Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Afrika Gri Papağanı (Jako)

Ana Sayfa » Kuşlar » Afrika Gri Papağanı (Jako)
Afrika Gri Papağanı (Jako)

Batı ve Orta Afrika’ya özgü olan “Afrika gri papağanı” bir diğer ismi ile “jako papağan” olarak bilinmektedir.

Hayvanlar aleminden kuşların dünyasına bir göz atarak sizlere bugün farklı bir kuş türünden bahsetmek istedim. Evcil kuşlar kategorisinde yer alan Afrika gri papağanı, popüler beslenen evcil kuşlar arasında yer alıyor. Eğer siz de böyle bir papağan almayı düşünüyorsanız, kuş hakkında vereceğimiz bilgileri okumanızı öneririm.

Afrika Gri Papağanı

Afrika gri papağanı, adını renklerinden alır. Gri renkte görülen bu papağan, kelime hafızası ile şaşırtan kuş türlerindendir. Yavru iken beslenmeye başlaması ve eğitimine özen gösterilmesi durumda, muazzam bir kuşa dönüşüyor. 4-5 yaşına geldiğinde yetişkinlik dönemine erişen Afrika gri papağanı, iyi bakıldığında 50 yıl kadar yaşayabilmektedir.

Afrika Gri Papağanı

Kuşların taklit yetenekleri hakkında az çok bilginiz vardır. Ancak Afrika gri papağanı, tüm bildiğiniz ezberleri bozacak türden bir kuştur. Telefon zili taklidi, korna sesi taklidi, kapı zili taklidi gibi yetenekleriyle oldukça sevimli bir dost olan bu hayvan, aynı zamanda soytarılıkta da sınır tanımıyor. Tabi böylesine yetenekli bir hayvanın kesinlikle gürültü çıkartan kuş türlerinden olduğunu düşünüyorsunuz. Bu konuda da yanıldığınızı söylemek isterim. Çünkü jako papağanı, diğer papağan türlerine göre hem çok daha konuşkan hem çok daha zeki olmasına rağmen gürültü yapmaz hatta hoşlanmaz.

Afrika Gri Papağanı

Afrika gri papağanı (jako) sosyal bir papağan türüdür. Yalnız kalmayı sevmediği gibi ilgisizlikten de hoşlanmaz. En sevdiği şey ise oyuncak parçalamaktır. İyi geçinmek istiyorsanız ve size daha yakın olmasını istiyorsanız kesinlikle bu iki öneriye dikkatle uymanız gerekiyor.

Afrika Gri Papağanı

Papağanların geneli aile içinde beslenmeye elverişli hayvanlardır. Ancak başında da belirttiğimiz gibi Afrika gri papağanı çok zekidir. Uzmanlara göre 5 yaşındaki bir çocuğun zekâsına, 2 yaşındaki bir çocuğun ise duygularına eşdeğer bir varlıktır. Bu nedenle her ne kadar sosyal iletişimi kuvvetli olsa da çocuklarla birlikte beslemeyi düşünüyorsanız, gözetim altında tutmanızda fayda vardır.

Afrika Gri Papağanı

Afrika gri papağanı türleri

Albino, Kango ve Timneh olmak üzere 3 farklı türe sahip olan Afrika gri papağanları arasında en popüler olanlar Kango ve Timneh türleridir. Ekvatora yakın yerde yaşayan Kango türleri, koyu gri renkli ve kuyruklarının altı kırmızıdır. 32-40 cm. arasında değişen boyu, 450-650 gram arasında ise ağırlıkları vardır.

Kango

Kango

Liberya, Sierra Leone ve Fildişi sahillerinde yaşayan Timneh türü ise Kango türüne göre daha koyu bir gri tonuna sahiptir. Kango türlerinde kuyruğun alt kısmı kırmızı iken bu türlerde bordo olarak görülmektedir. Ayrıca üst gagasındaki pembelik de yine kuzeni Kango türünden ayırt eden bir diğer özelliğidir.

timmeh

timmeh

Albino türü en az beslenen Afrika gri papağanıdır. Bunun diğer iki papağandan farklı olarak kuyruğunun alt kısmının mavi olduğunu söyleyebiliriz.

albino

Afrika gri papağanı nasıl konuşur?

Uzman veterinerlere göre en zeki hayvanlar Afrika gri papağanlarıdır. Bu papağanlar, diğer kuşlardan farklı olarak ezber yapmaktan ziyade cevap verebilen hayvanlardır. 200 kelime kadar ezberleyebilen Jakolar, Guines rekorlar kitabına da konu olmuşlar. Prudle ismindeki bir gri papağanın 1000’den fazla kelimeyi konuştuğu kaynaklara geçmiştir.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

Afrika Gri Papağanı (Jako) - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Kediniz ne diyor? Hayvanları Anlayabilmek… Minik dostlarımız bizimle güvende! Köpeklerde Obezite Çocuklara Hayvan Sevgisi Aşılamak Kedi Parazit Türleri ? Dış Parazit Tedavisi

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz. - zooplus türkiye

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır