Köpek

Köpeklere Nasıl Eğitim Verilir? Köpeklerde Eğitimin Önemi

İnsanlarla köpekler arasında sağlıklı bir iletişimin olabilmesi için eğitilmeleri şarttır. Zira eğitilmiş köpeklerin sadakati de daha fazladır.

Evcil hayvanlar arasında en çok beslenen ve tercih edilen hayvan türlerinden biri de köpektir. Bazen bir koruma, bazen sadık bir dost veya sağlam bir arkadaş edinmek için sahiplenilen köpekler, insanların vazgeçilmez dostları haline gelirler. Tabi ki sağlıklı iletişim kurmak ve sağlıklarına dikkat etmek için doğru şekilde beslemek önemlidir.

Köpek Nasıl Eğitilir?

Öncelikle şunu bilmeniz gerekiyor ki; köpek eğitimi verebilmek için yavru bir köpek sahiplenmek işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. En önemli konulardan bir tanesi de köpeğinize eğitim verirken sabırlı olmanızdır. Köpekler, insanlar gibi her şeyi anında anlamayabilirler, bir komutu hemen uygulamayabilirler, bu sahiplerini umutsuzluğa sevk etse de aslında çok doğal bir durumdur. Alışabilmeleri için belli bir zamanın geçmesi gerek ve daha da önemlisi sahibini benimsemesi gerek. Ancak bu şekilde gerçek anlamda eğitimli bir köpeğe sahip olabilirsiniz.

Köpek Eğitme Teknikleri

Ödül mamaları verin

Köpekler, ödüllendirilmeyi severler tıpkı insanlar gibi… Yaptıkları başarılı işleri taktir etmek ve buna karşın bir ödül ile ödüllendirmek, köpeğin eğitiminde daha başarılı olmasına katkıda bulunacaktır. Bunun için üretilen hazır köpek ödül maması satın alabilir, sevdiği bir oyuncağı edinebilir veya dışarı çıkartarak zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz. Unutmayın, sadece mama köpek için ödül değildir, dışarıda hoş vakit geçirmesi, doğa ile baş başa kalması da köpeğinize verebileceğiniz ödüllerden biridir.

Köpeklerde Ödüllendirme ve Cezalandırma Nasıl Olmalı? isimli yazımıza da göz atabilirsiniz.

İlgini Çekebilir:  Köpekleri Hastalıktan Korumak İçin Yapılması Gerekenler

Besinlerine dikkat edin

köpeklerde eğitim

Eğitimli bir köpeğe sahip olmak için dikkat edilmesi gereken önemli bir diğer konu da beslenmelerine dikkat etmektir, zira sağlıklı beslenen köpeğin algıları da daha sağlıklı olur ve verilen komutları yerine getirmede bir hayli etkisini gösterir. Bu yüzden köpek maması satın alırken en kaliteli olmasına, içerisinde katkı malzemeleri veya tatlandırıcıların olmamasına yani tamamen doğal üretim ile üretilmiş olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Bu şekilde üretilen mamalar, köpeğinizin eğitim sürecini olumlu etkileyeceği gibi sağlıklı yaşam sürdürebilmeleri için de çok önemlidir.

Tasma Eğitimi

Köpekler için tasma eğitimi oldukça önemlidir. Çünkü, her köpek tasmaya adapte olamayabilir. Tasma eğitimi verildiği taktirde hem çevrenin güvenliği hem de köpeğinizin güvenliği sağlanmış olacaktır.

Köpeğinize tasma eğitimi verirken ilk olarak onu tasmayla tanıştırmanız gerekir. Tasmayla tanışmasından sonra beraber yürüme egzersizleri yapabilirsiniz. Köpeğinizi tasmayla gezdirirken çekmemesini ve ani hareket etmemesi gerektiğini öğretmeniz gerekir. Bu sayede daha keyifli bir yürüyüş yapmış olursunuz.

Sosyalleşme Eğitimi

Sosyalleşme eğitimi köpekler için çok önemlidir. Özellikle agresif olan ırklar için büyük önem taşımaktadır. Sosyalleşme eğitimleri için küçük yaşlardan başlamak en doğru seçenektir.

Köpeğinizi sosyalleştirmek için onu yeni hayvanlarla, insanlarla, mekanlarla ve çocuklarla tanıştırmanız ve alıştırmanız gerekir. Aynı zamanda sosyalleşmiş olan köpeklerin daha pozitif bir yaşam sürdürdükleri bilinmektedir. Bununla beraber olası fobi ve korku durumlarının da önüne geçmesi muhtemeldir.

Temel Komut Eğitimi

Köpeklerin komutlara karşı duyarlı olduklarını hepimiz biliyoruz. Bu yüzden çoğu köpek ırkına otur, kalk, yat gibi komutları öğretmek çok zor değildir. Bu komutları öğrenmesiyle beraber itaat seviyesi de artacaktır.

Köpeklerinize temel komut eğitimi verirken sessiz ve köpeğinizle baş başa olduğunuz bir alan seçin. Daha sonrasında buradayken köpeğinize komutlar verin ve bunlara uymasını bekleyin. Her ne kadar en başta zor olsa da daha sonradan köpeğiniz bu komutları anlayacaktır. Sizin komutlarınıza doğru tepkiler verdiğinde onları ödüllendirmeyi unutmayın.

İlgini Çekebilir:  Great Dane (Danua) Köpeği Bakımı ve Özellikleri
Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu