GenelKöpek

Köpekler Neden Yalanır?

Köpeklerde iç güdüsel olarak yalanma isteği görülebilir. Bu genellikle sevgi gösterisi ve iyi niyetten dolayı gerçekleştirilen bir eylemdir. Köpek sahipleri köpeğine mamasını verdikten sonra koltuğuna oturduğunda köpeği yanına gelir ve yalamaya başlar. En başta bu olay her ne kadar göz ardı edilse de daha sonradan problemlerin ortaya çıkmasına sebep olabiliyor. Peki, köpekler neden yalanır?

Köpekler Neden Yalar?

Köpeklerin yalamasının arkasında yatan bir çok sebep vardır. Bunlar köpeğinizin cinsine ve size bağlı olarak farklılık gösterebilir. Eğer köpeğinizde görülen bu davranışı minimuma indirmek istiyorsanız ilk bilmeniz gereken köpeğinizin neden yalama ihtiyacı duyduğunu bulmanız olacaktır.

İnsan tadının güzel gelmesi

Köpekler yere bir yemek döküldüğünde, yemek yapılmış mutfak tezgahını ve boş mama kabını yalamaya başlar. Bunun en temel sebebi ise o yerin tadının güzel olmasıdır. İnsanların yüzünü yalamakta köpeklerin hoşuna gitmektedir. Köpekler bazen insanların algılayamayacağı yemek partiküllerinin tadını duyar ve bu yüzden yüzünüzde kalmış yemek partiküllerini yalamak ister. Diğer bir sebep ise insanların teninde ki tuz oranından hoşlanmasıdır.

Temizleme isteği

Köpeklerde de kediler gibi kendini temizleme içgüdüsü bulunur. Eğer köpeğiniz yalanıyorsa deri gözenekleri kapanmış olabilir ve kendisini temizlemek için yalanıyor olabilir. Bu durumda köpeğinize yakından ilgi göstermeniz faydalı olacaktır.

İlgini Çekebilir:  Köpeğinizle hoş vakit geçirmek için bilmeniz gerekenler

İyileşmek için

Köpeklerin tükürük bezlerinde bakterileri öldüren enzimler bulunmaktadır. Bu enzimler vücutlarında oluşan ölü deriden ve yapışmış pisliklerden kurtulmalarını sağlar. Ancak aşırı yalanmaya devam ettikleri taktirde kendilerine zarar verebilirler.

Psikolojik sorunlar

Köpeklerde yalanma her ne kadar stresini önlemek için bir araç olsa da aşırı yalanması daha büyük sorunlara yol açabilir. Böyle bir duurmda veterinere başvurmak en doğrusu olacaktır. Ayrıca sürekli olarak aynı bölgeyi yalıyorsa o bölgede yara olabilir.

İletişim kurmak

Köpekler bir şey anlatmak için yalanmayı tercih etmektedir. Bir köpek sürekli olarak sizi yalıyorsa açım, benimle oyna gibi mesajlar vermeye çalışıyor olabilir. Eğer bu yalanma yoğun şekilde devam ediyorsa etrafınızdaki her şeyin normal olduğundan emin olmanızda fayda vardır. Örneğin su kabı boş olabilir veya maması olmayabilir.

İlgi

Köpeklerin yalamasının en büyük sebebi ilgi istemesi de olabilir. Köpekler  kendileriyle ilgilenildiğinde ve sevgi gösterildiğinde çok mutlu olmaktadır. Dolayısıyla ilgi görmek için sizi yalayabilir. Eğer bu davranışından hoşlanmıyorsanız sizi yalamaya başladığında olduğunuz yerden kalkıp başka odaya geçebilirsiniz. Bu davranışı bir kaç kere tekrarladığınız zaman yaladığı için gittiğinizi düşünecektir.

Sevgi Gösterisi 

Köpekler sevdikleri insanları yalamayı tercih eder. Eğer bir köpek sizi yalıyorsa, size olan sevgisini ve bağlığı ifade etmek istiyor olabilir. Köpeğiniz yabancı birisini yalıyorsa ona karşı sıcakkanlı olduğunu ifade etmek istiyordur. Eğer köpeğiniz sürekli olarak herkesi yalıyorsa oyun oynamayı seven ve sosyal bir köpek sayılabilir.

Köpeklerin hareketlerini anlamak için Köpeklerde vücut dili isimli makalemizi okuyabilirsiniz.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu