Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Van Kedisi Karakteristik Özellikleri ve Bakımı

Ana Sayfa » Genel » Van Kedisi Karakteristik Özellikleri ve Bakımı
Van Kedisi Karakteristik Özellikleri ve Bakımı

Van Kedisi, “saf Türk kedisi” olarak kabul edilen saf kan kedi cinslerinden biridir. Diğer kedilerden ayrılan özellikleriyle ön plana çıkan Van Kedisi, İngiltereli bir çift tarafından İngiltere’ye götürülmüş, çoğaltılarak Avrupa ülkelerinde evcil kediler arasında popülaritesi arttırılmıştır.

1969 yılında “saf kan kedi” olarak kabul edine Van Kedisi, diğer kedilerden farklı özelliklere sahiptir. Titizliği, sevecenliği ve sahibine karşı gösterdiği sevgi ile ön plana çıkar. Diğer kedilerin aksine bu kedi cinsi suyla oynamayı sever, suda vakit geçirmeyi kendine bir hobi olarak görür.

Bu kediler dünyadaki en doğal kedilerden bir tanesidir. İlk defa bir İngiliz çift tarafından İngiltere’ye götürülmüş ve buradan tüm Avrupa’ya yayılmış bir kedi ırkıdır.

Van Kedisi Özellikleri

van kedisi özellikleri

Van kedisinin en büyük özelliği hiç şüphesiz gözleridir. Mavi veya kehribar rengine sahip gözleri ile dikkatleri üzerine çeken kedilerden bazılarında bir gözünün mavi, diğerinin ise kehribar olduğu görülebilmektedir. Boyunları kısa, elmacık kemikleri çıkık olan kediler, güçlü bir çene yapısına sahiptirler.

Kulakları, patileri ve burunları pembemsi bir renge sahip olan Van kedilerinin gözleri, badem şeklinde yüzlerinde belirgin bir şekilde kendini gösterir. Kedinin en çok dikkat çeken yönünün de gözleri olduğunu belirtmeden geçmememiz gerekiyor.

Bu kedilerin tüyleri uzundur. Çift katmanlı, yumuşak bir tüy yapısına sahip olan Van Kedisinin alt katmanda yer alan tüyleri ipeksidir. Tüylerinin sağlığını korumak için düzenli olarak bakım yapılması gerekir. Tüylerinin rengi ise beyaz olmakla beraber, kuyrukları ve baş bölgesi sarı lekeli olarak görülebilir.

Van Kedileri Sağır Olabilir

van kedisi özellikleri

Yapılan araştırmaların sonucunda, Van kedilerinin sağırlığa yatkın olduğu tespit edilmiştir. Ancak bu durum, iki gözü mavi veya tek gözü mavi diğer gözü kehribar rengi olan kedilerde yüzde 2-3 dolaylarında görülmektedir. Beyaz tüyleriyle dikkat çekici bir yapıya sahip olmaları ise, Van kedilerinin sevilmesini daha bir arttırıyor.

Van Kedisi Karakteri

van kedisi özellikleri

  • Bu kediler genel yapıları itibariyle zeki ve canlı bir mizaca sahiptir.
  • İnsanlarla beraber yaşamayı daha çok severler.
  • Bu kediler oldukça temizdir ve kendilerini temizlemek için özel çaba gösterirler.
  • Kucağa alınmaktan hoşlanmayan bir kedidir.
  • Sıcakkanlı bir yapısı vardır ve diğer kedilerle uyumlu bir yaşam biçimine sahiptir.
  • Dikkati ve ilgiyi üstüne çekmek ister.
  • Bunun yanında konuşkan bir kedi türüdür.
  • Oyun oynamayı seven bir ırktır.
  • Avcılık içgüdüleri gelişmiştir.
  • Zaman zaman başına buyruk davranışlar sergileyebilir.

Van Kedisi Bakımı

van kedisi özellikleri

Bu kediler hem ev yaşantısına hem de dışarıda yaşamaya uygun bir ırktır. Ortalama olarak 9-14 sene yaşayabilmektedir. Genel olarak sağlıklı bir kedi olsa da yukarıda belirttiğimiz üzere sağırlığa yatkınlığı vardır.

Tilki kuyruğunu andıran kuyruğu ile dikkatleri çeken kedinin tüyleri uzun ve ipeksi bir dokunuşa sahiptir. Her ne kadar kucağa alınmayı sevmeyen bir ırk olsa da yine de sevilmeye müsaade edebiliyorlar. Yaz aylarında tüy değişimine giren Van kedilerinin bakımı için en bilinmesi gereken önemli detay, günlük olarak tüylerinin fırçalanmasıdır. Bunun haricinde kedi maması kullanırken, Van kedisine özel olmasına dikkat edilmesi, kedinin daha sağlıklı bir şekilde büyüyüp sevecenliğini daha iyi göstermesini sağlayacaktır.

En uygun kedi mamaları için buraya tıklayabilirsiniz. 

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

Van Kedisi Karakteristik Özellikleri ve Bakımı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz. - zooplus türkiye

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır