Köpek

Jack Russell Köpeğinin En Belirgin Özellikleri ve Beslenme Tavsiyeleri

“Maske’nin köpeği” olarak da anılan Jack Russell, eğitilmesi kolay, sahibine bağlı ve çocuklarla iyi geçinebilen bir köpek cinsidir. Bu köpekler, yüksek enerji düzeyine sahip oldukları için gerekli egzersiz ihtiyaçlarının mutlaka karşılanması gerekir. Aksi halde enerjisini atamayan Jack Russell, çeşitli sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalabilir.

Jack Russell Köpeğinin En Belirgin Özellikleri

Jack Russell Özellikleri

 1. Jack Russell, diğer köpeklerle kolay anlaşabilen bir ırk değildir, belki de bu özelliği onu diğer köpeklerden ayırır.
 2. Jack Russell yerinde duramayan, mutlu, enerjik bir köpektir. Bu cins, en çok arkadaşlık yapılabilecek türdür.
 3. Doğası gereği avlanma yeteneğine sahiptir. Geçmiş tarihlerde Jack Russell köpek türlerine bu yönde eğitim verişmiştir.
 4. Enerjisi yüksek olduğundan havlama oranı aynı doğrultuda yüksektir.
 5. Aşırı zeki davranışlar sergileyen Jack Russell, bekçi köpeği olarak da kullanılır.
 6. Enerjisini atabilmesi için muhakkak egzersiz yaptırılması gerekir.
 7. Jack Russell köpekleri, yüksek enerjisi ve atik hareketleri nedeniyle apartman dairesinde yaşamaya uygun değildir. Bahçeli ev ya da çiftlikler bu tür köpeklerin yaşam alanı olması daha doğrudur.
 8. Hassas bir köpek türü olan Jack Russell, sahibi tarafından ilgi bekler. Bu nedenle sahipleri uzun vakitler ayırıp, oyun oynayarak sevildiğini hissettirmeniz gerekir.
 9. Aşırı uysal bir yapıya sahip olan Jack Russell köpek cinsi, eğitim konusunda zorluk çıkarmaz ve sahibinin sözünü dinler.
 10. Benimsediğim ve sevdiği kişiler için yapamayacağı şey yoktur. Gerektiğinde hayatını bile ortaya atabilir.

İlginizi Çekebilir: Köpeğinizin Tarzını Yansıtan Birbirinden Güzel 10 Köpek Kıyafeti

Jack Russell Nasıl Eğitilir?

Jack Russell Eğitimi

Jack Russell çevresi ile son derece uyumlu bir cins olup sahiplerinin sözünü dinleyip kolayca ayak uydurabilen bir yapıya sahiptir. Doğru eğitim verildiği takdirde Jack russell, ömür boyu mutlu bir arkadaş olabilir. Bu tür köpeklerin eğitim süresi ortalama 8 ay, performansına ve yeteneklerine göre daha az bir sürede tamamlanır. Bu süreçte köpeğe karşı aşırı hassas ve anlayışlı olunması gerekir. Aksi durumda korkup saldırgan tavırlar sergileyebilir.

İlginizi Çekebilir: Adım Adım Köpek Temel İtaat Eğitimi Nasıl Verilir? [🐕‍🦺DETAYLI ANLATIM]

Jack Russell için İtaat eğitimi son derece önemlidir. Bu sevimli dostlarınız temel komutları bilmeli (otur, otur, kal ve gel) ve bunları doğru bir şekilde gerçekleştirmelidir. İtaat eğitimi sabır ve pratik gerektiren bir iştir. Köpeğinizin eğitiminde yanında olmanız ve komutları her uyguladığında düzenli olarak köpek ödülleri ile ödüllendirmeniz gerekir. Bu, Jack russell cinsinin daha rahat eğitilmesine yardımcı olur.

İlginizi Çekebilir: 10 Adımda Köpek Sosyalleştirme Eğitimi [🐶ÖNERİLER]

Jack Russell Karakter Özellikleri

Jack Russell Kişiliği

Yüksek enerjiye sahip bir köpek görüyorsanız muhtemelen o köpek türü Jack Russelldir. Bu köpek türleri genel itibariyle mutludur ve tanımadıklarına karşı da sıcakkanlı davranışlar sergilerler. Zeki, oyuncu, çocuklarla iyi geçinebilen kişiliğe sahip olmaları çocuklu ailelerin yaşantısına ayak uydurur.

Jack Russell köpek cinslerinin köklü bir tarihi vardır. Kökeni 1975 yılına kadar dayanır. İlk olarak İngiltere’de ortaya çıkan bu sevimli dostlar avcılık ve bekçi köpeği olmak için insanlar tarafından eğitilmiştir. Bu geçmişinden kaynaklı gittikleri her yeri keşfetmek isterler.

İlginizi Çekebilir: Köpeklerde Kıskançlık: Neden Kıskanırlar, Belirtileri Nelerdir?

Jack Russell Fiziksel Özellikleri

Jack Russell Fiziksel özellikleri

Jack Russell, avlanma içgüdüsüne sahip oldukları için son derece aktiftirler. Güçlü bir kas kütlesine sahiptir ve 8 ila 12 metre uzunluğundadır. Ortalama 7 ile 12 kg aralığında olan Jack russell köpeği zeki ve enerjik olmalarının yanı sıra bir o kadar sıcakkanlı ve uysal köpeklerdir.

Kökeni: İngiltere

Karakteri: Zeki, Hareketli, Oyuncu

Tüy Rengi: Beyaz, Kahverengi

Gövde: Kısa, Küçük

Kürk Yapısı: Kısa, İnce

Kuyruk: Orta, Az Tüylü

Ortalama Yaşam Süresi: 13–16 yıl

Boy: 25 – 38 cm (Yetişkin, Omuz başından)

Ağırlıkları: 4 – 8,2 kg (Yetişkin)

Kökeni: İngiltere

Mizaç: İnatçı, Enerjik, Zeki, Korkusuz, Atletik.

 Jack Russel Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 Jack Russel Hakkında Genel Bilgiler

 1. İlk olarak İngiltere’de ortaya çıkan Jack Russell, 19. Yüzyılın ortalarında “tilkileri avlamak” için kullanılırdı.
 2. Çok zekilerdir ve dünyayı keşfetmek için sağlam dürtüleri vardır.
 3. Av köpekleri olarak eğitilen Jack Russell köpekleri; meraklı, hızlı, çevik ve çok dayanıklı oldukları için insanlar tarafından bu yönleri geliştirildi.
 4. Kısa boya sahip olmalarına rağmen, çeşitli engebeli arazilerden atlayabilir bu nedenle çok güçlü ve çevik bir cinstir.
 5. Küçük boylu olmaları bu köpeklerin avı yer altı evlerinde takip etmek ve onları kovmak için mükemmeldir.
 6. Jack Russell köpek cinsleri toprağı kazıp oynamayı çok severler.
 7. Dayanıklılık, çeviklik ve hız konusunda diğer köpeklerden daha iyidir. Ayrıca hem fiziksel anlamda hem de psikolojik anlamda sağlam bir yapıları vardır.
 8. Jack Russell tüm dikkatlerin üzerinde olmasını ister. Bu nedenle yeteneklerini göstermek için çeşitli davranışlar sergilerler.
 9. Bu tür köpek cinsleri diğer köpeklere nazaran daha az tüy döker.
 10. Uzman veteriner hekimlere göre Jack Russel köpek cinslerine çok fazla banyo yaptırılmamasını gerek. Sık banyo yaptırmak ciltlerindeki doğal yağları kuruttuğundan ve daha da fazla tüy dökmelerine neden olabileceğinden önerilmemektedir.

Pitbull Köpek Cinsi

Jack Russell Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

 Jack Russell bakımı

Tüy dökmeyen köpek cinsleri arasına girebilecek kadar az tüy döken Jack Russell köpek cinsleri haftada bir defa tüy bakımlarının yapılması yeterlidir. Ancak tüy dökme mevsiminde bu süreyi daha kısa tutmak, tüy sağlıkları açısından çok daha faydalı olacaktır. Tüylerinde oluşabilecek bit, kene gibi sorunları ortadan kaldırmak için günlük kişisel bakımı yapılmalı ve veteriner hekime düzenli olarak gösterilmelidirler.

İlginizi Çekebilir: Köpek Diş Bakımı Nasıl Yapılır, Diş Bakımının Önemi Nedir? [✅UZMAN ÖNERİLERİ]

Jack Russell Yatkın Olduğu Sağlık Sorunları 

 Jack Russell sağlık

Amerikan Jack Russell Terrier Kulübü’nün resmi sitesinde yayınlanan rapora göre bu köpeklerin yatkın olmadığı hastalık neredeyse yok. Doğuştan tek kulakları veya her iki kulakları sağır olabilen bu köpeklerin gözlerinde katarak ve glokom görülebilmektedir. Ancak tüm bunlar, köpeklerin sağlıksız oldukları anlamına gelmez.

Jack Russell köpekleri kısa boylu köpekler arasında yer alırlar. Erkeklerde yükseklik 25-38 cm. arasında, dişilerde 23-36 cm. arasındadır. Ağırlıkları maksimum 8 kilogramdır. Ortalama 10-12 yıl arasında yaşayabilen köpek cinsi, doğru bir bakım ve doğru beslenme sonucunda olduğundan daha uzun yaşayabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Köpekler Neden Kusar, Kusmaya Ne İyi Gelir, Nasıl Önlenir?

Jack Russell Beslenme Tavsiyeleri 

 Jack Russell beslenmesi

Sevimli dostlarınızın yanınızda daha uzun süre ve sağlıklı bir şekilde yanınızda kalmasını istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de beslenmesidir. Genel olarak köpek sahiplerinin yaptığı hatalardan ilki köpeklerini yemek artıklarıyla beslemesidir. Köpeğinizin sağlığı için zararlı olan yemek artıkları yerine en uygun köpek mamaları ile beslemek gerekir. Özel olarak hazırlanan köpek maması ile beslemek hem daha uzun ömürlü olmalarına hem de sağlıklı kalmalarını sağlar.

İlginizi Çekebilir: Yaşlı Köpekler Ne Yer? En İyi 10 Yaşlı Köpek Maması [✅ÖNERİ]

En Dikkat Çeken Özellikleri Tarihi ve Kökeni

 Jack Russell tarihi

Kökeni İngiltere’ye dayanan ve 1795 yılında ortaya çıkan Jack Russell köpeği çalışkan bir köpektir. Jack Russell teriyer, ismini İngiltere’nin en iyi tilki avcısı türlerinden birini yetiştiren Rahip John Russell‘dan almıştır. İsminin anlamı,  köpeğin tilkiyi sürekli havlayarak avlaması gerektiği, ancak avını asla öldürmediği anlamına gelir. Jack Russell, 1800’lerin başından günümüze kadar avcılık bekçi köpeği için yetiştirilmiştir. Bu sevimi dostlarımız 19. Yüzyılda ortaya çıksa da popülaritesi çok daha sonraları oluşmaya başlamıştır.

Jack Russell Köpek Cinsi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Jack Russell Ev İçin Uygun mu?

Jack Russell köpeklerinin yüksek enerjisinden kaynaklı çok fazla havlayan köpek türüdür. Bundan dolayı apartman dairesine uyumlu değildir. Genel olarak bahçeli ev veya çiftlik yaşantısına ayak uydururlar.

Jack Russell Tıraş Edilir mi?

Jack Russell köpekleri kısa tüylere sahip oldukları için tıraş edilmelerine gerek yoktur.

Jack Russell Tek Seferde Kaç Yavru Doğurur?

Çiftleştirilmesi durumunda tek seferde 4 – 6 yavru doğurabilir.

Jack Russell Kaç Kilo Olur?

Yetişkin bir Jack Russell köpekleri ortalama 6,4 – 8,2 kg arasındadır.

Jack Russell Soğuğa Dayanıklı mı?

Jack russell gibi küçük köpek ırkları, vücut hacimlerinin düşüklüğü nedeniyle soğuğa karşı diğer köpek ırklarına nazaran daha dirençsizdirler.

Jack Russell Nasıl Beslenir?

Yavrular için beslenme oranı, ağırlıklarının% 10'u ve yetişkin köpekler için% 3-5'idir. Dört aya kadar köpek yavrusu altı kat beslenmeli, çünkü bu süre zarfında büyümesi çok hızlıdır.

Jack Russell Köpekleri Evde Yalnız Bırakılabilir mi?

Jack Russel köpekleri evde yalnız bırakılmamalıdır. Bu köpeklerin evde yalnız kalma süresi en fazla 4 saatten fazla olmamalıdır. Çok hareketli, yaklaşık 1,5 metre sıçrayabilen, uygun ağaçlara dahi tırmanabilen bir av köpeği olduğu için evde yalnız bırakmak tehlikelidir.

Jack Russell Ömrü Ne Kadar?

Jack Russel köpekler, 13 ila 16 yıl yaşayabilir.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. Bu köpek cinsi gerçekten enerjisi yüksek bir ırk, Özellikle evde besleyenler sık sık dışarıya çıkartıp enerjilerini atmalarında yardımcı olmaları gerekmektedir. Eğitime kolay cevap verecektir, her olumlu davranışında onları ödüllendirmeyi unutmayalım 😌

 2. Çok atletik bir yapıya sahip olan bu ırka, bir ödül mamasıyla kolaylıkla eğitim verebilirsiniz, çok zeki oldukları için sizi fazla zorlamayacaktır 😌

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
4-ekim-popup