GenelKöpek

Köpek Sahiplerinin Değişik Huyları

Köpek besleyenler, daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi diğer insanlara göre daha pozitif, daha enerjik, işlerinde daha fazla performans gösterirler. Bir de köpek sahiplerinin değişik huylarından, daha doğrusu zamanlar edindikleri huylardan söz edelim istedik.

Evde köpek besleyenler, bir zaman sonra minik dostlarına öylesine alışırlar ki, onlar olmadan neredeyse hayatı “çekilmez” olarak görmeye başlarlar. Tabi ki bu sevgi bağı karşılıklıdır. Yani sadece sahiplerinde bu duygular depreşmeye başlamaz, aynı zamanda köpekler de sahiplerini görmediklerinde hayata küserler. İşe giden bir köpek sahibi işyerinde iken ansızın minik dostunu düşünmeye başlayabilir, seyahat ederken aklı dostuna kayabilir vs. Bir de bunun farklı bir boyutu var ki, sevgili dostlarına farklı şekilde hitap etmeye başlarlar. Aslında bur da köpek sahiplerinin değişik huyları arasına giriyor.

Şirin köpekler

Merhaba Tatlişko!

“Tatlişko” aslında ne Türkçede ne de başka bir dilde böyle bir deyim yoktur. Ama köpek sahiplerinin özel lügatinde bu deyim fazlasıyla yer alır. Eve gelirken “tatlişkooom” diye seslenmeye başlayan az sayıda köpek sahibi yoktur herhalde. Ya da “ponçik, minnoş” gibi isimlerle köpeklerini çağıranların sayısının da çok fazla olduğunu söylemek gerekiyor. Tüm bunların nedeni, kişilerin içlerinden geldiği gibi duygularını dışa vurmalarından kaynaklanmaktadır. Burada kısa bir psikoloji analizi yapmakta yarar vardır. “İnsan, sevdiği kişiye (bu hayvan, insan veya bir bitki olabilir) zamanla daha kuvvetli bağlarla hitap etmeye başlar. Henüz yeni köpek sahibi olmuş biri ilk zamanlarda köpeğine bir isim takar ve bu isimle çağırır. Ancak zamanla aralarındaki muhabbet artında, bu defa sevgisini farklı isimler veya lakaplar takarak göstermeye başlar. Yani psikolojisi, sevgisinin aşka dönüşmesine neden olur ki, aslında sorarsanız kendisi bile bunun farkında değildir.”

Şirin köpekler

Bebek mi Köpek mi?

İlgini Çekebilir:  Evcil hayvan hakları

Köpek sahiplerinin değişik huylarından biri de hayvana evrim geçirtmektir. Bir süre sonra özellikle de yavru köpek besliyorsa, bir bakmışsınız ki köpeğinin yemek saatinde önlüğünü giydirmiş, mamasını özenle hazırlamış “hadi bebişimmmm” diye seslenmeye başlamış. Özellikle de çocuksuz ailelerde bu durum çok daha fazlasıyla görülebilmektedir. Yine bunun sebebi de köpeğine farklı isim takan sahiplerinin durumu ile aynı olarak değerlendirilebilir.

Şirin köpekler

Köpeğinin annesi veya babası olmak!

Evcil hayvan beslemeyenler için ilginç hatta itici bir durum gibi gelse de köpek besleyenler için zamanla sıradan bir durum haline gelmeye başlar, köpeğine evlat muamelesi yapmak. Çoğu zaman televizyonlarda veya gerçek hayatta denk gelmişizdir. Köpek sahibi, minik dostunu severken “annen seni çok özledi” veya eğitim verirken “babaya merhaba de oğlum!” gibi cümleler kullanılır. Tüm bunlar da köpek sahiplerinde zamanla gelişen huylardan bazılarıdır.

Şirin köpekler

Huylar, alışkanlıklar veya alışagelmiş alışkanlıkların değişmesine yol açan minik dostlar, tüm bu incelememizin sonunda anlaşıldığı gibi hayata pozitif enerji katan canlılardır. Çevrenizin ne düşündüğünü, hakkınızda ne yorum yaptığınıza bakmadan dostlarınızla istediğiniz gibi muhabbet etmenizi önerir, birlikte hoş zamanlar geçirmenizi dileriz.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu