Köpek

Sibirya Kurdu Bakımı, Kişiliği Ve En Belirgin 10 Özelliği

Adından da anlaşıldığı üzere Sibirya bölgesinin bir ırkı olan Sibirya Kurdu, ürkütücü bakışlarıyla dikkat çekse de aslında sevimli ve bir o kadar da insan dostu bir köpek cinsidir.

Yaşadığı iklime bağlı olarak tüy renkleri belirlenen Sibirya Kurdu, buz mavisi gözleri ve beyaz kürkü ile dikkat çekici bir köpek türüdür.

Sibirya Kurdu Genel Özellikleri

Sibirya Kurdu Genel Özellikleri

Sibirya kurdu, yaşadığı iklim koşullarına göre tüylerinin rengi belirlenir ve yaşadığı ortama kolay uyum sağlayan güçlü bir köpektir. Bu nedenle ilkbahar ve sonbahar aylarında bu cins köpeklerin tüy dökme mevsimidir.  Bu dönemde tüylerinin bakımına yoğunlaşarak, bakımı ihmal edilmemelidir.

Sibirya kurdu, buz mavisi gözleri ve beyaz tüyleriyle dikkat çeken köpek türlerinden biridir. Bazılarında göz rengi değişse de genellikle buz mavisi gözlere sahiptir.

Atletik yapılı, bağımsız ve zor bir köpektir. Sahipleri tarafından iyi bir eğitim verilmelidir. Eğer ilk defa köpek sahiplenecekseniz profesyonelden bir kişiden yardım almalısınız.

🔻Yalnız kalmaktan hoşlanmaz 🔻Havlama ve ulumaya yatkındır
🔻Apartman hayatına uyumlu değildir. 🔻Kapalı alanlarda durmayı sevmez.
🔻Soğuk havaya karşı dirençlidir. 🔻Yüksek bir enerjiye sahiptir.
🔻Çocuklu aileler için uyumludur. 🔻Oyun oynamayı sever.
🔻Yoğun sıcak havalarda dışarı çıkarılmaması gerekir. 🔻Yapısı gereği diğer köpek cinslerine nazaran daha fazla egzersize ihtiyacı vardır.
Atletik yapıdadır. 🔻Özgür ruhludur.

Sibirya Kurdu Kişilik ve Karakteri

Sibirya Kurdu Kişilik Özellikleri

Sibirya Kurtları genelde asil duruşları ve güçlü kas yapısıyla bilinen bir ırktır. Sibirya kurtları çok agresif dursa bile aşırı derecede uysal yapıya sahiptir. Sibirya kurdu sadece görünümü nedeniyle popüler evcil hayvanlar arasında değil, aynı zamanda bu cins köpeği özel kılan kişilik özelliğidir. Genel olarak aile hayatında yaşamaktan hoşlanan sevecen, uysal ve bir o kadar da oyuncu köpeğidir.

Aile hayatından hoşlanmasının sebebi, geçmiş tarihinde yetiştiricilerinin çoğu kadın olmasıydı ve bu sayede çocuklarla iç içe geçen bir tarihe mensup olmuştur. Bu sayede çocuklara karşı son derece yakın tavırlar sergiler ve her ikisi de iyi davrandıkları sürece uzun saatler oynasalar bile endişelenmenize gerek yoktur. Ancak köpeğinize saygı duyulması gerektiğini çocuklarınıza aşılamanız gerekir. Oyun süreçlerinin %100 iyi sonuçlanmayacağına dair içinizde en ufak bir kuşku varsa ve istenmeyen bir durumla karşılaşmak istemiyorsanız önlem almanızda fayda var.

Sibirya Kurdunun En Belirgin 10 Özelliği

♣️ Eğitime duyarlı olmayan daha doğrusu eğitim sırasında inatçı davranan bir köpek ırkıdır.

♣️ Eğitilmesi bir hayli güç olan köpekler, verilen komutları tabir caizse “işine gelirse yapar” türünden bir karaktere sahiptirler.

♣️ Kendi mantığına göre hareket etmeyi seven bu cins, oyun oynamayı ve haylazlık yapmayı çok sever.

♣️ Sıcak havalara tahammül edemez. Dolayısıyla sıcak iklimlerde beslenmesi doğru olmayacaktır.

♣️ Havlamayı çok sevmeyen köpekler oldukları için bekçi köpeği olarak yeterli değildir.

♣️ Daha çok sevecen yapısı ile dikkat çeken Sibirya kurdu, çocuklarla vakit geçirmeye bayılırlar.

♣️ Sibirya kurdu, özgürlüğüne düşkün bir ırktır.

♣️ Evcilleşebilen bu köpek ırkının en tedirgin edici özelliği ise yalnız kalmaya gelememeleridir. Yalnız kaldıklarında, etrafındaki eşyaları dağıtmaktan ve zarar vermekten çekinmezler.

♣️ Fare ve kuş gibi küçük avların peşinde koşmayı seven Sibirya kurdu, gereksiz yere havlamayan ancak ulumasıyla dikkat çeken bir köpek türüdür.

♣️ İyi bir bekçi köpeği olmasından dolayı, tarih boyunca bu alanda kullanılmıştır.

Sibirya Kurdu Eğitimi Kolay mı?

Sibirya Kurdu Eğitimi

Genel olarak pek çok insan bir köpek eğitmenin eğlenceli aktiviteler yaptırmaktan ibaret olduğunu sanır. Ancak Sibirya kurdu gibi özel bir ırka sahip olan köpeklerin güvenliği için son derece iyi bir eğitim verilmesi gerektiğini unutmamalısınız.

Sibirya Kurdu Temel İtaat Eğitim

Sibirya kurdu köpeği eğitimde uysal tavırlar sergilediği için eğitilmesi son derece kolaydır. İlk olarak köpeğinize temel itaat eğitimi “otur”, “yat”, “kalk”, “bekle”, “takip et” gibi komutlar öğretmelisiniz. Bu komutlar sayesinde köpeğinizle daha olumlu iletişiminiz olur ve istemediğiniz bir davranışın önüne geçersiniz. Temel İtaat Eğitimi köpeğinizin profesyonel olarak aldığı ilk eğitimlerden biri olacaktır. Bu nedenle köpeğinizle daha uzun ve sağlıklı birliktelik geçirmek istiyorsanız mutlaka eğitimleri konusunda bilgi sahibi olmalısınız

👉🏻Temel İtaat Eğitimi Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayın

Sibirya Kurdu İleri İtaat Eğitimi

Sibirya kurdu köpek ırkına sahip köpekler için ileri itaat eğitimi, temel itaat eğitimini aldıktan sonra uygulanan zor bir eğitimdir. İleri itaat eğitiminde köpeğinizi serbest bir şekilde tasmasız halde sahiplerinin komutlarını uygulamayı öğrenir. İleri itaat eğitimi kısaca temel itaat eğitiminde öğrendiği komutları öğrenerek tamamen serbest ve tasmasız bir şekilde komutlarınızı uygulama sürecine verilen isimdir.

👉🏻İleri İtaat Eğitimi Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayın

Sibirya Kurdu Sosyalleşme Eğitimi

Sibirya kurdu köpekleri genel olarak sosyal hayvan oldukları için onları erken dönemlerde sosyalleştirmeniz, sosyal hayata daha hızlı uyum yakalayabilmelerini sağlar.Genel itibariyle bu cins ırk köpekler yetişkinlik dönemlerine göre yavru dönemlerinde sosyalleştirme süreci daha hızlı ilerler. Sizde sevimli dostlarınızın daha huzurlu, mutlu ve sağlıklı olmasını istiyorsanız, sosyalleştirme sürecine dikkat etmeniz gerekiyor.

👉🏻Sosyalleştirme Eğitimi  Hakkında Daha Fazla Detaylı Bilgiye Sahip Olmak İçin Tıklayın.

Sibirya Kurdu Fiziksel Özellikleri

Sibirya Kurdu Fiziksel Özellikleri

Sibirya kurtlarının erkekleri 20-27 kg kütleye sahip olurken, dişileri ortalama 16-23 kg kütleye sahiptir. Sıcak havalara tahammül edemeyen Sibirya kurdu, eksi 60 derece soğukluğa kadar dayanabilen bir yapıya sahiptir.

Bu köpeklerin tüyleri çift katmanlı, su geçirmez, sık ve yumuşak bir yapıya sahiptir. Tüylerinin rengi genellikle beyaz, kurt grisi, gümüş gri, kum sarısı ve siyah tonlarında olmaktadır.

 1. Kökeni: Sibirya
 2. Mizaç: Zeki, Cana yakın, Atik, Dost Canlısı, Nazik
 3. Renkler: Beyaz, Siyah, Siyah ve Gümüş, Siyah Beyaz, Kırmızı ve Beyaz
 4. Boy: Dişi: 50–56 cm, Erkek: 54–60 cm
 5. Kilo: Dişi: 16–23 kg, Erkek: 20–27 kg

Sibirya Kurdu Tüy Bakımı Nasıl Yapılır?

Sibirya Kurdu Köpeği Tüy Bakımı

Sibirya kurdu, temizliğine dikkat edilmesi gereken bir cinstir. Uzun tüylere sahip oldukları için günlük olarak tüylerinin taranması ama bunu yaparken incitilmemesine özen gösterilmesi gerekiyor, aksi halde sinirlenebilir ve agresif tavırlar sergileyebilir. Tüylerinin yapısından dolayı senede iki kere yoğun tüy dökme dönemine girebilir.

👉🏻Tüy Bakımı Hakkında Detaylı Bilgi Almak için Tıklayın

Sibirya Kurdu Ağız ve Diş Sağlığı

Bu sevimli cins köpeklerin ağzı ve diş sağlığına özen gösterilmesi tıpkı diğer köpeklerin ki kadar önemlidir.  Küçük yaştan itibaren günde iki kere dişlerinin fırçalanmasına dikkat edilmesi ilerideki yaşlarda sağlık sorunlarının önüne geçer. Aksi durumda enfeksiyon, ağız kokusu gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bu tip sorunları yaşamamak ve köpeğinize daha sağlıklı bir hayat sunmak adına ağzı ve diş sağlığına dikkat etmelisiniz.

👉🏻Ağız ve Diş Bakımı Hakkında Daha Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayın.

Sibirya kurdu Pati ve Tırnak Bakımı

Sevimli dostlarınızın düzenli olarak tırnak bakımı yapılması gerekir.  Köpeğinizin uzayan tırnaklarını kesmediğinizde zemine doğru bir şekilde basamaz ve patilerinde tırnak batığı, tırnak kanaması ve enfeksiyon gibi sorunlara yol açar. Bu nedenle haftalık köpeğinizin tırnak bakımını yapmanız son derece önemlidir.

👉🏻Pati ve Tırnak Bakımı Hakkında Daha Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayın…

Sibirya Kurdu Yaşam Alanı

Sibirya Kurdu Yasam Alanı

Sibirya kurtları yapıları gereği apartman dairesinde yaşamak için uygun bir köpek değildir. Bu köpekler özgürlüğüne düşkündür ve kapalı mekânlardan hoşlanmaz. Geçmiş tarihlerinden beridir sürü olarak gezmeyi de seven Sibirya kurtları için en uygun yaşam alanı geniş bahçeli bir ev olacaktır. Ayrıca soğuk iklimlerde yaşaması köpeğinizin daha sağlıklı ve uzun yaşamasını adına en uygun tercihtir.

Sibirya Kurdu Çevre İle Uyumu

Sibirya Kurdu Çevreyle Uyumu

Bu cins köpeklerin iyi huylu ve cana yakın olduğunu yukarıda bahsetmiştim. Onları rahatsız etmediğiniz ve bölgesine girmediğiniz sürece herhangi bir tepki vermez. Yabancılarla arası iyidir ve genel olarak diğer hayvanlarla da iyi anlaşır. Çocukları çok ayrı sever ve onlarla oynamaktan keyif alır. Dışarıda daha fazla vakit geçirmeyi ve diğer hayvanlara alıştıktan sonra onlarla oynamaktan büyük keyif alır.

Sibirya Kurdu Egzersizleri

Sibirya Kurdu Egzersizleri

Husky ırkı oldukça enerjik olduğu için egzersizlerine özen gösterilmelidir. Bu köpeklerin günlük olarak yoğun egzersiz ihtiyacı bulunmaktadır. Aslen soğuk iklim hayvanı olduğu için sıcak havalarda egzersiz yaptırılmamasına özen gösterilmelidir.

Bu cins köpek cinsleri genellikle sahipleriyle birlikte vakit geçirmeyi sever. Günlük olarak yürüyüşlere çıkması, çeşitli oyun aktiviteler yaptırılması köpeğinizin enerjisini dışarı atması adına gereklidir. Aktif ve çevik bir ırk oldukları için yerinde oturmaktan hoşlanmazlar ve her zaman hareket halindedir.

Sibirya Kurdu Sağlık Sorunları

Sibirya Kurdu Sağlık Sorunları

Sibirya kurdu köpeklerine özel bir sağlık sorunları yoktur. Genel olarak köpeklerde ortaya çıkan sağlık sorunları bu ırk içinde geçerlidir. En yaygın olarak bilinen hastalık dirsek displazisi ve kalça displazisıdır. Bu hastalığa yakalana bir köpek gerekli hareketliliği sağlayamaz ve gün geçtikçe hareketliliği azalır. Sizde köpeğinizin bu tip hastalıklara yakalanması istemiyorsanız beslenmesinden tutun bakıma kadar her detayına özen göstermelisiniz. Unutmayın! köpekler sizi kendilerinde bile daha fazla seven canlılardır. Bu nedenle onlara sağlıklı ve uzun bir yaşam sunmak için elinizden geleni yapmalısınız.

Sibirya Kurdu Beslenmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sibirya Kurdu Beslenmesi

Sibirya kurdunun besleme şekli diğer ırklara nazaran farklılık gösterir. Bu cins ırklar kendileri ile aynı boyutta olan diğer ırkların göre daha az miktarda beslenir. Özellikle çok yüksek bir metabolizmaya sahip olmasına rağmen oldukça az bir yiyecek ile beslendiğinde çok uzun yol gidebilmektedir. Az miktarda beslenerek öğünlerin sıklıkları fazla olmalıdır. Sibirya kurdu köpeği mutlaka günde  öğün beslenmesi gerekir. Ayrıca bu köpek ırklarının kilosuna ve boylarına çok dikkat edilmelidir. Günlük 40 dakika gibi bir süre egzersiz yaptırılması önerilir.

Bunun dışında bu cins köpeklere, kaliteli kuru mama verilmesi gerekir. Sindirim sistemiyle ilgili bir sorun yaşamaması adına özellikle protein takviyeli mamalara yönelmelisiniz.

Sibirya Kurdu Evde Nasıl Beslenir?

 1. Bol miktarda süt tüketmesi gerekir.
 2. Üzüm, kuru erik, kuru üzüm gibi ek gıdalarla beslenmelidir.
 3. Soğan
 4. Su tüketimine çok dikkat edilmeli ve çok fazla su tüketmesini sağlamalısınız.
 5. Pişmiş kemikler yemesi gerekir.
 6. Evde pişirdiğiniz yemeklerden kalanları köpeğinize verebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Yavru Köpekler Nasıl Beslenir?

Sibirya Kurdu Tarihi ve Kökeni

Sibirya Kurdu Tarihi ve Kökeni

Sibirya’da Çukçi halkı, yüzyıllardan beridir ren geyiği sürüsünü gütmede kullanılan Sibirya kurdunun kaderi, 1905 yılında Alaska’ya götürüldüklerinde değişti. 1925 yılında Alaska bölgesinde çıkan “Difteri Salgını” için gerekli olan ilacı bir grup Sibirya kurdu tarafından bölgeye getirilince dikkatleri üzerilerine çekmeye başladılar. Bu dönemden sonra köpeklerle daha yakından ilgilenme başladı. Yüzyıllardır kızak çekme, ren geyiği çobanlığı ve bekçilik görevinde kullanılan köpekler, sinema dünyasında da büyük yer edinmiştir.

Sık Sorulan Sorular

Sibirya Kurdu Ne Kadar Aç Kalabilir

Ortalama bir sibirya kurdu köpeği en fazla 17 saat aç kalabilir.

Dişi Bir Sibirya Kurdu Kaç Günden Sonra Hamile Olduğu Anlaşılır?

Çiftleşme tamamlandıktan sonra dişi köpeğinizin gebe olup olmadığını anlamanız ilk bir ayda çok zordur. Dişi bir sibirya kurdu köpeğinin hamilelik belirtileri 40. günde kendini belli eder.

Sibirya Kurdu Kaç Tane Doğurur?

Dişi bir sibirya kurdu ilk doğumunda 1 ile 2 tane doğurabilir.

Sibirya Kurdu Ne Kadar Büyür?

Sibirya kurdu köpeklerin boyu yetişkinliğe ulaştıklarında ortalama 60 cm'ye kadar çıkabilir.

Sibirya Kurdu Nasıl Bir köpek?

Sibirya kurdu köpeği zeki, çevik ve insan canlısıdır.

Sibirya Kurdu Üşür mü?

Sibirya Kurdu, doğuştan soğuğa dayanıklı bir ırka mensuptur bu nedenle üşümezler.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Benimde iki adet bu ırk köpeğim var, ağızlarından gelen kokuyu anlayamamıştım meğerse diş taşlarından dolayı oluşan bir kokuymuş. Faydalı ve bilgi verici bir içerik olmuş teşekkürler 😌

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
4-ekim-popup