Köpek

Köpeklerde eşya çiğneme nasıl durdurulur?

Köpek sahiplerinin en çok sıkıntı yaşadıkları konulardan biri de köpeklerin çiğneme problemidir. Aslında köpekler, doğal hayatları ile kabul edildiklerinde sorun oluşturabilecek bir durum kalmıyor ortada lakin değerli eşyaların çiğnememesi elbette köpek sahipleri için sıkıntıların meydana gelmesine neden olur.

Köpeklerde Çiğneme – Kemirme Sorunu

Köpeklerin evdeki eşyaları çiğnemelerinin nedenleri de farklıdır, bazen yalnızlık bazen de stresten bunu yaparlar, genel olarak sebepleri ise şunlardır;

köpeklerde çiğneme kemirme

  • Yalnız kalma ve sıkıntı
  • Ayrılık korkusu, endişe ve sahiplerinden uzak kalma sorunu
  • Yavru köpeklerde dişlerin kaşınması
  • Fobi veya bir tür korku
  • Bazen de sezgisel olarak da bunu yapabilirler.

Köpeklerin evdeki eşyaları çiğneme sebepleri temel olarak yukarıda saydıklarımızdır. Peki, bu problemi aşmak ve artık bu alışkanlıklarını terk etmeleri için neler yapılabilir? Sizin için araştırdığım bu konu üzerinde yaptığım değerlendirmeleri inceleyerek siz de köpeğinizle yaşadığınız bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Köpeklerde Eşya Çiğneme – Kemirme Nasıl Durdurulur?

Köpeğinizin çiğneme alışkanlığı marka veya kaliteli bir üründen kaynaklı değildir, onlar için çiğnenebilecek her şey makuldür. Bu yüzden köpeğinizdeki bu davranışı ortadan tamamen kaldıramıyorsanız, en azından sıradan eşyaları çiğnemelerine müsaade edebilirsiniz. Tabi ki kesin tedavi yöntemleri için uygulanabilecek bazı şeylerin olduğunu söyleyelim.

köpeklerde çiğneme kemirme

  • Köpekler bazı şeyleri bazı şeylerden daha fazla severler, mesela bir ayakkabı olabilir. Bu durumda yapmanız gereken ayakkabıya elma sirkesi sürebilirsiniz. Tabi bazı şeylere alıştırmak için de köpeğinizin seveceği tatlandırıcıları deneyebilirsiniz.
  • Köpekler, sahiplerinin komutlarını ses tonuna göre uygularlar, eğer köpeğinizi bir şeyler çiğnerken görürseniz kesin bir komutla yapmaması konusunda uyarın, köpeğiniz bunun yanlış bir davranış olduğunu anlayacak ve muhtemelen zamanla bu huyunu terk edecektir.
  • Köpeklerde eğitim çok önemlidir, “itaat eğitimi” ise kendi başına önemli bir konudur, bu nedenle köpeğinize itaat eğitimi vermeyi de ihmal etmemeniz gerekiyor.
  • Eğitim verirken ve komutları öğretirken en önemli şeylerden biri de “bırak” komutunu öğretmektir.
İlgini Çekebilir:  Köpeğinizin Konforu İçin Özel Üretilen Köpek Yatağı Modelleri

Köpeğinizle daha iyi bir diyalog kurmak ve yapmasını istemediğiniz şeylerden vazgeçirmek için yukarıda saydığım yöntemleri kullanarak bunu başarabilirsiniz, tabi aşırı bir alışkanlığı varsa veteriner uzmana göstermenizde fayda vardır.

Sonuç

köpeklerde çiğneme kemirme

Köpekler genel olarak kemirme içgüdüsüne sahiptir ve bu durum oldukça olağandır. Yani, dünya üzerindeki köpeklerin büyük bir çoğunluğu bir şeyleri kemirip çiğnemek ister.

Bu durumun önüne geçmek için ilk olarak problemin nedenini çözmeniz gerekmektedir. Köpeğinizin sorununu algılandıktan sonra onun için uygun çiğneme oyuncakları tercih etmelisiniz. Burada önemli olan, köpeğin kemirmesini istemediğiniz objelerde, kemirmesi için aldığınız oyuncaklara yönlendirmenizdir.

Bununla beraber köpeğiniz yalnız kaldığında etrafında kumanda, terlik gibi kemirmek istediği eşyaları ortadan kaldırın. Aynı zamanda köpeğin fiziksel ve zihinsel egzersizlerini karşıladığınızdan emin olun.

köpeklerde çiğneme kemirme

Unutmayın ki, köpeklerin sahipleriyle olan bağları çok kuvvetlidir. Bu yüzden köpekler, sahiplerini üzmek istemez, ancak içgüdüsel olarak bu davranışı sergilerler ve bunun kötü bir şey olduğunu düşünmezler. Bunun için köpeğinize cezalar vermek ve şiddet uygulamak aranızdaki bağı zayıflatır ve köpeğinizin sizden korkmasına yol açar. Bununla beraber beraber yaşadığınız köpeğiniz muhtemelen bütün hayatı boyunca mutsuz olacaktır.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu