Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Yavru kedi alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Ana Sayfa » Kedi » Yavru kedi alırken nelere dikkat etmeliyiz?
Yavru kedi alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Sevecen ve sempatik tavırlarıyla sahiplerinin ilgisini üzerlerine çekmeyi başaran kediler, evcil hayvanlar arasında en çok tercih edilen varlıklardır. Peki, yavru kedi alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Kediler, ilgi isteyen ve sorumluluk gerektiren hayvanlardır, psikolojik bunalım geçirebilen, yalnızlığa çok fazla tahammül edemeyen hayvanlar, sahiplerinden ilgi görmeyi çok fazlasıyla isterler. Dolayısıyla yavru kedi almadan önce tüm bu sorumlulukları yerine getirip getiremeyeceğiniz konusunda kendinizi sınamanız gerekiyor.

Her kedi aynı hareketliliğe sahip değildir, genel olarak günün ortalama 18 saatini uykuyla geçiren kediler, zaman zaman cins ve karakter yapılarından dolayı daha fazla hareketli veya daha az hareketli olabilirler. Bu durum daha çok ırklarını ilgilendirdiği için öncelik olarak nasıl bir kedi sahiplenmek istediğiniz konusunda karar vermeniz gerekiyor; çok hareketli bir kedi mi yoksa uysal bir kedi mi?

Yavru Kedi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kedilere karşı alerjisi olanların yavru kedi alırken çok dikkat etmeleri gerekiyor. Bazı kediler uzun tüylü oldukları gibi çok fazlasıyla tüy dökebilirler aynı zamanda, alerjisi olan kişilerin bu tip kedilerden uzak durmaları gerekiyor. Bir de çocuklu ailede kedi beslemeyi düşünüyorsanız yine bu konuda çocuklarınızın kedilere karşı alerjilerinin olup olmadığını da çözüme kavuşturmanız gerekmektedir. Kısacası yavru kedi alırken dikkat edilmesi gereken en temel koşul, kedi alacak kişinin kendi durumudur.

Sağlık sorunlarının yanı sıra, bilinçli bir kedi sahibi olmanız da oldukça önemlidir. Kedinizin bakımının yapılması, egzersizlerinin karşılanması ve beslenmesinin aksatılmaması gerekir. Bu yüzden sorumluklarınızın farkına varmanız gerekir.

Yavru Kedi Bakımı

Yavru kedilerin bakımı zor değildir, ancak bağışıklık sistemleri güçsüz olduğu için dikkat edilmelidir. Olası bir hastalık kedinizin sağlığını ciddi derecede etkileyebilir. Bu yüzden kedinin bulunduğu ortamın temiz olması önemlidir. Bunun yanı sıra tüylerinin düzenli olarak taranması gerekir. Aksi halde tüyleri dökülebilir, birbirine karışabilir veya matlaşarak kalitesini yitirebilir. Aynı zamanda kedilerin küçük yaştan itibaren tüylerinin taranması alışması için önemlidir.

Kedi bakımı hakkında bilinmesi gerekenler isimli yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yavru Kedilerde Egzersiz

Yavru kedilerin yoğun bir egzersiz ihtiyacı bulunmaz. Günlerinin büyük bir bölümünü uyuyarak geçiren yavru kediler biraz büyüdükten sonra beraber oyunlar oynayarak egzersiz ihtiyacının büyük bir ihtimalini karşılamış olursunuz. Bunun yanı sıra vakit geçirmesi için çeşitli oyuncaklar satın alabilirsiniz. Kedi oyuncakları isimli yazımızda kediler için uygun olan oyuncakları bulabilirsiniz.

Ayrıca kedilerin keyifle zaman geçirebileceği kedi oyuncakları satın almak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Yavru Kedilerde Beslenme

Yavru kedilerde beslenme en fazla önem verilmesi gereken durumdur. Yavru kedilerin beslenme ihtiyacı yetişkin kedilerden farklıdır. Anne sütünden ayrılmış olan bir kedinin yoğun proteine ihtiyacı vardır. Bu yüzden seçilen mamanın protein bakımından zengin olması gerekmektedir.

Yavru kediler için en uygun mamalara buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

Sokak Kedisi Sahiplenmek

Kedi ırklarını incelediğinizde “sokak kedisi” diye bir ırkın olmadığını göreceksiniz. Sadece sokakta yetiştikleri için bu isim yakıştırılmaktadır. Aslında çoğu kedinin kendine göre bir ırkı vardır. Amerikan kedisi, Ankara kedisi, Van kedisi veya adını bilmediğimiz birçok kedi ırkı. Bunların her birinin de yine kendine göre bir karakter yapısı vardır ve eve almada herhangi bir sakınca yoktur. Sadece burada dikkat edilmesi gereken detay, yukarıda da söylediğimiz durumlar ve bunların haricinde yavruluk dönemini aşıp aşmadığıdır. Annesi olan bir kedi eğer çok küçük ve anne sütüne ihtiyacı varsa sokakta kalması kedi sağlığı açısından daha yararlı olacaktır fakat sahipsiz kalmış bir kediyi eve almak ve süt ihtiyacını kişinin kendi başına gidermesi kedinin sağlığı için en iyisi olacaktır…

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

Yavru kedi alırken nelere dikkat etmeliyiz? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz. - zooplus türkiye

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır