Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Sibirya Kurdu Özellikleri ve Bakımı

Ana Sayfa » Genel » Sibirya Kurdu Özellikleri ve Bakımı
Sibirya Kurdu Özellikleri ve Bakımı

Köpek cinsleri arasında en yakından tanınan bir cins de Sibirya kurdudur. Adından da anlaşıldığı üzere Sibirya bölgesinin bir ırkı olan bu köpek, ürkütücü bakışlarıyla dikkat çekse de aslında sevimli bir o kadar da insan dostu bir cinstir.

Sibirya Kurdunun Özellikleri Nelerdir?

sibirya kurdu özellikleri

Sibirya kurdu, buz mavisi gözleri ve beyaz tüyleriyle dikkat çeken köpek türlerinden biridir. Bazılarında göz rengi değişse de genellikle buz mavisi gözlere sahiptirler.

Sibirya’da Çukçi halkı, yüzyıllardan beridir ren geyiği sürüsünü gütmede kullanılan Sibirya kurdunun kaderi, 1905 yılında Alaska’ya götürüldüklerinde değişti. 1925 yılında Alaska bölgesinde çıkan “Difteri Salgını” için gerekli olan ilacı bir grup Sibirya kurdu tarafından bölgeye getirilince dikkatleri üzerilerine çekmeye başladılar. Bu dönemden sonra köpeklerle daha yakından ilgilenme başladı.

Yüzyıllardır kızak çekme, ren geyiği çobanlığı ve bekçilik görevinde kullanılan köpekler, sinema dünyasında da büyük yer edinmiştir.

Sibirya Kurdunun Karakteristik Özellikleri Nelerdir?

sibirya kurdu özellikleri

Bu köpekler genelde asil duruşlarıyla bilinen bir ırktır. Sibirya kurtları çok agresif dursa bile aşırı derecede iyi huylu bir yapıya sahiptir. Sibirya kurtlarının genel özellikleri şu şekilde sıralanabilir.

  • Eğitime duyarlı olmayan daha doğrusu eğitim sırasında inatçı davranan bir köpek ırkıdır.
  • Eğitilmesi bir hayli güç olan köpekler, verilen komutları tabir caizse “işine gelirse yapar” türünden bir karaktere sahiptirler.
  • Kendi mantığına göre hareket etmeyi seven bu cins, oyun oynamayı ve haylazlık yapmayı çok sever.
  • Sıcak havalara tahammül edemez. Dolayısıyla sıcak iklimlerde beslenmesi doğru olmayacaktır.
  • Havlamayı çok sevmeyen köpekler oldukları için bekçi köpeği olarak yeterli değildir.
  • Daha çok sevecen yapısı ile dikkat çeken Sibirya kurdu, çocuklarla vakit geçirmeye bayılırlar.
  • Sibirya kurdu, özgürlüğüne düşkün bir ırktır.
  • Evcilleşebilen bu köpek ırkının en tedirgin edici özelliği ise yalnız kalmaya gelememeleridir. Yalnız kaldıklarında, etrafındaki eşyaları dağıtmaktan ve zarar vermekten çekinmezler.
  • Fare ve kuş gibi küçük avların peşinde koşmayı seven Sibirya kurdu, gereksiz yere havlamayan ancak ulumasıyla dikkat çeken bir köpek türüdür.

Sibirya Kurdunun Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

sibirya kurdu özellikleri

Sibirya kurtlarının erkekleri 20-27 kg kütleye sahip olurken, dişileri ortalama 16-23 kg kütleye sahiptir. Sıcak havalara tahammül edemeyen Sibirya kurdu, eksi 60 derece soğukluğa kadar dayanabilen bir yapıya sahiptir.

Bu köpeklerin tüyleri çift katmanlı, su geçirmez, sık ve yumuşak bir yapıya sahiptir. Tüylerinin rengi genellikle beyaz, kurt grisi, gümüş gri, kum sarısı ve siyah tonlarında olmaktadır.

Sibirya Kurdu Bakımı Nasıl Yapılır?

sibirya kurdu özellikleri

Sibirya kurdu, temizliğine dikkat edilmesi gereken bir cinstir. Uzun tüylere sahip oldukları için günlük olarak tüylerinin taranması ama bunu yaparken incitilmemesine özen gösterilmesi gerekiyor, aksi halde sinirlenebilir ve agresifçe davranabilirler.

Tüylerinin yapısından dolayı senede iki kere yoğun tüy dökme dönemine girebilir. Aynı zamanda gerektiğinde banyo yaptırılabilir veya kuru şampuan ile temizlenebilir.

Husky ırkı oldukça enerjik olduğu için egzersizlerine özen gösterilmelidir. Bu köpeklerin günlük olarak yoğun egzersiz ihtiyacı bulunmaktadır. Aslen soğuk iklim hayvanı olduğu için sıcak havalarda egzersiz yaptırtılmamalıdır.

Bu köpeklerin beslenmesine dikkat edilmesi gerekir. Her köpek mamasını tüketmeyebilir. En uygun köpek mamalarına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sibirya Kurdu İçin En Uygun Yaşam Alanı Neresidir?

sibirya kurdu özellikleri

Sibirya kurtları yapıları gereği apartman dairesinde yaşamak için uygun bir köpek değildir. Bu köpekler özgürlüğüne düşkündür ve kapalı mekanlardan hoşlanmaz. Sürü olarak gezmeyi de seven Sibirya kurtları için en uygun yaşam alanı geniş bahçeli bir ev olacaktır. Ayrıca soğuk iklimlerde yaşaması daha uygundur.

Sibirya Kurdunun Çocuklarla, Yabancılarla ve Diğer Hayvanlarla Arası Nasıldır?

sibirya kurdu özellikleri

Bu köpeklerin iyi huylu ve cana yakın olduğunu ifade etmiştik. Onları rahatsız etmediğiniz ve bölgesine girmediğiniz sürece herhangi bir tepki vermez. Yabancılarla arası iyidir ve genel olarak diğer hayvanlarla da iyi anlaşır. Çocukları çok ayrı sever ve onlarla oynamaktan keyif alır.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

Sibirya Kurdu Özellikleri ve Bakımı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz. - zooplus türkiye

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır