Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Köpeklerin Göz Bakımı Nasıl Yapılır? Göz Temizleme Solüsyonun Önemi

Ana Sayfa » Genel » Köpeklerin Göz Bakımı Nasıl Yapılır? Göz Temizleme Solüsyonun Önemi
Köpeklerin Göz Bakımı Nasıl Yapılır? Göz Temizleme Solüsyonun Önemi

Köpeklerde göz bakımı kesinlikle ihmal edilmemesi gereken önemli bir konudur. Köpeklerin göz sağlığını koruması için göz bakımının düzenli olarak yapılması gerekir. Göz bakımı için çeşitli ürünler kullanılabilir. Hatta internette dolaşan pek çok farklı bilgi de bulabilirsiniz. Bu bilgiler, köpeğinizin gözüne zarar verebileceği gibi daha büyük sorunlar doğurabilir. Dolayısıyla kesinlikle doğru ürünlerle ve doğru şekilde yapılması gerekir.

 

Köpeklerde Göz Sorunları

Köpeklerde ortaya çıkan en büyük sorunlardan bir tanesi gözlerin iltihaplanması ve buna bağlı olarak enfeksiyon kapmasıdır. Bu gibi sorunlar sonucunda köpeğin göz sağlığı tehlikeye girebilir ve ilerleyen durumlarda körlüğe yol açabilir. Bu yüzden gözleri düzenli olarak kontrol edilmeli, temizlenmeli ve şüphe duyulan durumlarda veterinere gidilmelidir.

Köpeklerde göz hastalıkları belirtileri arasında en sık görülen durum ise göz akıntısıdır. Aslında göz akıntısı her köpekte görülebilir. Örneğin; göze yabancı madde girmesi, kuru göz, alerji gibi farklı sebepleri olabilir. Enfeksiyon kapmış göz akıntısı ise daha koyu renkli ve yoğun bir şekilde görülür.

Diğer bir yandan göz yaşı tıkanıklığı, göz ülseri, tümor gibi daha büyük sorunlardan kaynaklanıyor olabilir. Ayrıca göz enfeksiyonların net bir şekilde anlaşılması için veteriner kontrolü şarttır.

Köpeklerde Göz Bakımı

Köpeklerde göz sorunu yaşanmaması için düzenli bir şekilde gözleri temizlenmelidir. Özellikle göz çevresinde biriken akıntıların temizlenmesi önemlidir. Köpeğinizin gözünden akan sıvı tüylerinin arasında yer edinir ve göz çevresi bakteri oluşumuna uygun bir alan haline gelir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise göz çevresi temizlenirken gözün içerine temas edilmemesi gerektiğidir.

Köpek Göz Temizliği Nasıl Yapılır?

Köpeklerin göz çevresinde biriken akıntılar köpekler için sakıncalı olduğunu ifade ettik. Bu bölgede kurumuş olan göz akıntıları her ne kadar bez yardımıyla çıkartılmaya çalışılsa da çıkmaz veya köpeğinizin canını yakabilir. Aynı zamanda yer alan bakterileri etkisiz hale getirmez. Bu yüzden göz temizleme solüsyonu kullanılmalıdır.

Göz temizleme solüsyonları en güvenilir yöntemdir. Solüsyonla beraber göz temizleme mendili kullanılması halinde köpeklerin gözleri için yeterli ve ideal bakımı sağlayabilirsiniz. Göz temizliği için şu adımları izleyin.

  • Göz temizleme ve göz temizleme solüsyonu bulundurun.
  • Köpeğinizin sakin, uysal, karnı tok ve biraz yorgun olduğu zamanlarda göz bakımına başlayın.
  • Göz temizleme mendilinin üzerine bir miktar solüsyon damlatın.
  • Mendilin solüsyonlu tarafıyla gözün çevresini oval hareketler ile temizleyin.
  • İnatçı lekeler için biraz bastırarak çıkartmayı deneyebilirsiniz.
  • Temizleme sırasında gözün içerisine temas etmeyin. Solüsyonlar göz için zararsızdır, ancak gözün çizilmesi gibi durumlardan dolayı daha büyük sorunlar oluşabilir.
  • Göz temizliğini 7-10 günde bir düzenli olarak tekrarlayın.

Göz Temizleme Solüsyonu Satın AL

Göz Temizleme Mendili Satın AL

Göz Bakımı İçin Yapılası Gereken Diğer Şeyler

Yukarıda ifade ettiğimiz gibi göz bakımı kesinlikle aksatılmamalıdır ve köpeğin sağlığı için düzenli olarak yapılmalıdır. Ancak köpeğin gözlerinin temizlenmesi yeterli olmayacaktır. En büyük sorunlardan bir tanesi de uzun tüylü köpeklerin, tüylerinin gözün içerisine girerek rahatsız etmesi ve korneasının çizilmesine sebep olmaktadır. Dolayısıyla bu gibi durumlar için, en azından köpeğin göz çevresindeki tüyler kısaltılmalıdır.

Diğer yapılan hata ise, göz temizleme solüsyonu yerine evde yapılan sirkeli, tuzlu su gibi sıvılar kullanılmaktadır. Bu gibi sıvılar her ne kadar sorunsuz gibi görünse de ilerleyen dönemlerde köpeklerin gözlerine zarar verebilir. Aynı zamanda bakterileri tamamen engellemek için yeterli değildir. Dolayısıyla her ne olursa olsun göz temizleme solüsyonu kullanılmalıdır.

Son olarak eğer köpeğiniz gözlerinin temizlenmesine müsaade etmiyorsa kesinlikle zorlamayın ve daha uygun bir zamanı kollayın. Aksi halde köpeğiniz göz temizleme işleminden korkabilir.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

Köpeklerin Göz Bakımı Nasıl Yapılır? Göz Temizleme Solüsyonun Önemi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz. - zooplus türkiye

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır