Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Köpekler Neden Yalanır?

Ana Sayfa » Genel » Köpekler Neden Yalanır?
Köpekler Neden Yalanır?

Köpeklerde iç güdüsel olarak yalanma isteği görülebilir. Bu genellikle sevgi gösterisi ve iyi niyetten dolayı gerçekleştirilen bir eylemdir. Köpek sahipleri köpeğine mamasını verdikten sonra koltuğuna oturduğunda köpeği yanına gelir ve yalamaya başlar. En başta bu olay her ne kadar göz ardı edilse de daha sonradan problemlerin ortaya çıkmasına sebep olabiliyor. Peki, köpekler neden yalanır?

Köpekler Neden Yalar?

Köpeklerin yalamasının arkasında yatan bir çok sebep vardır. Bunlar köpeğinizin cinsine ve size bağlı olarak farklılık gösterebilir. Eğer köpeğinizde görülen bu davranışı minimuma indirmek istiyorsanız ilk bilmeniz gereken köpeğinizin neden yalama ihtiyacı duyduğunu bulmanız olacaktır.

 

köpekler neden yalanır

İnsan tadının güzel gelmesi:

Köpekler yere bir yemek döküldüğünde, yemek yapılmış mutfak tezgahını ve boş mama kabını yalamaya başlar. Bunun en temel sebebi ise o yerin tadının güzel olmasıdır. İnsanların yüzünü yalamakta köpeklerin hoşuna gitmektedir. Köpekler bazen insanların algılayamayacağı yemek partiküllerinin tadını duyar ve bu yüzden yüzünüzde kalmış yemek partiküllerini yalamak ister. Diğer bir sebep ise insanların teninde ki tuz oranından hoşlanmasıdır.

Temizleme isteği:

Köpeklerde de kediler gibi kendini temizleme içgüdüsü bulunur. Eğer köpeğiniz yalanıyorsa deri gözenekleri kapanmış olabilir ve kendisini temizlemek için yalanıyor olabilir. Bu durumda köpeğinize yakından ilgi göstermeniz faydalı olacaktır.

Îyileşmek için:

Köpeklerin tükürük bezlerinde bakterileri öldüren enzimler bulunmaktadır. Bu enzimler vücutlarında oluşan ölü deriden ve yapışmış pisliklerden kurtulmalarını sağlar. Ancak aşırı yalanmaya devam ettikleri taktirde kendilerine zarar verebilirler.

Psikolojik sorunlar:

Köpeklerde yalanma her ne kadar stresini önlemek için bir araç olsa da aşırı yalanması daha büyük sköpekler neden yalanırorunlara yol açabilir. Böyle bir duurmda veterinere başvurmak en doğrusu olacaktır. Ayrıca sürekli olarak aynı bölgeyi yalıyorsa o bölgede yara olabilir.

İletişim kurmak:

Köpekler bir şey anlatmak için yalanmayı tercih etmektedir. Bir köpek sürekli olarak sizi yalıyorsa açım, benimle oyna gibi mesajlar vermeye çalışıyor olabilir. Eğer bu yalanma yoğun şekilde devam ediyorsa etrafınızdaki her şeyin normal olduğundan emin olmanızda fayda vardır. Örneğin su kabı boş olabilir veya maması olmayabilir.

İlgi:

Köpeklerin yalamasının en büyük sebebi ilgi istemesi de olabilir. Köpekler  kendileriyle ilgilenildiğinde ve sevgi gösterildiğinde çok mutlu olmaktadır. Dolayısıyla ilgi görmek için sizi yalayabilir. Eğer bu davranışından hoşlanmıyorsanız sizi yalamaya başladığında olduğunuz yerden kalkıp başka odaya geçebilirsiniz. Bu davranışı bir kaç kere tekrarladığınız zaman yaladığı için gittiğinizi düşünecektir.

Köpekler Neden Yalanır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Sevimli dostum ile bir gün Kuşlarınız için her şey Yavru kedi maması seçerken Köpekler Neden Kuyruk Sallar? Dişi köpek mi yoksa erkek köpek mi alalım? Köpeklerde bölge savunması

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz.

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır