GenelKedi

Kedi Maması Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evcil hayvanlar arasında en çok tercih edilen minik dostlardan biri de kedilerdir. Her kedi sahibi kedisi ile daha uzun zaman geçirmek ister, kedisinin sağlıklı kalmasını ister ve hareketlerinin kıvrak ve sempatik olmasını ister. Ancak tüm bunları istemek için kedi maması önemli bir etkendir ve maalesef, birçok kedi sever, bu konuda ya eksik bilgilere sahiptir veya yanlış yönlendirilmektedir. Peki, kedi maması seçimi yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Kedi Maması Nasıl Seçilir?

kedi maması nasıl seçilir

Kediler, tür ve cinsleri bakımından çok türden oluşan varlıklardır. Doğal yaşam alanlarından alınarak evcilleştirilen bu minik hayvanlar, bakım isteyen ve üzerinde titizlikle durulması gereken canlılardır. Piyasada çok sayıda kedi maması markasının olması, özellikle de ilk defa kedi besleyenler için zora girmeye neden olabiliyor.

Hangi mamanın daha kaliteli olduğuna karar verememesi bir yana bir de kedisi için nasıl bir mama tercih edeceği hakkında fikrinin olmaması da ayrı bir caba olarak görülüyor. Aslında basit bir konu olduğunu söylemek gerekiyor. Kedinizin yaşına, kilosuna, cinsine, cinsiyet ve kısırlık durumuna göre 4 ana maddeye dikkat ederek mama seçimi yapılırsa, isabetli sonuçlara varmak çok daha kolay olacaktır.

İlgini Çekebilir:  Tüy Yumağı Sorunu Yaşayan Kediler İçin 10 Tavsiye

1- Kedinin Yaşı

kedi maması nasıl seçilir

Kediniz için mama seçimi yaparken kesinlikle dikkat etmeniz gereken ilk kural, kedinizin yaşıdır. Yavru kedi mamaları üzerinde “junior” yetişkin kedi mamaları üzerinde ise “adult” ibaresi bulunmaktadır. Bu mamalar elbette birbirinden farklıdır. Protein, besin değeri, mineral bakımından iki mama arasında fark vardır. Dolayısı ile yetişkin bir kedi sahibi iseniz yavru kedi maması vermeniz ya da aksine hareket etmeniz kediniz için etik olmayacaktır.

Yavru kedilerin beslenmesi hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

2- Kedinin Kilosu

Bazı kediler, fazla kilolu ve hareketsizdirler. Bu durum, bazen sağlıktan bazen de kedinin cinsinden kaynaklanabilmektedir. Böyle bir kediniz varsa kesinlikle mamasına dikkat etmeniz gerekiyor. Özel olarak üretilen kedi mamaları arasından; protein, yağ ve lif oranları düşük mamaları tercih etmeniz gerekiyor.

3- Kedinin Cinsiyeti Ve Kısırlık Durumu

Kediler, kısırlaştırılmadan önce ve sonrasında beslenme alışkanlıkları değişmesi gereken hayvanlardır. Kısırlaşan kediler, daha obur olabilmektedirler. Bu nedenle kedi maması seçerken bu önemli noktaya dikkat etmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Özel kedi maması üretimi yapan markaları tercih ederek kısırlaştırılmış kedi maması kullanmanız, kedinizin daha sağlıklı kalmasını sağlayacaktır.

Kısırlaştırılmış kedi mamaları için buraya tıklayabilirsiniz.

4- Kedinin Cinsi

Kedi maması, kedilerin ırkı, cinsi ve türüne göre üretilebilmektedir. Bazı kediler, diğer kedilere göre daha fazla tüye sahip olabilirler ve kediler, kendi temizliklerini yaparken tüylerini yutabilirler. Bu durum kedilerin sindirim sistemlerine zarar verebilmektedir.

Bu nedenle kedinin cinsine göre mama seçimi yapmanız önemlidir. Pet shop mağazalarında veya internet sitelerinden kedi maması siparişi verirken, kedinizin cinsini göz önünde bulundurarak sipariş vermenizi öneriyoruz.

Masum dost kedilerinizle daha güzel vakit geçirmek ve onlarla daha fazla eğlenmek için kedi maması seçiminde dikkat etmeniz gereken önemli noktalar hakkında bilgi vermeye çalıştık. Seçim yapmadan önce bir veterinerden yardım almanız da yine kedinizin daha sağlıklı beslenmesine yardımcı olacaktır.

İlgini Çekebilir:  Köpekler Neden Ulur? Nasıl Çözülür?

Ayrıca en uygun kedi mamalarına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu