Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Kedilerde görülen kanser türleri nelerdir?

Ana Sayfa » Sağlık » Kedilerde görülen kanser türleri nelerdir?
Kedilerde görülen kanser türleri nelerdir?

Evcil hayvanlar arasında en sevilen ve en çok tercih edilen kediler, hassas yapılarından dolayı dikkat edilmesi gereken varlıklardır. Kedilerde kanser, sık görülebilen bir hastalıktır fakat erken teşhis ve müdahale hastalığın ölüme yol açmasını engelleyebilir.

Kanser, organizmadaki hücrelerin anormal bir şekilde ve kontrolsüz olarak meydana gelen tümörlerden dolayı oluşan bir hastalık türüdür. Aslında “kanser” kelimesi, tek başında incelenebilecek veya tek bir hastalık adına verilebilecek genel bir tabir değildir. Kanser çeşitleri bir hayli fazla olup insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da görülebilir. Kedilerde kanser görülebilen kötü huylu tümör olup tamamen bağışıklık sistemine bağlı ve genetik bir hastalıktır.

Kedilerde görülen kanser türleri nelerdir?

Kanser, insanlarda olduğu gibi kedilerde de farklı türden kendini gösterebilir. Deri, burun, göz, tüm uzuvlar, akciğer, karaciğer, doku, bağırsak, lenf kanseri, parmak ve viral kökenli kanserler olmak üzere çok sayıda kanser türü kedilerde görülebilmektedir. Başında da dediğim gibi genellikle genetik olan kanser türleri, bağışıklık sisteminin doğru çalışmamasından dolayı da meydana gelebilmektedir. Kedilerde görülen kanser türleri bazen insanlarda görülen kanser çeşitleriyle aynılık gösterebilirler.

Kedilerde görülen kanser türleri nelerdir?

Kedilerde kanser belirtisi:

Kanser, kısa sürede kendini gösterebilen ölümcül bir hastalık olmakla birlikte yavaş yavaş vücudu etkisi altına da alabilir. İştahsızlık, kusma, depresyon, inkordinasyon bozukluğu gibi şüphe ettiğiniz her durum karşısında yapmanız gereken en önemli şey veteriner uzmana tedavi ettirmek ve varsa belirtileri uzmanın verdiği yönergelere uyarak kedinizin yeniden sağlığına kavuşmasını sağlamak olacaktır.

Kedilerde görülen kanser türleri nelerdir?

Kanser, sinsi bir hastalıktır. İnsanlarda olduğu gibi kedilerde de kanser teşhisi kan tahlili ile her zaman ortaya konulmaz. Bazen tüm vücudunu sarmasına rağmen kendinin kan değerleri gayet normal görülebilir. Hatta iştahı normal olabilir, oyun oynama saatlerinde veya oyun oynarken herhangi bir belirti bile görünmeyebilir. Bu durumda kedi sahiplerinin mutlaka yapmaları gereken şey periyodik olarak uzman veterinere göstermeleridir. Bununla birlikte 10 yaşını geçirmiş pediatrik kedilere yılda bir kez uzman veterinere muayene ettirmek gerekmektedir.

Kedilerde görülen kanser türleri nelerdir?

Kedilerde sık görülen kanserlerden biri viral kökenli kanserlerdir. Bu kanser türüne karşı kedinizi korumak için yıllık yapılması gereken aşıları yapmayı ihmal etmemeniz gerekiyor. Kedilerde kanser olma durumu bağışıklık sistemi ile alakalı olduğu için sahiplerinin en önem vermeleri gereken konuların başında beslenme konusu gelmektedir. Kedi maması alırken içeriğine dikkat etmek, düzenli beslenmelerini sağlamak ve bununla birlikte bağışıklık sistemine destek olan FIV aşısını yaptırmaları önerilmektedir.

Kedilerde görülen kanser türleri nelerdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Köpeklerde Öksürük

Köpeklerde Öksürük 27 Ekim 2017

Kedilerde öksürük

Kedilerde öksürük 26 Ekim 2017

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Köpek ve kedi bakım ürünleri Köpekler ne yemeli? Kedi Kumu Türleri ‘En çılgın’ 10 evcil hayvan Kediler ne yer? Ragdoll Kedi Cinsi Özellikleri ve Bakımı

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz.

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır