Kedi

Kedilerin Tüy Dökmemesi İçin Ne Yapılmalıdır?

Kedilerde tüy dökülmesi hem kedi sahipleri için hem de kediler için sorundur. Özellikle kediniz aşırı tüy döküyorsa bu durum can sıkıcı olabilir. Evinizdeki mobilyalarda, kıyafetlerinizde ve hemen hemen her yerde kedi tüyü ile karşılaşabilirsiniz.

Kedilerde tüy dökme durumu daha çok uzun tüylü kedilerde görülmektedir ancak kısa tüylü kedilerin de bazı dönemlerde tüyleri yoğun bir şekilde dökülebilir. Kedinizin türü ne olursa olsun tüy sorununun önüne geçmek için bir kaç çözüm bulunmaktadır. Kedinizin sağlığını riske atmamak ve evinizin temiz olması için bu önerileri dikkate almanızı tavsiye ederiz.

Kedilerin Tüy Dökmemesi İçin Yapılması Gerekenler

kedilerin tüy dökmemesi için yapılması gerekenler

İlk olarak kedinizin beslenmesi özen göstermeniz gerekmektedir. Eğer kedinizi kaliteli bir mama ile beslerseniz tüylerinin daha sağlıklı olacağını fark edeceksiniz. Besin değeri olarak en uygun düzeyde mineral, vitamin ve kedinizin ihtiyaç duyduğu besinleri karşılamanız gerekmektedir. Bunu yanında kedinizin yumuşak bir cilde ve sağlıklı tüylere sahip olması için Omega 3 ve Omega 6 içeren mamaları kullanmayı tercih etmelisiniz. Unutmayın ki kedinizin tüylerinin kalitesi besinleriyle doğru orantılıdır. Mama seçimi yapmak için Kedi Maması Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

En uygun kedi mamaları için buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kedilerin Tüylerini Tarayın

kedilerin tüy dökmemesi için yapılması gerekenler

Bir diğer önemli unsur ise kedinizin tüylerinin düzenli olarak taranmasıdır. Her kedinin taranma gereksinimi vardır. Özellikle uzun tüylü kedilerde bu durum daha fazladır. Kedilerinizi tararken kedi tarakları veya kedi tarama eldivenleri kullanabilirsiniz. İlk taramalarda çok fazla tüy dökülmesiyle karşılaşabilirsiniz ancak düzenli bir tarama programından sonra kediniz hem ölü deriden hem de kalitesiz tüylerden kurtulacaktır. Bunun yanında taranma hissi kedinizin hoşuna gidecektir.

İlgini Çekebilir:  Kediler Neden Kusar? Kedi Kusmasının 10 Nedeni !

Kedinize Banyo Yaptırın

kedilerin tüy dökmemesi için yapılması gerekenler

Kedilerinizin sağlıklı bir tüy yapısına sahip olması için bir diğer unsur ise banyo yaptırmaktadır. Kedinizi 4-6 ayda bir kere banyo yaptırmanız hem tüy kalitesini arttıracaktır hemde kötü kokuların önüne geçecektir. 

Kediler Nasıl Yıkanmalı? Dikkat Edilmesi Gerekenler isimli makalemizden yardım alabilirsiniz.

Eşyalarınızı Koruyun

Alacağınız bir diğer önlem ise koltuklarınızın, kanepelerinizin, sandalyelerinizin vs. üzerine örtü örtmek olacaktır. Ayrıca kedilerinizi kucağınızda sevdikten sonra tüy dökmüş olabilir. Bu tüyleri, tüy toplama rulosuyla toplayabilirsiniz.

Kedinize Özel Alan Yaratın

kedilerin tüy dökmemesi için yapılması gerekenler

Bir diğer önlem ise kedilerinize özel alan yaratmak olacaktır. Eğer kedinize özel bir yatak veya kedi evi gibi bir ortam yaratırsanız ve bu ortama alışmalarını sağlarsanız koltuklar yerine kendi yatağında yatacaktır. Ayrıca salona veya mutfağa tüy bırakması hoşunuza gitmiyorsa buralara girmesini yasaklayabilirsiniz.

Kedi Tıraşı

Son olarak kedinizi 6-12 ay periyotunda tıraş ettirin. Böylece hem daha sağlıklı tüylere sahip olacaktır hem de cildi rahatlayacaktır. Aynı zamanda tüy dökme oranı da azalacaktır. Bu iş için muhakkak profesyonel kişilerden destek alın.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Kedim barnie Mevsim geçişlerinde oldukça sık tüy döküyor, bunun sebebi mevsime göre tüy yapısını yenilemek. Bu duruma yardımcı olmak için hemen her gün tarayarak be 3 ayda bir traş ettirerek bu dönemin geçişini hızlandırıyorum 😌

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu