürük meydana gelebilse de kış ayları olmasına rağmen farklı nedenlerden dolayı da öksürüğün kendini gösterebileceğini unutmayın. Bu nedenle köpeğinizin sağlığını ihmal edecek davranışlardan uzak durmanız ve en kısa zamanda veteriner hekime göstermenizde fayda olduğunu unutmayın.

Köpeklerde Öksürük - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Kedilerde öksürük

Kedilerde öksürük 26 Ekim 2017

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Tavşan Bakımının 10 Kuralı Kedilerde Göz Temizliği Nasıl Yapılır? Göz Nasıl Korunur? Kedilerde Bağırsak Kurdu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? Akvaryum bakımı nasıl yapılır? Muhabbet kuşlarına yem alırken nelere dikkat edilmelidir? Kedi Maması Seçimi

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz.

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır