Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Köpeklerin Yaşı Nasıl Hesaplanır?

Ana Sayfa » Köpek » Köpeklerin Yaşı Nasıl Hesaplanır?
Köpeklerin Yaşı Nasıl Hesaplanır?

Köpeklerde yaş hesaplamak için en bilindik yöntem köpek yaşını 7 ile çarpmaktı. Yani bu duruma göre köpekler için 1 yaş insanlara göre 7 yaş olarak hesaplanıyordu. Çok uzun zamandır bu yöntem köpek yaşını hesaplamak için kullanıldı. Ancak yapılan bilimsel araştırmalara göre köpek yaşı tam olarak böyle hesaplanmıyor. Köpek yaşının insan yaşına oranlamak için ortaya çıkan ‘7 kat’ denklemi aslında insanların ortalama 70 sene köpeklerin ise ortalama 10 sene yaşamasındandır. Peki, gerçek köpek yaşı nasıl hesaplanır? Bunun için makalemizin devamını okuyabilirsiniz.

Köpek Yaşı İnsan Yaşına Göre Nasıl Hesaplanır?

köpeklerin yaş hesabı

Yukarıda bahsettiğimiz gibi 1 köpek yaşını 7 insan yaşına oranlamak yanlış olacaktır. Amerika’lı veteriner birliğine göre köpeklerin ilk yaşı insanların 15 senesine tekabül ediyor. Bundan sonraki ikinci yaşı ise 9 insan yılı olarak kabul ediliyor. Bundan sonraki her yaşı için 5 insan yaşı ekleniyor. Yani 2 yaşındaki bir köpek 15 + 9 = 24 yaşında oluyor. 4 yaşındaki bir köpek ise 15 + 9 + 5 + 5 şeklinde hesaplanıyor.

Bilim Adamları Köpek Yaşını Nasıl Hesaplıyor?

köpeklerin yaş hesabı

Köpeklerin yaşı hesaplanırken bilimsel olarak bir çok unsur işin içine giriyor. Kediler ve küçük boyutlu köpekler 7 yaşına geldikleri zaman ‘yaşlı’ olarak kabul ediliyor. Ancak 7 yaşından sonra da bu hayvanların uzun süre yaşamaları çok normal olacaktır. Büyük boyutlu ırkların ise genelde ömürleri daha kısa oluyor ve 5-6 yaşlarında ‘yaşlı’ olarak nitelendiriliyor. Tabi ki burada bahsedilen yaşlılık insanlara oranla hesaplanıyor. Doğal olarak hayvanlar insanlardan çok daha erken yaşlanıyor.

Veteriner hekimler yaşlı sınıfına girmiş hayvanlarda daha çok hastalık görüldüğünü belirtiyor. Kısaca belirtmek gerekirse düz hesapla 1 köpek yaşının 7 insan yaşına tekabül etmediğini söylemek mümkün. Gördüğünüz üzere bu konuda bir çok unsur bulunuyor.

köpeklerin yaş hesabı

Köpeğinizin boyutuna göre aşağıda paylaştığımız tablodan insan yaşına göre kaç yaşında olduğunu kolaylıkla anlayabilirsiniz.

köpeklerin yaşı nasıl hesaplanır

Tablodan da kolaylıkla anlaşılacağı üzere bir köpek yaşını yedi kat büyüterek öğrenemezsiniz. Ancak yine de kaba taslak hesaplamak için Amerikalı veterinerlerin yöntemini kullanmak çokta yanlış olmayacaktır. Buradan anlaşılacağı üzere küçük ırkların ömürleri daha uzun olmaktadır. Aynı zamanda yaş farkı genç yaşlarda hemen hemen aynıyken 5-6 yaşından sonra büyük ırklar daha da hızlı büyümektedir.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

Köpeklerin Yaşı Nasıl Hesaplanır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz. - zooplus türkiye

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır