Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Kediler İçin Islak Mama Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ana Sayfa » Kedi » Kediler İçin Islak Mama Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Kediler İçin Islak Mama Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tüm hayvanlarda olduğu gibi kedilerde de mama seçimi çok önemlidir. Islak mama seçimi kedinizin uzun vadedeki sağlığı için oldukça önemli olacaktır. Islak mama seçenekleri arasında bir çok farklı çeşit olacaktır. Bunların arasından seçim yapmak oldukça kafa karıştırıcı olabilir.
Islak mamaların arasında karar verirken sadece tadını referans almak yanlış olacaktır. Tadının yanında kokusu, ebatları,dokusu ve besin değerleri önemli bir ölçü birimidir. Islak mama seçerken nelere dikkat etmelisiniz, ıslak mama nasıl seçilir gibi soruların cevapları yazımızda bulabilirsiniz.

Islak Mama Seçimi

Doğru ıslak mamaya karar vermek tek seferde yapılacak bir şey değildir. Daha doğrusu doğru mamayı bulduğunuzu anlamak ilk deneme de kolay olmayacaktır. Kedinizin severek tüketeceği bir mamayı bulmak için için içine kedinizi de dahil etmelisiniz ve mamaları test ettirmelisiniz. Bu deneme yanılma yöntemiyle gerçekleşen dönemde doğru mamayı bulabilirsiniz.

Kedinizin en seveceği mamayı bulmak için denemeler yapmaktan çekinmeyin. Bir çok mama markasının farklı çeşitlerde, farklı içeriklerde ve farklı tatlarda mamaları bulunmaktadır. Bununla beraber yetişkin kediler, kısır kediler ve yavru kediler için farklı mama çeşitleri de vardır. Bu ıslak mama çeşitlerini şu şekilde açıklayabiliriz:

Islak Mama Çeşitleri

kediler için ıslak mama seçimi

Ezme: Genel olarak tek parça halindedir, orta yoğunlukta bir kıvamı vardır ve pürüzsüz bir yapıya sahiptir.

Tiftiklenmiş: Bu mama çeşidi genel olarak içerisinde keçi yünü şeklinde tavuk etine benzeyen parçalar vardır. Bu parçalar genelde et parçalarıdır ve yoğun kıvama sahip olan bir sos içerisinde yüzerler.

Küp: En yaygın olan ıslak mama çeşidi budur. Tiftiklenmiş mamadaki gibi yoğun bir sos içerisinde yüzen küp şeklinde tavuk, et yada balık parçaları bulunmaktadır.

Pullu: Orta yoğunlukta olan bir sos içerisinde yüzen küçük, yassı ve ince şekilde olan et parçalarından oluşur.

Yahni: Sıvı şekilde olan et ve sebze parçaları bulunan ıslak mama çeşididir.

Karışık: Bu mama türü ise içerisinde yukarıda saydığımız tiftiklenmiş, küp, yahni, ezme gibi mama çeşitlerini karışık olarak barındıran mama türüdür.

Islak Mama Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

kediler için ıslak mama seçimiIslak mama seçimi yaparken kedinizin sağlığını koruyacak ve onu besleyecek olan bir mama seçimi yapmalısınız. Dolayısıyla ıslak mama seçerken dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar vardır.

Bunlardan bir tanesi seçim yapacağınız mamanın protein oranı olacaktır. Kediler etçil hayvanlar olduğu için protein oranı yüksek bir mama seçmek gerekir. Günlük olarak protein miktarını karşılamak için en az %8.8 protein içeren bir mama seçmeniz doğru olacaktır.

Karbonhidrat konusuna da dikkat etmek gerekir. Veterinerlere göre karbonhidrat mama seçimi yaparken en son dikkat edilmesi gereken unsurdur. İçerisinde buğday, mısır, soya, pirinç ve benzeri nişastalı besinlerin mümkün olduğunca az miktarda olması gerekir. Karbonhidrat oranı yüksek olan mamalar tercih edilmemelidir.

Aynı zamanda kedinizin mamanın içeriğindeki herhangi bir maddeye karşı alerjisi olabileceğini unutmayın. Bazı kedilerde tahıla karşı alerji görülebilir. Mama seçimi yaparken bu maddeleri göz önünde bulundurun. Ayrıca yapay mamalardan da uzak durun. Çünkü kedilerin yapay maddelere karşı alerjik reaksiyon gösterme ihtimalleri yüksektir ve böyle bir durumda ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Son olarak mamanın içerisindeki sıvı oranının en az %75 olması gerektiğini unutmayın. Eğer mamanın kuru olduğunu düşünüyorsanız içerisine içme suyu ilave edebilirsiniz.

Kediler İçin Islak Mama Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Sevimli dostum ile bir gün Kuşlarınız için her şey Yavru kedi maması seçerken Köpekler Neden Kuyruk Sallar? Dişi köpek mi yoksa erkek köpek mi alalım? Köpeklerde bölge savunması

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz.

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır