Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Kuş gözlem evleri

Ana Sayfa » Kuşlar » Kuş gözlem evleri
Kuş gözlem evleri

Bugün sizlerle farklı bir konu hakkında yazışmak istedim. Sitemizde kuşlar hakkında bilgi vermeye devam ederken bir de Türkiye’mizdeki kuş gözlem evleri hakkında bilgi vererek bu alanda yapılan çalışmalar, turizm dünyasına sağladığı katkılar hakkında değerlendirmede bulunmak istedim.

Kuşlar, doğal hayatlarında gayet özgür varlıklardır, hayatlarının tamamını özgür yaşamaya sevdalı şekilde geçiren kuşlar ve bu kuşlar hakkında bilgi edinmek isteyenler vardır. Bunun için ülkemizde kuş gözlem evleri kurulmuş ve birçok türü ile kuş turizmine veya bu spora merak salanlar için fırsat sunulmuş. Kuş gözlem evlerine geçmeden önce önemli bir hatırlatmada bulunmak istiyorum. Türkiye’deki toplam kuş türlerinin sayısı Avrupa’nın tamamında bulunan kuş türleri kadardır.

Kuş gözlem evleri

Ülkemizdeki kuş türlerinin fazla olmasının nedeni elbette Avrupa ülkelerine göre sulak alanlarının fazla olması ve geçiş güzergâhı bakımından zengin olmasıdır. Bu da doğaya katkı sağlamak ve kuşların yaşamını kolaylaştırmak adına oldukça faydalıdır. Kuş gözlem evleri derken aslında kuşlarla yakın mesafede bulunmak demek değildir. Daha çok dürbünle izleme şansının sunulduğu yerlerdir.

Kuş gözlem evleri

Kuş gözlem evlerine giderken yanınızda mutlaka bir not defteri götürmeniz gerekiyor, açık alanlarda kuşların gözlemlenmesi için kurulan yerler bulunmaktadır, buralarda kuşları gözlemlemek ve haklarında bilgi edinmek meraklıları için bir hayli güzel bir aktivitedir.

Kuş gözlem evleri

Doğal Hayatı Koruma Derneği koordinatörlüğü tarafından önemli kuş alanları koruma altına alınmıştı. Bunların hepsi önemli olmakla birlikte Türkiye’nin en önemli kuş gözlem evleri şunlardır;

Meriç Havzası

Meriç Havzası

Edirne’nin Enez-İspala arasında yer alan kuş gözlem evi, en zengin yerlerden biridir. 50 çift küçük balaban, 200 çift gece balıkçılı, 300 çift alaca balıkçıl kuşu, 100 çift erguvani balıkçıl kuş türü ve daha birçok balıkçıl kuş türü bulunmaktadır. Keyifli bir gezi ve spor yapmak için tercih edilebilir yerlerden biridir.

İğneada Ormanları

İğneada Ormanları

Doğası ile misafirlerini ağırlayan ve hayran bırakan İğneada Ormanları, aynı zamanda kuş gözlem alanı olarak koruma altına alınmış bir yerdir. Kara leyleklerin çok fazlasıyla görüldüğü bu yerde bir de sonbaharda göç eden leylekler de burada hayat bulmaktadır.

 Büyükçekmece Gölü

 Büyükçekmece Gölü

2850 hektar alan üzerinde yer alan Büyükçekmece Gölü, kuş gözlem alanı olarak tercih edilebilecek yerlerden bir diğeridir. 14036 Elmabaş patka başta olmak üzere sukuşu ve martılar da burada fazlasıyla görülmektedir.

Şile Adaları

Şile Adaları

İstanbul’un Şile ilçesindeki Şile Adaları, kuş gözlem evi olarak değerlendirilebilecek önemli yerlerden bir diğeridir. Tepeli karabatak başta olmak üzere çeşitli kuşların gözlemlenebildiği bir alandır.

Türkiye’nin değişik yerlerinde çok sayıda farklı kuş gözlem evlerinin bulunması, bu spor veya doğa yaşamı ile ilgili olanlar için güzel bir fırsattır.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

Kuş gözlem evleri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Köpeğiniz Banyo Yapmayı Seviyor mu? Köpeklerde eğitimin önemi Evcil Kuşlara Nasıl Bakılır? Kedilerle İlgili Kitaplar Acana Yavru Köpek Maması Habeş Kedisi Özellikleri ve Bakımı

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz. - zooplus türkiye

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır