Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Sincaplar hakkında bilgi

Ana Sayfa » Sürüngenler » Sincaplar hakkında bilgi
Sincaplar hakkında bilgi

Doğanın sevimli varlıkları sincapları hepiniz yakından tanırsınız. Çam ağaçlarının, ceviz ve çınar ağaçlarının olduğu yerde daha çok yaşayan bu sevimli hayvanların bir de nereden geldiklerine, ırklarının ne olduğuna bakalım istedim.

Memeli hayvanlar sınıfında yer alan sincaplar, daha çok Avrupa, Kuzey Asya, Kanada’nın güneyinde ve ABD’nin doğusunda yaşarlar. Sincapgiller familyasındandır. Sincaplar, ortalama 20 cm. boyuna, 22 cm. kadar da uzun kuyruğa sahiptirler. Kürkleri ile dikkat çeken sincaplar, sırf bu yüzden avlanırlar. Bu yüzden ülkemizde hem avlanmaları hem de evcil olarak beslenmeleri yasaktır. Kışları üstte kırmızı-kahverengi, altta beyaz;- kışları ise gri renk yerini kahverengiye bırakıyor.

Sincaplar

Sevimli ve bir o kadar hareketli olan sincaplar, çeviklikleriyle dikkat çekerler. Kulakları büyük ve tüylü olan bu sevecen varlıklar kış gelmeden önce kışa hazırlık yaparlar. Topladıkları meyveler ve parçacıkları depolayıp saklarlar, kışları bunun sefasını sürerler.

Sincaplar

Sincapların bilinmeyen yönlerinden biri, kışın “kış uykusuna yatmalarıdır.” Yılda iki defa çiftleşen bu sevecen varlıkların dişileri, tek seferde 3-5 arasında yavru dünyaya getirebilirler. Yavru sincaplar ilk doğdukların gözleri kapalı, vücutları çıplaktır. Büyük bir korumaya ihtiyaç duyan yavru sincaplar için; yılanlar, baykuşlar, tilki ve dağ kedileri, doğan ve şahin gibi yırtıcı kuşlar en büyük tehlikeyi arz ederler. Bu yüzden yavruluk dönemlerinde annelerinin gözetiminde kalırlar.

Sincaplar

Sincaplar, ormanlık alanda yaşarlar. Ağaç filizlerini de yerler, kuş yavrularını da yani hepçil hayvanlardır, bilinen 75 türü olan sincapların en büyüğü Hindistanlı “büyük sincaptır.” Sincapların bilinen türü sadece bu değil elbette. Farklı coğrafyalarda yaşayan; Adi sincap, gri sincap, batı Atlantik gri sincabı ve karolin gri sincabı gibi türleri de yaygın olarak bilinen sincaplardandırlar.

Sincaplar

Doğanın sevimli ve bir o kadar hareketli hayvanları sincaplar, en çok Madagaskar Adası ve Avustralya’da görülürler. Ancak buralar dışında da dünyanın farklı yerlerine yayıldıklarını söylemek gerekiyor. Fındık, ceviz, meyve, mantar ve kuş yumurtalarıyla beslenen bu sevimli yaratıkların uzun kuyruğa ve sağlam arka ayaklara sahip olmaları, ağaçlara tırmanmalarını kolaylaştırıyor ve daldan dala atlamalarında büyük ölçüde yardımcı oluyor.

Sincaplar

Daha önce sincaplarla ilgili yazdığım yazıda, evcil türleri ile ilgili bilgiler vermiştim. Fakat şunu söylemek gerekiyor ki bu masum ve sevecen varlıklar, kendi doğal ortamlarında çok daha güzel yaşıyorlar.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

Sincaplar hakkında bilgi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Evde yılan bakılabilir mi?

Evde yılan bakılabilir mi? 25 Ağustos 2017

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

75 TL ve üzeri siparişlerde kargo bizden Muhabbet kuşu eğitiminde dikkat edilmesi gereken 5 kural Dişi köpek mi yoksa erkek köpek mi alalım? Muhabbet kuşunuza iyi bakın Köpeklerde sağlık Lepistes Balığı

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz. - zooplus türkiye

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır