GenelKöpek

Köpekler Neden Kuyruk Sallar?

Köpeklerde kuyruk sallamanın en genel anlamı mutlu olmasıdır. Genel olarak kuyruk sallamak bunun en geniş açıklamasıdır. Köpekler kuyruk sallarken bazen sakarlıklar yapabilir. Örneğin etrafta bulunan eşyaları yere devirebilir. Ancak kuyruk köpekler için olukça önemli bir iletişim aracıdır. Sahibine karşı iletişim kurmak için kuyruklarıyla farklı tepkiler verebilirler. Köpeğinizin neden kuyruğunu salladığını ve ne anlatmak istediğini öğrenmek için makalemizi okuyabilirsiniz.

 

Köpekler Neden Kuyruk Sallar?

Köpekler kuyruklarını oldukça farklı işlevler için kullanmaktadır. Örneğin yüzerken manevra yapmalarını veya koşarken denge sağlamalarını sağlar. Fiziksel aktivitelerindeki avantajının yanı sıra insanlarla ve özellikle sahipleriyle iletişim kurmak için de kuyruklarını kullanırlar. Kuyruğunun o anki durumuyla beraber yüz ifadeleri ve vücut duruşu dikkate alındığında ne istedikleri anlaşılabilir.

Genelde köpekler kuyruklarını salladıklarında, insanlar tarafından mutlu oldukları ve oyun oynamak istedikleri düşünülür. Ancak bu yanlış bir düşüncedir ve bu gibi durumlarda köpek ile insan arasında anlaşmazlıklar yaşanabilir. Bunun sonucunda da istenmeyen sonuçlar görülebilir.

Bazı durumlarda veterinerler de köpeklerin ruh halini anlamak için kuyruklarını referans almaktadır. Ancak bu içinde bulunulan duruma göre farklılık gösterebilir.

Kuyruk sallayan bir köpek görüldüğünde ilk anlaşılması gereken köpeğin iletişime açık olmasıdır. Yani kuyruk sallayan bir köpek iletişime ve etkileşime girmeye hazır demektir. Çevresinde gerçekleşen olayların farkında olan ve zihinsel algıları açık olan bir köpeğin kuyruk sallaması her zaman için olan bitene vereceği tepkiyi ifade etmeyebilir.

Köpekler Kuyruk Hareketleri ve Anlamları

Aslına bakılırsa bir köpeğin kuyruk sallamasına bakarak kesin bir psikolojik yorum yapmak oldukça zordur. Ancak kuyruğun sallanma şekline, yüksekliğine ve köpeğin genel durumuna bakarak tahmin yürütmek mümkün olabilir.

İlgini Çekebilir:  Evde Besleyebileceğiniz Sıra Dışı Hayvanlar

Bunlardan birincisi kuyruğun yüksekliğidir. Yukarıda olan ve sallanan bir kuyruk genel olarak heyecanı temsil etmektedir. Ayrıca kuyruk ne kadar yukarı da olursa köpeğin özgüveni o kadar yüksektir. Eğer kuyruğu düşükse köpeğiniz gergin veya çekingen olabilir. Eğer köpeğinizin kuyruğu çok dik bir hale geldiyse herhangi bir duruma göre aktif olabilir. Böyle bir durumda köpeğinizi kontrol altında tutmanız ve sakinleştirmeniz gerekir. Aksi halde istenmeyen sonuçlar görülebilir.

köpkeler neden kuyruk sallar

Bununla beraber köpeğin kuyruk sertliği de dikkat edilmesi gereken bir unsurdur. Gevşek ve sallanan bir kuyruk yapısı iyiye işaret ederken, sert ve katı bir kuyruk saldırganlığı ve gerginliği ifade ediyor olabilir.

Bir diğer önemli unsur ise köpeğinizin kuyruk sallamasıdır. Hızlı bir şekilde kuyruk sallıyorsa arkadaş canlısı olduğunu göstermeye çalışıyordur ancak yavaş bir şekilde kuyruk sallıyorsa kendisini tehdit altında hissediyor olabilir.

Yukarıdaki yorumlar bazı köpek cinslerinde farklılık gösterebilir. Aynı zamanda bu durumlar kesin olarak yorumlanmamalıdır. Köpeğin o an ki genel durumu ve yüz ifadesi de önemsenmelidir. Dolayısıyla kendi köpeğinizin vücut dilini öğrenmeye çalışmak en doğrusu olacaktır. Köpeklerde vücut dili isimli yazımızı okuyarak bu konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu