Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Minik dostlarımızı doğru mu anlıyoruz?

Ana Sayfa » Genel » Minik dostlarımızı doğru mu anlıyoruz?
Minik dostlarımızı doğru mu anlıyoruz?

Evcil hayvan sahipleri, belli bir zamandan sonra sahip oldukları hayvanların hareketlerinden, mimiklerinden ve yüz ifadelerinden o anki duygularını anlayabiliyorlar. Ancak bazen de yanlış anlıyorlar.

Kedi, köpek veya diğer evcil hayvanların bazı hareketleri, bizim anladığımızın aksine farklı nedenlerden dolayı olabilmektedir. Köpeğin gözümüzün içine bakması, kedimizin sürekli kendini yalaması gibi durumları biz sıradan görsek de aslında bunlar, sıradan olmayabilirler. Şimdi isterseniz yanlış anladığımız hareketlerden birkaçına değinelim.

Kedi köpek

Köpeğimin gözlerinin içine bakarak sevgimi anlatabilir miyim?

İnsanlar, göz göze geldiklerinde genel olarak algıladıkları şey “tehdit” edilme duygusudur. Aynı şey, köpeğiniz için de geçerlidir. Evcil köpekler, sahiplerinin gözlerinin içine bakmazlar. Kendilerine de aynı muamelede bulunmasından hoşlanmazlar. Çünkü bu, onlar için bir tehdit alarmıdır ve saldırganlaşabilirler.

Köpek

Kedim çok temiz, devamlı yalanıp temizliyor kendini

Kedinizi kucağınıza alıp sevdikten sonra kediniz kendini yalamaya başlar. Bilmeyen kedi sahipleri, bu durumun kedinin kendini temizlemeyi sevmesinden dolayı yaptığını zannederler. Oysa kediler, kokularını başka yerlerde bırakmayı sevseler de sahipleri bile olsa tüylerine sinen kokudan kurtulmak isterler. Bu durumda başvurdukları şey, kendilerini yalamaktır.

Kedi yalaması

Minik dostumun uykusu geldi, nasıl da esniyor?

Köpekler de insanlar gibi uykuları geldiğinde esnerler. Ancak bu sık görülebilen bir durum değil. Daha çok gergin oldukları durumlarda rahatlamak için esnerler. Böyle bir durumu, her zaman için “uykusu gelmiş” olarak algılamamanızda fayda vardır.

Köpek esnemesi

Kedim çok sevimli, mırıl mırıl minnoşum benim!

Kediler, sevinçli oldukları durumlarda mırıldanıp dururlar. Huzur veren bu ses, kedi kucağınızdayken daha fazla olur. ancak bu duruma da dikkat etmeniz gerekiyor. Baskı altında olan, hasta olan veya ağrısı olan bir kedi de mırıldar. Acısını dindirmek veya stresten kurtulmak için mırıldayan kediler, bu hareketleriyle kaslarını gevşetip, streslerinden arınırlar.

Kedi mırıldaması

Kedim uzun uzun miyavlıyor, sinir olmamak elde değil

Kediler, nazlanarak istediklerini elde etmeyi seven hayvanlardır. Ancak bilmeyen sahipleri, bunu farklı algılayıp sinirlenebilirler. Sinirlenmeyin! Kedinizin sağlık problemi yoksa uzun uzun miyavlaması bir şey istediğini ifade eder. Bu durumu kullanarak kedinin istediği şeyi, miyavlamayı kestiğinde verin, bu şekilde yaptığınızda kediniz de sizin ne istediğinizi daha iyi anlayacaktır.

Kedi miyavlaması

Köpeğim beni çok yalıyor, çok sevimli ya…

Yavru köpekler, annelerini yaladıklarında acıktıklarını ifade ederler. Yetişkin köpekler ise sahiplerini yalayarak onlara itaat ettiklerini ifade ederler. Bu durumu da bir fırsata çevirerek eğitilmesi konusunda kullanabilirsiniz.

Köpek yalaması

Evcil hayvan besleyenlerin bilmesi gereken birçok hareketten bazılarını sizlere sunduk. Bu tip pratik bilgilere sahip olduğunuzda, minik dostlarınızın dilinden daha iyi anlar, ne istediklerini ve ne yapmanız gerektiği konusunda daha sağlıklı davranırsınız.

Minik dostlarımızı doğru mu anlıyoruz? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Tibet Mastifi Köpekler banyoyu sever mi? Ofiste Evcil Hayvan Beslemek Köpeklerde vücut dili Evde yılan bakılabilir mi? Kedilerde şeker hastalığı belirtileri

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz.

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır