Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Van Kedisi

Ana Sayfa » Genel » Van Kedisi
Van Kedisi

Van Kedisi, “saf Türk kedisi” olarak kabul edilen saf kan kedi cinslerinden biridir. Diğer kedilerden ayrılan özellikleriyle ön plana çıkan Van Kedisi, İngiltereli bir çift tarafından İngiltere’ye götürülmüş, çoğaltılarak Avrupa ülkelerinde evcil kediler arasında popüleritesi arttırılmıştır.

1969 yılında “saf kan kedi” olarak kabul edine Van Kedisi, diğer kedilerden farklı özelliklere sahiptir. Titizliği, sevecenliği ve sahibine karşı gösterdiği sevgi ile ön plana çıkar. Diğer kedilerin aksine bu kedi cinsi suyla oynamayı sever, suda vakit geçirmeyi kendine bir hobi olarak görür adeta. Ancak bunların da huysuz bir yönü vardır ki “kucağa alınmayı sevmezler…”

Van Kedisi

Van kedisinin en büyük özelliği hiç şüphesiz gözleridir. Mavi veya kehribar rengine sahip gözleri ile dikkatleri üzerine çeken kedilerden bazılarında bir gözünün mavi, diğerinin ise kehribar olduğu görülebilmektedir. Boyunları kısa, elmacık kemikleri çıkık olan kediler, güçlü bir çene yapısına sahiptirler.

Van Kedisi

Kulakları, patileri ve burunları pembemsi bir renge sahip olan Van kedilerinin gözleri, badem şeklinde yüzlerinde belirgin bir şekilde kendini gösterir. Kedinin en çok dikkat çeken yönünün de gözleri olduğunu belirtmeden geçmememiz gerekiyor.

Van Kedisi

Yapılan araştırmaların sonucunda, Van kedilerinin sağır olduğu tespit edilmiştir. Ancak bu durum, iki gözü mavi veya tek gözü mavi diğer gözü kehribar rengi olan kedilerde yüzde 2-3 dolaylarında görülmektedir. Beyaz tüyleriyle dikkat çekici bir yapıya sahip olmaları ise, Van kedilerinin sevilmesini daha bir arttırıyor.

Van Kedisi

Tilkikuyruğunu andıran kuyruğu ile dikkatleri çeken kedinin tüyleri uzun ve ipeksi bir dokunuşa sahiptir. Her ne kadar kucağa alınmayı sevmeyen bir ırk olsa da yine de sevilmeye müsaade edebiliyorlar. Yaz aylarında tüy değişimine giren Van kedilerinin bakımı için en bilinmesi gereken önemli detay, günlük olarak tüylerinin fırçalanmasıdır. Bunun haricinde kedi maması kullanırken, Van kedisine özel olmasına dikkat edilmesi, kedinin daha sağlıklı bir şekilde büyüyüp sevecenliğini daha iyi göstermesini sağlayacaktır.

Van Kedisi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Hareketli Köpekler İçin Yetişkin Köpek Maması İyi akvaryum nasıl olur? Köpeğinizle paylaşabileceğiniz 10 yiyecek Muhabbet Kuşu Tırnağı Nasıl Kesilir? Kedilerde Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır? Kedi Özellikleri Kedilerin Tüy Dökmemesi İçin Ne Yapılmalıdır?

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz.

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır