Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Kedimin Ağız Kokusu Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Ana Sayfa » Kedi » Kedimin Ağız Kokusu Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?
Kedimin Ağız Kokusu Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Kediler ağız kokusunun sebepleri çok farklı olabilir. Kedilerin ağız kokusu her zaman için biraz vardır ve bu durum oldukça olağandır. Ancak kedinizin ağız kokusu çok keskin ve yoğun bir şekildeyse bunun altında yatan bir takım medikal sorunlar bulunabilir. Böyle durumlarda önceden tedbir alarak sorunun önüne geçilmesi gerekmektedir.

Kedilerde Ağız Kokusu Neden Olur?

Genellikle kedilerde oluşan ağız kokularının sebebi ağzında biriken ve koku yapan bakterilerdir. İlk bakışta bu sorun diş veya diş eti sorunu belirtisi olabilir. Bazı kedilerin dişlerinde tartar ve plak problemleri olduğu için koku yapıyor olabilir. Bunun yanında dermatolojik sorunlar ve beslenmesi de ağız kokusuyla ilgili bir durumdur.

İnatçı ve yoğun bir ağız kokusu ise ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Bu hastalıklar arasında ağız anormaliteleri, solunumsal sistem sorunları, sindirim sistemi gibi hastalıklar ve böbrek veya karaciğer problemi olabilir. Her ne olursa olsun ağız kokusu dikkat edilmesi gereken bir konudur ve hızlı bir şekilde tedbiri alınmalıdır.

Kedimin Ağız Kokusunun Kaynağını Nasıl Anlarım?

kedilerde diş bakımı

Bu konu için en doğru adım veterinere gitmek olacaktır. Veteriner tarafından yapılan fiziksel bir muayene sonrasında sorunun temel nedeni belli olacaktır. Ancak her zaman için tek bir seferde sorunun kaynağı bulunmayabilir. Dolayısıyla bir kaç aşamadan oluşan testlere tabi tutulabilir. Veterineriniz muayene sırasında beslenmesi, oral hijyeni, egzersiz alışkanlıkları ve genel davranışları hakkında sorular sorabilir.

Kedilerde Ağız Kokusu İçin Ne Zaman Veterinere Gitmeliyim?

kedilerde diş bakımı

Bu konu için aşağıdaki belirtilerden bazıları kedinizde görülüyorsa veterinere gitmeniz gerekmektedir.

Eğer kedinizin dişlerinde kahverengi tartar, salya artışı, çiğneme ve yutma zorluğu, kırmızı ve iltihaplı diş etleri gibi sorunları görüyorsanız, diş ve diş eti sorunları yaşıyor olabilir.

Kedinizin ağız kokusu normale göre daha şekerli kokuyorsa, diyabetin işareti olabilir. Böyle bir koku gördüğünüz zaman çok su içiyor ve daha sık tuvalete gidiyorsa diyabet görülebilir.

Bununla beraber kedinizin ağız kokusu, idrar kokusuna benziyorsa böbrek sorunları yaşıyor olabilir. Eğer kedinizde pis ve ağır bir ağız kokusu eşliğinde kusma, iştahsızlık, sarı kornealar gibi sorunlar gözlemliyorsanız karaciğer problemi yaşıyor olabilir. Son olarak kediniz sürekli ağzına patisini götürüyorsa sıradan bir davranış değildir ve veterinere gidilmelidir.

Kedilerde Ağız Kokusu Nasıl Tedavi Edilir?

kedilerde diş bakımı

Kedinizdeki ağız kokusunun sebebi tartar ve diş problemleriyse yapılacak olan profesyonel bir diş temizliği sonrasında bu sorunu aşabilirsiniz. Ancak kedinizin ağız kokusunun sebebi sindirimsel sorunlardan kaynaklanıyorsa veterinerinizin söylediklerini yerine getirmeniz gerekmektedir. Böyle bir durumda kulaktan dolma bilgilere ve internet üzerinden gördüğünüz bilgileri denememenizi tavsiye ederiz.

Kedilerde Ağız Kokusu Nasıl Önlenir?

erkek kedilerde kısırlaştırma

Bu sorunun önüne geçmek için düzenli olarak veterinere gitmelisiniz. Bu veteriner muayeneleri sırasında kedinizin dişlerinin muayene edilmesine önem gösterin. Bununla beraber kedinizin dişlerini periyodik (mümkünse her gün) fırçalayın. Dişlerini fırçalarken kediler için özel üretilen diş fırçaları ve macunları kullanmaya özen gösterin. Son olarak veterinerinizden kedinizin diş sağlığını önemseyen bir beslenme programı talep edin ve buna uymaya çalışın.

Kediler için en uygun ağız bakım ürünlerine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

Kedimin Ağız Kokusu Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz. - zooplus türkiye

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır