Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Labrador Cinsi Köpeklerin Özellikleri ve Bakımı

Ana Sayfa » Genel » Labrador Cinsi Köpeklerin Özellikleri ve Bakımı
Labrador Cinsi Köpeklerin Özellikleri ve Bakımı

Türkiye’de “Labrador” gerçekte ise “Labrador Retriever” cinsi olarak tanımlanan köpekler, evcil köpekler arasında en çok tercih edilen cinstir. Eğitime daha duyarlı olmaları ve sevimli olmaları, Labrador cinsi köpeklere ilgiyi daha da arttırıyor.

Labrador Retriever Özellikleri Nelerdir?

labrador retriever köpek özellikleri

Labrador köpekler, eğitilebilirlik sıralamasına göre ilk 10 sırada yer alan ırktır. İyi eğitilmiş bir labrador, verilen komutu hızlı bir şekilde uygulamaya başlar. Normal köpeklere bir komutu yaklaşık olarak 10 defa tekrarladıktan sonra uygulamaya geçmesine rağmen bu ırka sahip köpeklerde, komut 5’e düşmektedir.

Tabi bunun için başında da dediğimiz gibi iyi eğitilmiş olmaları gerekiyor. Köpek maması, bakımı ve diğer bilinmesi gereken detaylar hakkında bilgi sahibi olanlar, labrador ırkı köpek ile daha iyi iletişim kurabilmektedirler.

10-13 yıl dolaylarında ömürleri olan labrador cinsi köpekler, yavruluk döneminde sahiplendiklerinde, çok daha rahat eğitilebilen köpeklerden olabiliyorlar. Yarışmalarda da en çok kullanılan köpek cinsinin bu cins olduğunu belirtmemiz gerekiyor.

Labrador Retriever Irkının Karakteristik Özellikleri Nelerdir?

labrador retriever köpek özellikleri

Labrador köpeklerin özellikleri arasında en bilinen ve tercih edilmesine en çok neden olan özellik, sevimli ve itaatkâr olmalarıdır. Aynı zamanda enerji dolu bir cins olduğundan sürekli hareket halinde olmayı severler.

  • Köpeklerin suda oynama hevesi ise yaşamları boyunca devam eder.
  • Köpeklerin geneli ilgiyi severler. Ancak labrador köpekler, daha fazla nazlı cinslerdendirler.
  • Aileden ayrı kalmak onlar için bunalıma girme sebebidir. Hatta arka bahçeye bile bıraksanız, köpeğiniz bir süre sonra hüzünlenmeye ve ailesini aramaya başlayacaktır.
  • Her köpekte olduğu gibi labrador cinsi köpeklerde de yavruluk dönemi çok önemlidir. Yavru iken sahiplendiğiniz sadık dostunuzun mamasını iyi seçmenizde önem vardır.
  • Yavru köpek maması tercihi yaparken, bir danışmana başvurmanız, köpeğinizin daha sağlıklı büyümesini sağlamakla birlikte, eğitiminin de daha kolay olmasını sağlayacaktır.

 

Sadık dost labradorların, yalnız bırakılmaması gerektiğini belirttik. Çünkü, eşyalara karşı anti patisi olan bir ırktır ve yalnız bırakıldığında kesinlikle eşyalara zarar verir. Labradorun bu yönünü saymazsak, diğer köpek cinslerine göre çok daha sempatik ve sağlıklı hayvanlardır.

labrador retriever köpek özellikleri

Genellikle köpekler konusunda en çok şikâyet edilen konu tüy dökme sorunu olsa da bu ırka sahip köpekler, Golden köpeklere göre daha az tüy dökerler. Labrador ırkı genellikle Golden ırkı ile kıyaslanmaktadır.

Labrador Retriever Irkının Fiziksel Özellikleri

labrador retriever köpek özellikleri

Bu köpekler genel olarak büyük boyutlu köpekler arasında yer almaktadır. Erkeklerinin boyları 56 – 61 cm arasında değişirken, dişilerinin boyları 53  – 58 cm arasında değişmektedir. Çoğu köpek ırkında olduğu gibi bu köpeklerin erkekleri, dişilerine göre daha ağırdır. Erkekleri 27 – 34 kg arasında, dişileri ise 25 – 32 kg arasında görülmektedir.

Tüylerinin yapısı ise özeldir. Kısa tüylü olmasıyla beraber çift katlı, düz ve su geçirmeyen bir yapıya sahiptir. Bu yüzden de suyla arası iyidir. Tüylerinin rengi sarı, siyah ve koyu kahverengi tonlarında olmaktadır. Ayrıca çok sevimli bir duruşu vardır.

Labrador Retriever Irkının Çocuklarla, Yabancılarla ve Diğer Hayvanlarla Arası Nasıldır?

labrador retriever köpek özellikleri

Labrador ırkının genel olarak sevecen ve cana yakın bir köpek olduğunu belirttik. Tüm bunların yanında duygusal bir yapıya sahip olmasıyla genel olarak herkesle iletişimi iyidir. Çocuklara karşı oldukça hoşgörülü ve sabırlı davranır. Aynı zamanda onlarla oyun oynamaktan çok keyif alır.

Yabancılara karşı da aynı şekilde sevecen bir tavır takınır. Onlara karşı agresif tavır sergilemez. Diğer hayvanlarla da oldukça iyi geçinen bir ırktır, ancak av köpeği olduğu için bazı hayvanlara karşı agresif olabilir. Nitekim diğer köpeklerle de arası iyidir, ancak bazen sorun yaşayabilir.

Labrador Retriever Irkının Bakımı Nasıl Yapılır?

labrador retriever köpek özellikleri

Labradoların tüyleri kısmen kısa olduğu için bakımı da kolaydır. Tüylerinin haftada bir veya iki kere fırçalanması yeterli olacaktır. Suyla arası iyi olduğu için gerektiğinde banyo yaptırılabilir.

Labrador Retrieverlar çalışmayı seven ve enerjik köpeklerdir. Dolayısıyla mümkün olduğunca egzersiz imkanı sağlanmalıdır. Ayrıca Labradorların yemekle arası iyidir. Bu yüzden de beslenmesine dikkat edilmeli ve egzersizleri düzenli olarak yaptırılmalıdır. Aksi halde obezite durumu görülebilir.

Köpeklerde obezite hakkında daha detaylı bilgi almak için Köpeklerde Obezite isimli yazımızı inceleyebilirsiniz.

Labrador Retriever Irkı İçin Uygun Yaşam Alanı Neresidir?

labrador retriever köpek özellikleri

Labradolar için en doğru yaşam alanı geniş bahçeli bir ev olacaktır. Böyle bir imkanınız yoksa, apartman dairesinde de yaşayabilir. Ancak buradaki en önemli husus egzersizlerinin düzenli olarak yaptırılmasıdır. Aksi halde çok mutsuz bir hayat sürecek ve obeziteye doğru ilerleyecektir. Eğer köpeğinize ayıracak vaktiniz yoksa Labrador Retriever ırkını sizin için doğru bir seçim olmayacaktır.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

Labrador Cinsi Köpeklerin Özellikleri ve Bakımı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz. - zooplus türkiye

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır