Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Bengal kedisi hakkında bilinmesi gerekenler

Ana Sayfa » Kedi » Bengal kedisi hakkında bilinmesi gerekenler
Bengal kedisi hakkında bilinmesi gerekenler

Kedi dünyasının kendinden söz ettiren ve kendine has karekteristik özellikleri ile ön plana çıkan Bengal Kedisi, kedi ailesi içinde en vahşi ve atılgan kedi olarak bilinmektedir.

Ormana ait vahşi bir kedi gibi ön plana çıkan Bengal Kedisi, adını Asya Leopar kedisinin “Felis Bengalensis”ten alır. Aslında bir evcil kedi olmasına rağmen atılgan yönleriyle ön plana çıkmasından dolayı biraz daha “vahşi kediler” sınıfında değerlendirilmektedir.

Bengal Kedisi

1950-60 yılları arasından mağarada evcilleştirilen kediler, yarı evcil kedilerdi. Ancak evcil “Shorthair” ile çiftleştikten sonra günümüze artık tam evcil kedi olarak gelmiştir. Kaliforniyalı Jean Mill, bir Asya Leoparı satın aldıktan sonra yalnız kalmaması için siyah bir kedi daha satın almıştır. Aslında Mill’in kedilerde yeni bir cins üretmek gibi bir amacı yoktu fakat ilerleyen zamanlarda sürpriz bir çiftleşme ile kediler birleşmiş ve ortaya daha farklı olarak Bengal kedisi türü çıkmıştır.

Bengal Kedisi

Günümüzde vahşi atalarından en az dört kuşak daha ileride olan Bengal kedileri için vahşi kedi yakıştırması yapmak doğru değildir. Bu kediler, özellikleri bakımından oldukça evcilleşmiş ve sosyallik bakımından diğer vahşi kedilere nazaran çok daha evcil varlıkları haline gelmişlerdir.

Bengal Kedisi

Aktif ve son derece zeki olan Bengal kedisi, arkadaş canlısı olma özelliği ile ön plana çıkar. Çocuklarla anlaşabilen bir yapıya sahip olduklarından evde beslenmeye yatkın kediler olduklarını söylenebilir. Arkadaş canlısı olan bu kediler, pençeleriyle dikkat çekicidir. Tıpkı insan eli gibi pençelere sahip olan Bengal kedisi, sahibini şaşırtacak hareketlere sahiptir. Oyun oynamayı seven kediler, eğitim için de ayrıca “biçilmiş kaftan” demek yerinde olacaktır.

Bengal kedisinin sağlığı

Kediler, saf kan olsunlar veya olmasınlar kesinlikle bazı hastalıklara karşı zayıftırlar. Bengal kedisi de bazı hastalıklar karşısında daha az dirence sahip varlıktır.

1 yaşından itibaren sinir sistemi bozukluğu görülebilen Bengal kedisinin bu hastalığı, çoğu zaman bir veteriner müdahalesi olmadan kendiliğinden geçer.

Bengal Kedisi

Bengal kedilerinde görülebilen bir diğer hastalık ile düz-göğüs yavru sendromudur. Çok erken dönemlerde görülebilmesine rağmen belli bir dönemden sonra bu hastalıktan iz kalmamaktadır.

Bengal Kedisi

Bengal kedisi bakımı

Her kedide olduğu gibi Bengal kedisinde de bakım oldukça önemli konuların başında gelir. Tüy bakımı, aşılar ve beslenmesi konusunda dikkatli davranılması gereken kediler, sosyallikleri sayesinde bakım yapılırken huysuzluk yapmazlar. Kedi maması satın alırken kedinizin cinsini belirtmenizde fayda vardır.

Bengal kedisi hakkında bilinmesi gerekenler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Yavru kediler neden ısırır? Köpekler neden havlar? Köpekler Neden Ulur? Nasıl Çözülür? Köpeklerde Kulak Temizliği Nasıl Yapılır? Köpeklerde beslenme ve mama seçimi nasıl olmalıdır? Köpeklerde sağlık

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz.

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır