Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Muhabbet kuşlarında ishal neden olur?

Ana Sayfa » Kuşlar » Muhabbet kuşlarında ishal neden olur?
Muhabbet kuşlarında ishal neden olur?

Avustralya’nın ılıman iklimlerinde sürü halinde yaşayan muhabbet kuşları, evlerimizin ve kullanım alanlarımızın ayrılmaz süsleridir. Ancak her hayvanda olduğu gibi muhabbet kuşlarında da zaman zaman hastalıklar meydana gelebilir.

Muhabbet kuşlarında en sık görülen hastalıkların başında ishal gelir. Özellikle de mevsim geçişlerinde daha fazla görülen bu hastalık sahiplerinin canını sıkmak için yeterlidir. Kuşların ishal olmalarındaki nedenler elbette farklıdır. Kimi zaman yedikleri besinlerden kaynaklanabilir kimi zaman ise daha değişik etkenler buna neden olabilir.

Muhabbet kuşlarında ishal neden olur?

Kuşlar, ılıman iklimde yaşamaya alışkın oldukları için asıl yurtlarından farklı yerlere gittiklerinde sıkıntı yaşarlar. Bu nedenle ısı derecesine ve kaldıkları ortama çok dikkat edilmesi gerekiyor, bir kere kuşların 22 derecenin altındaki yerlerde kalmamaları gerekiyor, aksi halde ishal veya diğer bazı hastalıkların meydana gelmesi kaçınılmaz olacaktır.

Muhabbet kuşlarında ishal neden olur?

Muhabbet kuşlarının ishal olmasının nedenlerinden biri de yalnız kalmalarıdır. Yalnız kalan kuşlar; stres veya strese bağlı olarak bunalım geçirirler bu da fazla yem ve su tüketmelerine neden olur. bir kuşun en fazla 2 gün yalnız bırakılması gerekiyor, bundan daha fazla süre yalnız kalan kuşlarda kesinlikle hastalıklar görülmeye başlar. Uzmanlar, muhabbet kuşlarının ishal olmasının temel etkenlerinden biri olarak vurguladıkları yalnızlık, kuşunuz için çok riskli bir durumdur.

Yemin tazeliğine dikkat edin

Yem seçerken kuşunuzun sağlığını göz ardı etmemeniz gerekiyor, zira hastalanmalarındaki en büyük nedenlerden biri de verilen yemlerdir. Muhabbet kuşu yemi satın alırken özellikle dikkat edilmesi gereken detay yemin taze olup olmadığıdır, bu konuda hassas davrandığınızda kuşunuzun ishal veya diğer hastalıklara yakalanmaları daha da zor hale gelir.

Muhabbet kuşlarında ishal neden olur?

Muhabbet kuşu yemini sürekli değiştirmek de yine kuşların ishal olmasındaki nedenlerden biridir. Yeni bir yem aldığınızda kuşunuz bu yemi severek tüketiyorsa kesinlikle değiştirmek için acele etmeyin, aksi bir durum söz konusu olduğunda ise kesinlikle öncelikle veteriner hekime gösterin daha sonrasında ise kuş yeminde değişiklik yapabilirsiniz.

Suyuna dikkat edin

Kuşların ishal olmasındaki nedenlerden biri de sudur. Kuşunuzun suyunu günlük değiştirmeye özen gösterin, çünkü bir süre kalan sular kirlenmeye ve bakteri toplamaya başlar bu da kuşun ishal olmasına yol açabilir.

Muhabbet kuşlarında ishal neden olur? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Orta Irk Yetişkin Köpek Maması Köpeklerin Yeteri Kadar Su İçmesi İçin Ne Yapılmalıdır? Köpeklerde kanser nasıl fark edilir? Evcil hayvanlarınız için doğru adres Köpeğinize zaman ayırın Kedinize ne kadar zaman ayırıyorsunuz?

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz.

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır