Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Kedilerde soğuk algınlığı neden olur?

Ana Sayfa » Sağlık » Kedilerde soğuk algınlığı neden olur?
Kedilerde soğuk algınlığı neden olur?

Havaların soğumaya başlamasıyla birlikte insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da soğuk algınlığı hastalıkları başladı. Sokakta yaşayan kedilerin soğuk algınlığına kapılmaları gayet normal bir durum olarak görülür. Peki, evcil kedilerde soğuk algınlığı neden olur?

Kedilerde soğuk algınlığı; göz ve burun akıntısı, öksürük ve hapşırık gibi belirtilerle beraber kendini göstermeye başlar. Havaların aniden soğuması bunun en büyük nedeni iken bir diğer nedeni de yeteri kadar beslenmemeleri, kış şartlarına hazırlıklı olamamalarından kaynaklanmaktadır. Evde kedi besleyenlerin bu tip sorunlarla karşılaşmalarının nedeni ise genel olarak ceyranda kalmalarından ileri gelmektedir.

Kedilerde soğuk algınlığı neden olur?

Kedilerin kürkleri kış aylarına uygundur yani soğuktan korunmalarında yardımcı olur. Ancak aşırı soğuk havalarda bazen kürkleri yeterli gelmeyebilir, bu durumda sahiplerinin gerekenleri yapmaları gerekiyor. Kedileri sıcak tutacak yelekler veya diğer kedi kıyafetleriyle kedilerin soğuk havalarda kalmalarını engellemeleri gerekir.

Kedilerde soğuk algınlığı neden olur?

Ne yapmak gerek?

Kış aylarında insanlarda olduğu gibi kedilerde de kış hastalıkları görülmeye başlar. Bu hastalıklar arasında en yaygın olan ise soğuk algınlığıdır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kedi kürkü, kedilerin soğuklardan korunmasını sağlar ancak aşırı soğuk havalarda veya tüylerinin ıslak kalması sonucunda kedilerde soğuk algınlığı kaçınılmaz olur. Soğuk algınlığına kapılan kedi, bu hastalıkla tek başına çok da güçsüz düşmez fakat vücut direncinin aşırı düşmesi sonucunda bağışıklık sisteminin yetersiz hale gelmesi durumunda diğer hastalıklar kendini gösterebilir.

Kedilerde soğuk algınlığı neden olur?

Kedilerde soğuk algınlığı belirtileri nelerdir?

Soğuk algınlığına yakalanan kediler vücut ısılarını koruyamadıkları için önce kuyruklarını kendilerine doğru çekmeye başlarlar. Daha sonra patilerini vücuduna doğru çekerek uygun bir köşede beklemeye başlarlar. Kedilerin soğuk algınlığından korunmalarını sağlamanın en güçlü yöntemi aşılarının yapılması ve beslenmelerine yeteri kadar önem vermektir. Bu iki noktaya dikkat edildiğinde kedilerde soğuk algınlığı çok daha az görülmeye başlar.

Kedilerde soğuk algınlığı neden olur? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Köpeklerde Öksürük

Köpeklerde Öksürük 27 Ekim 2017

Kedilerde öksürük

Kedilerde öksürük 26 Ekim 2017

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Kuşlarda Yumurta Tıkanması / Sıkışması Hayvanlar hakkında ilginç bilgiler Orta Irk Yetişkin Köpek Maması Bakımı en kolay evcil hayvanlar Köpek mamalarında tercih Evcil Hayvanların Gizli Yaşamı

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz.

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır