Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Akita Köpeği

Ana Sayfa » Köpek » Akita Köpeği
Akita Köpeği

Köpeklerin dünyasından yeni bir köpek cinsi ile karşınızdayız. Akita köpeği nasıl beslenir, bakımı nasıl yapılır, sağlık sorunları nelerdir? Tüm bu sorula cevap verdiğimiz bu yazıyı okumanızı öneririm.

Evcil hayvanlar arasında en çok beslenen hayvanlardan olan köpekler, cinsleri ve ırkları ile yüz binlerin üzerinde bir sayıya sahiptirler. Akita köpeği de bu ırklardan biri olup “Spitz tip” denilen köpekler arasında yer almaktadır. Bir diğer adıyla “Japon çoban köpeği” olan akita, sahip olduğu bazı özellikleriyle diğer köpeklerden ayrılmayı başaran bir ırktır. Özellikle de ağırbaşlılığı, güçlü içgüdüleri, güçleri ve kendilerine has görüntüsü ile diğer köpeklerden ayrılan bir köpek cinsidir.

Akita köpeği

Akita köpeği, görünüş itibariyle de diğer köpeklerden kolaylıkla ayrılabilen bir cinstir. Geniş göğüslü, dik bakışlı ve alnının ortasındaki yüzlek çizgisi ile dikkat çeken köpek, küçük ve dik kulaklarıyla da belirgin bir cins olmayı başarıyor. Daha çok kahverenginde olan Akita köpeği, bazen beyaz renklerde de görülebilmektedir. Siyah dudakları ve kırmızı dili ile bir hayli dikkat çekici olan Japon çoban köpeği, kendi ırkları arasında varlığını kolaylıkla hissettirebilen bir köpek türüdür.

Akita köpeği

Akita köpeğinin özellikleri

Birinci sınıf koruma köpeği olan akita, yavru iken eğitime pek yanaşmayan bir köpek türüdür. Bu nedenle sahiplerinin eğitim konusunda çok ısrarcı olmaları gerekiyor. Genel itibari ile sakin bir köpek olmasının yanında bazen de başına buyruk hareket etmeyi sever. Sahiplerine karşı sevecen ve sempatik olan köpek, Japonya’da annelerin çocuklarını rahatlıkla emanet ettikleri koruyucu bir dosttur. Çocuklarla oyun oynamayı seven ama bazen de incitmesini bilen bir köpek türü olmasına karşın aktia köpeği sahiplerinin oyun oynarken dikkati elden bırakmamaları gerekiyor.

Akita köpeği

Yaşam ortamı

Daha çok geniş arazilerde beslenmesi uygun olan akita köpeği, yeterince egzersiz imkanına sahip olan apartman dairelerinde de yaşayabilen bir türdür. Fakat bahçe veya çiftliklere daha fazla uyum sağladığını belirtmem gerekiyor.

Bakımı

Köpekler, genel olarak banyo yapmayı seven hayvanlardır. Fakat akita köpeği, bu durumdan pek hoşlanmaz. Bunun yerine kalın telli fırçalarla sık sık tüy bakımı yapılması daha uygun görülmektedir. 61-71 cm. uzunluğundaki boyu, 35-55 kg. arasındaki ağırlığıyla dikkat çekici bir köpek olan akita, Yüksek, sağlam bedenli, dik kulaklı, kıvrık kuyruklu oluşu ile dikkat çekici bir köpektir.

Akita köpeği

Bahçede veya çiftlikte çok daha rahat beslenebilen akita köpeği için köpek maması seçiminde bulunurken özel mamaları tercih etmenizi öneririm.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

Akita Köpeği - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Akvaryum balıkları bir tutkudur Fars Kedisi (İran Kedisi) Özellikleri ve Bakımı Akvaryumla gelen huzur Macropodus Opercularıs (Cennet Balığı) Özellikleri ve bakımı Kedilerde Göz Temizliği Nasıl Yapılır? Göz Nasıl Korunur? Kedilerde İştahsızlık Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz. - zooplus türkiye

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır