Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Evcil Hayvanları Kuduza Karşı Koruyun

Ana Sayfa » Sağlık » Evcil Hayvanları Kuduza Karşı Koruyun
Evcil Hayvanları Kuduza Karşı Koruyun

Evcil hayvanların beslenmesi güzeldir fakat sağlıkları konusunda dikkatli davranmak da önemlidir.

Her ne kadar günümüzde çok sözü edilmese de yine de hayvanlara bulaşabilen en tehlikeli hastalığın kuduz hastalığı olduğunu söylemek gerekiyor. Kuduz olmuş bir köpek veya kedi, çok uysal bir varlık iken birden agresifleşebilir, sağa-sola saldırmaya başlayabilir, hatta sahibini bile tanımazlıktan gelerek saldırganlık yapabilir. Bu yüzden bu hastalığa çok dikkat etmek gerekiyor, yani zamanında aşı ve zamanında kontrol bu işin en temel şartıdır.

Evcil Hayvanları Kuduza Karşı Koruyun

“Kuduz” ve “evcil hayvan” kelimelerini yan yana getirmek bile kalbe bir korku salmaya yeter. Sokak hayvanlarında olmasından çok daha tehlikeli bir vaka olabilecek kuduz hastalığı, kendi sahibine saldırması kadar ürkütücü bir durumdur. Bu yüzden tüm dünyada evcil kedi ve köpekler için kuduz aşısı yaptırma zorunluğu vardır, sokak hayvanlarını da belediyeler kontrol altında tutarak kuduz olmalarını engelliyorlar.

Evcil Hayvanları Kuduza Karşı Koruyun

Kuduz hastalığı, en tehlikeli hastalıklardan biridir. Hem insanlara bulaşıcı olabilmesi hem de hayvanın ölümüne sebep olabilmesi gibi etkilerinden dolayı, evcil hayvanların bu hastalığa karşı bir hayli dikkatli davranmaları gerekiyor. Başlangıçta “ağzından salya akan korkutucu bir köpek veya kedi” imajı ile basite alınsa bile kuduz hastalığı hakkında bilgi sahibi olduğunuzda hiç de sıradan bir şey olmadığını daha iyi anlayacaksınız.

Evcil Hayvanları Kuduza Karşı Koruyun

Kuduz hastalığı nasıl bulaşır

Genel olarak kuduz hastalığı, bir ısırık veya çizikle bulaşır. Daha önde kuduz olmuş bir köpek veya kedi farklı bir hayvanı veya insanı ısırdığında, kan yoluyla ısırdığı kişi/hayvana bulaşır. Memeliler arasında görülen bu hastalık, viral olduğu için dikkatli davranmak ve öncesinden bazı tedbirler almak gerekiyor.

Evcil Hayvanları Kuduza Karşı Koruyun

Kuduz hastalığı daha çok rakunlar, kokarcagiller (skunk), tilkiler, yarasalar, kedi ve köpeklerde görülür. Yaban hayatında olmadığımız bir şehirde yaşıyorsak, başta saydıklarım bizim için pek de önemli değil. Ancak bir köpeğin kuduz olma olasılığı ile bir kedinin kuduz olabilme olasılığını da hiçbir zaman gözden kaçırmamanız gerekiyor.

Kuduz belirtileri

Kuduz olan hayvanlarda belli bazı belirtiler görülür. Bunlar hakkında bilgi sahibi olursanız daha erkenden çözüm üretebilir veya bir veteriner uzmana gösterebilirsiniz. Kuduz belirtileri;

  • Kaygı
  • Ateş
  • Huzursuzluk
  • Davranış bozuklukları
  • Yalnızlık hissi

Evcil Hayvanları Kuduza Karşı Koruyun

Bu belirtiler, kuduz hastalığının en belirgin özellikleri olarak bilinmektedir. Elbette her bir belirti için köpeğinizin veya kedinizin kuduz olduğunu söylemek doğru olmayacaktır fakat yine de dikkat etmenizde fayda vardır. Evcil hayvanlarınızın aşılarını zamanında yaptırmanız, belirtiler durumunda bir veteriner uzmana göstermeniz en doğrusu olacaktır.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

Evcil Hayvanları Kuduza Karşı Koruyun - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Köpeklerde Öksürük

Köpeklerde Öksürük 27 Ekim 2017

Kedilerde öksürük

Kedilerde öksürük 26 Ekim 2017

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Tavşan yemleri Ankara Tavşanı ırkı (Angora Tavşanı) Evde farklı hayvanlar bir arada beslenebilir mi? Köpeklerin Yeteri Kadar Su İçmesi İçin Ne Yapılmalıdır? Great Dane (Danua) Köpeği Bakımı ve Özellikleri Canlı Doğuran Akvaryum Balık Türleri

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz. - zooplus türkiye

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır